ילדים סורגים: שגעון הצמידים סוחף את ישראל

שגעון הגומיות והצמידים כבר כאן. איך הכל התחיל? מה מיוחד בטרנד החדש? וכמה יעלה לכם התענוג הצבעוני? כל התשובות בכתבה

שלי פלדמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי פלדמן, עכבר העיר

זה התחיל לפני כמה חודשים בטפטופים קלים, בעיקר בזכות קרובי משפחה שחזרו מארצות הברית והחליטו להביא לילדים את הלהיט החדש מאמריקה. זה המשיך בעוד ועוד ילדים שנדבקו, עד שבשבועות האחרונים זה כבר הפך לרשמי - שגעון הצמידים כאן.

» הורים ממליצים - לכל הטורים» סדנאות יצירה מומלצות

בכל שנה פורץ טרנד חדש. בשנה שעברה אלה היו הזבלונים, לפני מספר שנים כל הילדות בארץ אספו צמידים צבעוניים בצורות משונות ועכשיו מגיע הטרנד החדש שחלקכם בטח מכירים כ-Rainbow loom, בעוד שאחרים מכירים בכלל כגומילום. לא משנה באיזה שם תבחרו - המוצר דומה. ההבדל היחיד הוא במחיר ובמבחר הצבעים שתמצאו. המקור - הריינבו לום הוא היקר יותר כמובן, אך גם בעל מגוון הצבעים הגדול ביותר. כיום ישנם בין 30 ל-40 צבעים שונים, ומלאי הצבעים כל הזמן מתחדש, כולל צבעי ניאון ו-Tie dye שעומדים להגיע לישראל.

ילדה ישראלית מדגימה:

אז מה מבדיל את השגעון הזה מקודמיו? ובכן, הרבה מאד. עם הריינבו לום, שלא כמו בטרנדים קודמים, הילדים צריכים להשקיע זמן ולא רק כסף. בעוד שבאיסוף קלפים או בובות פלסטיק קטנות, אין הרבה מה לעשות מלבד לשאוף להשיג את כל האוסף, העיסוק הזה דורש גם עבודה וחוש יצירתי. נכון, תמיד יהיו את הילדים שההורים קנו להם את הגומיות הזוהרות והמקוריות, בעוד שהשאר "יסתפקו" במותגים מזוייפים שעולים חמישה שקלים, אך כיוון שהתוצאה נראית זהה אצל כולם, גם עניין המעמדות בין הילדים נשחק.

מרשים ביותר לראות ילדים (כן, גם בנים התמכרו לעניין), יושבים ומקדישים זמן רב כל כך בפעילות שלא כוללת שליחת אייקונים זה לזה או חיסול שלישיות של ממתקים באייפון. הורים ומורים מעדכנים: "הדבר הזה להיט אצלנו בבית ספר. כל הילדים עם זה. משחקים, עושים צמידים. זה טירוף", ו"הבן שלי פתח מפעל קטן בבית". למרות שפעילות ה"סריגה" עדיין משאירה אותם בקובייה הקטנה שלהם, ישנה תקשורת לאחר מכן כאשר הם משווים צבעים, מתייעצים על אופן הכנת הצמידים, מעניקים אותם כמתנות להורים ולחברים, או אפילו מוכרים אותם. לא נדיר לראות אב גאה שמסתובב עם צמיד שבתו בת השמונה הכינה לו, ויש מבוגרים שחושקים בערכה הזאת בעצמם. כשמסתכלים על הילדים שעוסקים במלאכה, הדבר נראה כמעט בלתי אפשרי. גם מבחינת מהירות הפעולה שיכולה אולי להתחרות במהירות שליחת ווטסאפ, וגם מבחינת התוצאות היפהפיות בסופו של תהליך. כאשר הגיעה ערכה למערכת האתר, הזדרזו חברות המערכת להכין צמידים לפי סרטוני ההדרכה, ומה אתם יודעים? זה הרבה יותר פשוט ממה שזה נראה. הפעילות עצמה מכניסה את היוצר לריכוז על והיא אפילו די ממכרת. אחרי שמסיימים צמיד אחד, רוצים לנסות עוד אחד, בצבעים שונים. הפעילות עד כדי כך ממכרת, עד שהיה קשה להפסיק להוסיף גומיות, לפני שיהפוך לשרשרת. הפרוייקט הבא יהיה מחזיק מפתחות בצורת לב.

הורים גאים לילדים יצירתיים (צילומים: שרון אנקווה ומולי ארי)

תולדות הלום

הריינבו לום הומצא כבר ב-2010 על ידי מהגר אמריקאי ממלזיה, שהחליט לפתח את התחביב המוזר של בנותיו, שאהבו להכין תכשיטים מגומיות. לאחר מכן הוא החליט לשווק את המוצר אך ללא הצלחה רבה, בעיקר כי אנשים לא הבינו מה עושים עם הערכה. בקיץ 2012 הכינו בני המשפחה סרטוני הדרכה על הכנת הצמידים, מה שעזר מאד בשיווק המוצר, עד שבקיץ האחרון הופץ הריינבו לום בכל ארצות הברית. ההצלחה הייתה כל כך מדהימה, עד שבמספר בתי ספר בניו יורק ובאורלנדו אסרו על התלמידים להביא אותו, כיוון שהילדים התעסקו בהכנת צמידים במקום בשיעור. בעקבות ההצלחה הגדולה, קמו לא מעט מוצרים דומים, אך ממציא הריינבו לום הגיש בקשה לפטנט מראש, וכעת הוא תובע בטענה שאלה חיקויים.

לארץ הגיעו הגומיות באופן רשמי לקראת חנוכה. היבואן, אליעזר רוזנבלט, הזמין כמה אלפי ערכות, אך כולן נמכרו עוד לפני שהגיעו לישראל, מה שהצריך הזמנה מהירה נוספת. כיום הערכות והגומיות מגיעות מסין במכולות ובמטוסים, רק כדי להספיק למלא את ההזמנות תוך מספר ימים.

שלא יעבדו עליכם. סרטוני הריינבו לום המקורי:

כמה יעלה לכם התענוג?

מחיר הערכה הבסיסית והמקורית של הריינבו לום נע בין 99-89 שקלים, אבל ניתן להשיג גם במחיר זול יותר במסגרת מבצעים שונים או אם שם המותג לא חשוב לכם במיוחד. הערכות כוללות נול, מסרגה, 600 גומיות צבעוניות וסוגרי פלסטיק. חבילות של גומיות נוספות יכולות לעלות בין 5 שקלים עד ל-20 שקלים, כאשר גם כאן - הכל תלוי במותג ובכמות הגומיות בחבילה. ניתן לרכוש גומיות בצבע אחד או בכל צבעי הקשת. את הערכות ואת הגומיות אפשר להשיג ברשת באתרי קניות שונים, כמו איביי למשל, אבל גם ברשתות חנויות הצעצועים המקומיות.

האתר הרשמי של ריינבו לום (כולל לינקים לרכישה באינטרנט) - http://rainbow-loom.co.il/