ספרי ילדים: ההיסטוריה האחרת של ישראל

"קונצרט בחולות" הוא ספר ראשון בסדרה מרתקת שמתארת את ההסטוריה של המדינה מזווית אחרת ועם איורים מופלאים ומלאי פרטים

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

הופעת המחול הראשונה שראיתי הייתה אחת מאותן חוויות ילדות שנשארו איתי. אמנם הייתי רק בת שבע בערך, אבל גם היום זכורים לי היטב הנסיעה באוטובוס עם סבתא והכריך שעטפה לי לדרך, הפטפוט הנרגש של עשרות ילדים באולם, החושך הזה, המסעיר, רגע לפני שעולה המסך והקסם שלאחר מכן. לחוויות תרבות ראשונות, גילוי של עולם חדש וקסום, יש השפעה מכרעת על האנשים הבוגרים שנהפוך להיות - רוחב האופקים, הדברים שמהם נשאב הנאה, צבעי העולם הפנימי שלנו. ואם כך הדבר כשמדובר בפרט, הרי שלחוויות תרבות ראשוניות בחייה של אומה - יש השפעה כפולה ומכופלת.

» ספרי ילדים - לעוד ביקורות» "בארץ אחרת" מבטיח עתיד טוב יותר» ספרי דמיון מודרך שאיבדו את הדרך

הספר "קונצרט בחולות" מאת תמי שם-טוב ורחלה זנדבנק מתאר חוויה ראשונית שכזו מנקודת מבט אישית ולאומית גם יחד: אורי הוא ילד החי בתל אביב הקטנה של שנות השלושים עם הוריו בעלי חנות המכולת וסבתו היקית חובבת התרבות. יום אחד מזמינה סבתא את אורי לצאת איתה לטיול, ההופך במהרה למעקב מסתורי ברחבי העיר אחרי כמה אנשים בחליפות שחורות ומזוודות משונות. בתחילה חושב אורי שסבתא משחקת איתו במשחקי ריגול, אך במהרה מצטרפים אליהם במעקב עוד ועוד אנשים, דמויות מחיי תל אביב של ימי ראשית: פועלי בניין, דייגים, מוכר הגזוז מן הקיוסק המיתולוגי - תהלוכה שלמה הצועדת בעקבות בעלי החליפות. לבסוף מגיעים כולם לאולם גדול, שם מוציאים האנשים המשונים כלי נגינה ואורי מגלה כי הוא נוכח בהופעתה הראשונה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית, בייסודו של הכנר ברוניסלב הוברמן. אורי וסבתא הנרגשים מאזינים לקונצרט ובעיניהם דמעות שמחה.

ארץ ישראל הישנה והטובה. קונצרט בחולות (איור: אבי עופר)"קונצרט בחולות" כתוב באופן נעים וקולח, ומשתף את הילדים בצורה נגישה מאוד באירוע היסטורי ותרבותי חשוב בחייה של המדינה שבדרך. אולם הטקסט עצמו הוא כמעט שחקן משנה לציוריו של אבי עופר. האיורים מעבירים בצורה צבעונית, חיה ורבת פרטים את האווירה בתל אביב שנולדה מן החולות. העיר הלבנה מעוטת הבתים, שיירת גמלים על החוף, חיילים בריטים, לוח מודעות המזמין את הציבור לתיאטרון המטאטא ולכנס גדוד מגני השפה, חלון ראווה המציג ספרי ילדים שראו אור באותם ימים ואפילו דמותו של הצייר נחום גוטמן, המייצגת כל כך את רוח התקופה והמקום. מעל לכל בולטת ההקפדה על פרטי הלבוש המאפיינים את שלל האנשים והתרבויות שאכלסו באותם ימים את העיר העברית הראשונה, דבר המוסיף אווירה אותנטית ומסקרנת, והופך את האיורים לשיעור היסטוריה מרתק ורחב יותר מכפי שמספק הטקסט לבדו. אין ספק שהעבודה היסודית שעשה עופר גורמת לכך כי הספר חייב לו את החלק הארי בהנאה שתפיקו ממנו. לקנות או לא לקנות?

בהחלט כדאי. "קונצרט בחולות" הוא ספר מלא אווירה שייקח את הילדים וההורים להרפתקה קטנה, רבת פרטים וצבע, בתל אביב של ערש לידת התרבות הישראלית. זהו הראשון בסדרת ספרי "חלוצים של תרבות", שמטרתה לחשוף בפני הקוראים הצעירים, ולו בנגיעה, את חייהם של יוצרים אשר הניחו אבני יסוד תרבותיות למדינה שבדרך. זהו פרויקט מבורך, וככל הנראה ראשון מסוגו, החושף את הילדים לכך שההיסטוריה של מדינת ישראל איננה רק סך כל הקרבות שנלחמו עליה או הישובים שהוקמו ברחביה, אלא גם, ואולי בעיקר, ההיסטוריה של התוכן שנוצק בה. התרבות, המחשבה, המהות שמייחדת את המקום והחברה. היסטוריה של חוויות קסומות ומכוננות שיש לקוות כי ישפיעו על האומה שעדיין מתגבשת כאן, לא פחות מקרבות ובניינים.

לא רק קרבות ופוליטיקה. קונצרט בחולות (איור: אבי עופר) קונצרט בחולות מאת תמי שם-טוב ורחלה זנדבק, איורים: אבי עופר. הוצאת כתר. 72 שקלים.