סרטי ילדים: להכין את הזאטוטים למלחמה הבאה

"פארנורמן" ו"ראלף ההורס" לכאורה אלימים ומפחידים יותר מסרטי ילדים שגרתיים, אבל במציאות הנוכחית עשויים להתגלות כבעלי מסר חשוב ואפילו להקל את ההתמודדות עם המוות

רמי רוטנברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי רוטנברג, עכבר העיר

פיצוצים מחרישי אוזניים, בתים הרוסים, המונים זועמים וסכנת "Game Over" - אלה לא תיאורי המציאות כפי שהיא משתקפת בעיני ילדי ישראל בעקבות מבצע "עמוד ענן", אלא המרכיבים של שני סרטי ילדים שמגיעים אלינו לכבוד החנוכה ועולים כבר הערב (חמישי ה-29.11) לאקרנים: פארנורמן וראלף ההורס.סרטי ילדיםפארנורמן - כל הפרטים ומועדי ההקרנהראלף ההורס - כל הפרטים ומועדי ההקרנהלכאורה הם שונים לחלוטין זה מזה: נורמן, גיבור "פארנורמן", הוא ילד רגיש ודחוי שנאלץ לקבל עליו משימה - להציל את העיירה שבה הוא גר מקללת מכשפה, ואילו "ראלף ההורס" מואס בתפקידו כדמות רעה במשחק וידאו ומנסה לזכות במדליית "גיבור" ובהערכת עמיתיו למשחק; ב"פארנורמן" חלק גדול מהדמויות מתות (מה שלא מפריע לנורמן לפטפט איתן בעליצות), ואילו ראלף חובר לילדה שובת לב בשם ונלופי ומסייע לה להגשים חלום; "פארנורמן" מתרחש רובו ככולו בלילה וגם עלילתו אפלולית, מורבידית, טים ברטונית באופייה וכזו החודרת אט־אט ונוגעת בפחדים עמוקים במיוחד, ואילו ראלף מבלה חלק ניכר מהסרט בתוך משחק וידאו בשם Sugar Rush, שכולו ממתקים ססגוניים להפליא ומלאי עליצות, ובאופן כללי סצנות רבות בסרט של דיסני מסוכרות וגדושות אקשן מסחרר.

סרט נטול סוכר. פראנורמן:

אבל ישנם גם קווי דמיון רבים בין צמד הסרטים: שניהם מציגים רמה גבוהה של כתיבה ושל ביצוע, שניהם אלימים, ובשניהם ה"רעים" מתגלים כלא באמת רעים. שניהם גם מתרחשים בעולמות שקורצים לבנים יותר מאשר לבנות - זומבים ב"פארנורמן" ומשחקי וידאו אגרסיביים ב"ראלף ההורס" - ומצד שני מאזנים את רוחות הרפאים והיריות עם ממד רגשי מפותח, כך שגם צופות צעירות עשויות למצוא בשני הסרטים עניין. ב"ראלף" ימצאו הילדות גם שתי בנות כדמויות מרכזיות: לוחמת קשוחה בשם סמלת קלהון והילדה ונלופי, שנוצרה כתוצאה מטעות בתיכנות אבל נחושה להוכיח כי גם ל"גליצ'ים" יש מקום בחברה. גם נורמן מתמודד עם הקושי שבלהיות דחוי ולחוש כי קולו אינו נשמע לצד רצון להיות מי שהוא מבלי להתנצל על כך, מרכיב נוסף המשותף לשני הסרטים.

מכנה משותף נוסף של "פארנורמן" ו"ראלף" הוא כאמור דמויות רעות שהן לא בהכרח רעות, ו"טובים" שמופעלים על ידי פחדים שאין להם אחיזה במציאות. ראלף נדרש לזרוע הרס כתוצאה מאיפיון הדמות שלו על ידי מתכנתים, ובניגוד לרצון האמיתי שלו, ואילו נורמן מגלה כי לפעמים מי שנראה מסוכן הוא דווקא קורבן. תפיסת עולם מורכבת זו מוצגת בסרטי ילדים רבים בשנים האחרונות (מגה מוח, למשל, או פיראטים!), ועם תיווך הורי ייתכן שגם שני הסרטים החדשים יעוררו מחשבה על אודות השרירותיות של החלוקה האוטומטית ל"טובים" ו"רעים".הדמיון בין שני הסרטים מתבטא גם ברמת האלימות הגבוהה בשניהם. "מתי המשחקים הפכו מפחידים ואלימים כאלה?", תוהה ראלף כשהוא נקלע למשחק בשם "גיבור לא חוקי", במה שנשמע כמו ביקורת על הריגושים העזים מדי שאנחנו ממטירים על הילדים שלנו. אבל בסופו של דבר גם "ראלף ההורס" מכיל שלל קטעי פיצוצים ומלחמות (למרות הניסיונות לעמעם את האלימות עם הומור, למשל כשאחת הדמויות מבקשת מסמלת קלהון לחבוט בה בעוצמה כדי להינצל מאבקת שוקו טובענית).

לא נמנעים מפיצוצים ומלחמות. ראלף ההורס:

ב"פארנורמן" יש לא מעט סצנות שמזכירות סרטי אימה למבוגרים, אבל למרות הרתיעה האינסטינקטיבית מחשיפת הנפשות הרכות למראות קשים, כדאי לזכור שני דברים: ראשית, הצגת גירויים אלימים לילדים לא בהכרח הופכת אותם לאגרסיביים יתר על המידה. שנית, החיים בישראל מאלצים את הזאטוטים להתמודד עם מציאות קשה יותר מכל סרט שהוא, כך ש"פארנורמן" עשוי דווקא לספק קתרזיס ולהקל את ההתמודדות על הילדים - גם עם מוות באופן כללי.עם זאת, חשוב להדגיש כי "פארנורמן" עלול להיות קשה מדי לעיכול לבני פחות מ־9-8 או לילדים חששנים במיוחד, ומיועד בעיקר למי שמחפש משמעות וערך מוסף. "ראלף ההורס" מתאים גם לילדים קטנים יותר (אבל לא קטנים מדי) ולהורים שמעדיפים בידור נטול עומק. יתרון נוסף של "ראלף" - הוא סרט קצר, מקסים ומרגש שמוצג לפני המנה העיקרית (מסורת שג'ון לאסטר הביא מפיקסאר לדיסני אחרי המיזוג בין שני האולפנים), ומצד שני "פאראנורמן" מצחיק יותר (גם אם חלק מההומור מקאברי), ובכל מקרה יש לקוות כי מעתה והלאה ילדים ייתקלו בבתים הרוסים ובפיצוצים עזים אך ורק בקולנוע.פארנורמן. בימוי: כריס באטלר, סאם פל. ארה"ב 2012, 92 דקות.

ראלף ההורס. בימוי: ריץ' מור. ארה"ב 2012, 101 דקות.