לא רק למבוגרים: מצעד זכויות האדם הוא חוויה חשובה גם לילדים

מצעד זכויות האדם יוצא לדרך היום (ה-7.12). גלי פיאלקוב מסבירה למה חשוב לקחת איתכם גם את הילדים

גלי פיאלקוב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי פיאלקוב, עכבר העיר

ביום שני ה-10.12 יציינו ברחבי העולם את יום זכויות האדם הבינלאומי - היום בו נחתמה, לפני 64 שנים, ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם. בישראל יצוין היום במצעד ססגוני ומיוחד שיתקיים בתל-אביב ביום שישי ה-7.12. קחו אליו את הילדים שלכם ואת עצמכם והצטרפו למצעד, כי אפשר ללמוד שם משהו שלא לומדים בשום בית ספר או גן.

» קונצרט זכויות האדם - לכל הפרטים

מתי לאחרונה שוחחתם עם הילדים שלכם על זכויות אדם בפרט וזכויות הילד בכלל? האם אי-פעם דיברתם איתם על העניין, בכל דרך שהיא? מרביתנו נענה בשלילה על השאלה השנייה, ואין זה פלא. הדיבור על זכויות אדם הוא מסוג הפעולות שלכאורה עלולות לסבך עניינים. הרי כולנו נסתבך ב"צרות צרורות" אם הילד ידע שבאמנה הבינלאומית לזכויות הילד (שגם הוא יכול להגיע אליה בחיפוש מהיר בגוגל) בסעיף 12 למשל נכתב ש"לילד המסוגל לחוות דעה משלו תובטח הזכות להביע דעה כזו בחופשיות בכל עניין הנוגע לו, תוך מתן משקל ראוי לדעותיו, בהתאם לגילו ולמידת בגרותו של הילד". ובסעיף 13 מצוין ש"לילד תהא הזכות לחופש ביטוי: זכות זו תכלול את החופש לבקש, לקבל, ולמסור מידע ורעיונות מכל סוג שהוא ללא התחשבות בגבולות, בעל-פה, בכתב או בדפוס, בצורת אמנות או באמצעי אחר, לפי בחירת הילד". רק זה עוד חסר לנו, שהקטן יתחיל לחשוב שיש לו זכות לקבוע משהו בבית.

אבל יש לו זכויות רבות, מנוסחות ומנומקות, שחלות הן ביחסיו עם העולם בכלל ובני האנוש בפרט, והן בקשריו מול השלטונות ומול הוריו, וגם במערכת החינוך. "חוק זכויות התלמיד" נגזר מאמנת זכויות הילד הבינלאומית, שמטרתה הגנה על זכויות הילדים. אמנה זו מכילה חוקים שנגזרו משיח זכויות האדם, שהוא הבסיס לקיומה של מדינה דמוקרטית. נכון, בישראל של 2012 נדיר יהיה לשמוע על מורה שהכה תלמיד כאקט חינוכי, כי התפתחנו. אבל עדיין לא רבים המורים המודעים לכלל זכויות תלמידיהם, ותלמידים הם קבוצה מוחלשת הזקוקה להגנה. חוק זכויות התלמיד מעגן את הזכות לחינוך במשפט הישראלי, ומגן מפני אפליית תלמידים ותלמידות מטעמי מוצא, רקע חברתי כלכלי של התלמיד והתלמידה ועמדות פוליטיות שלהם או של הוריהם. כמו כן הוא מגן על הזכות להיבחן בבחינות בגרות, אוסר על ענישה משפילה ומעודד שיתוף תלמידים. נו, עכשיו כבר נשמע יותר הגיוני לעדכן את הילד במה שמגיע לו כתלמיד? וכאדם? לא?

תתכוננו לשמוע גם דעות מנוגדות לשלכם. מצעד זכויות האדם (צילום: Dreamstime)

גם השנה צפויימות (מלה שהיא דרך שוויונית לפנייה לנשים וגברים כאחת - עוד זכות אדם בסיסית) להשתתף באירוע אלפי אזרחים ופעילים המקדמים את מגוון זכויות האדם. הצעדה תצא בשעה 10:30 מרחבת הבימה, ותסתיים בקונצרט זכויות אדם גדול בו ייקחו חלק אמנים ואמניות ובפיהם המסר של שמירה על זכויות האדם. המופע יכלול ביצועים מיוחדים של שירים מקוריים לצד גרסאות כיסוי לשירים העוסקים בנושא. בין היתר יבצעו בום פם את השיר "לשכת עבודה" של ג'ו עמר; אסתר רדא את הלהיט משנות ה-70' "Woman of the ghetto" של Marlena Shaw; הפקולטה "סעידה" על חטיפת ילדי תימן; נעם רותם יבצע את "הכיתה שלנו"; להקת בילאקה, שמורכבת מפליטים מקונגו, תבצע גרסה מיוחדת לשיר "War" של בוב מארלי; ומרים טוקאן את "Imagine" של ג'ון לנון.

ערך חינוכי נוסף

השנה יצאה האגודה לזכויות האזרח בישראל, בקריאה לגופים חינוכיים להצטרף לאירוע, בטענה שמדובר בהזדמנות חינוכית מצוינת להטמיע את המסר של חשיבות ההשתתפות הפוליטית והמעורבות האזרחית הפעילה במגוון דרכים, ולא רק במובן המצומצם של זכותם העכשווית או העתידית לבחור ולהיבחר.

יותר ויותר משפחות מגיעות לצעדה כדי לקחת חלק בחגיגות זכויות האדם ולהעניק לילדים שיעור מיוחד בדמוקרטיה. אם תצטרפו אל הצעדה תתקלו בשלל פעילים מרקעים מגוונים ואידיאולוגיות שונות. לצידכם יהלכו אנשים עם שלטים שונים ומסרים מגוונים. הם יתופפו, ישירו, ירקדו ויאחד אותם דבר אחד - כולם אנשים שבאים להתבטא יחד. האירוע מאפשר במה לכל אדם או תנועה המבקשים לקדם רעיונות ומאבקי זכויות אדם והוא חגיגה של חופש הביטוי - אחד העקרונות היסודיים ביותר במדינה מתוקנת.

חגיגת דמוקרטיה אמיתית, גם לילדים (צילום: Dreamstime)במצעד לפני שנה, מילותיו של אביהו מדינה "לו הייתי בר מזל, לבקש גורל, אז הייתי מבקש, להיות אדם" הדהדו לראשונה מפיו של לירון רמתי מעל בימת המצעד. שירו של זוהר ארגוב, שנכתב על ידי אביהו מדינה, אומץ השנה כהמנון המצעד וילווה את היום כולו. "החלום להיות אדם משותף לכולנו", מסבירים באגודה את הבחירה ומוסיפים, "כולנו באנו לעולם מבלי ששאלו את פינו, וכבר הכול קיים. וכל כך הרבה ממה שכבר קיים עומד בינינו לבין החלום להיות אדם: אי שוויון וגזענות, עוולות חברתיות וכלכליות, פערי השכלה וחסמי אפליה. יש כל כך הרבה עוול, וכבר הכול קיים. אבל גם החלום קיים, החלום להיות אדם. וכדי להיות בני אדם מלאים ושווים, אנחנו מאמינות ומאמינים בזכויות האדם. לא כמושג ערטילאי, לא כעניין רק למומחים, לא כחזון מרוחק אלא כעובדה אנושית שבידינו להגשימה. להיות בני אדם, שלא רק נושמים את אותו האוויר ופוסעים על אותה האדמה וחולקים את אותה המולדת, אלא - ובעיקר - להיות בני אדם שמכבדים את זכויותיהם של האנשים והקהילות שסביבנו ושמבקשות לחיות יחדיו על בסיס תפיסה של זכויות אדם, שוויון ודמוקרטיה".

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות