הורים ממליצים: משחקי קלפים מעוררי דמיון

טאקי קלאסי או משחק חלומות דמיוני? חמישה הורים מנוסים ממליצים על משחקי קלפים שכיף לשחק בהם עם הילדים

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

מי יכול לתת טיפים יותר טובים לבילויים עם הילדים מאשר הורים שניסו אותם בעצמם? מדי שבוע נביא לכם המלצות של הורים על כל מקומות הבילוי שאתם יכולים להעלות על הדעת: מהצגות ועד גינות, שעות סיפור ועד אטרקציות, מטיולי אופניים ועד אירועים חינם. שווה לעקוב. » הורים ממליצים - לכל הטורים» פאזלים אהובים על הילדים

שנה כיוון: טאקי

מי אני: מיכל גונן נבו, אמא לילד בן ה-5 וילדה בת כמעט שנתיים, מאילת.אנחנו משחקים: "טאקי".מה: בני קיבל את המשחק ליום הולדתו החמישי לפני שבועיים, ומאז לא עובר יום בלי שעה של משחק טאקי מול אמא, אבא או סבתא. מדובר במשחק הקלאסי בו המנצח הוא הראשון שנפטר מכל הקלפים שביד. המשחק מפתח חשיבה אסטרטגית ויצירתית, ומומלץ מאוד.כמה: 50-60 שקלים.איפה מוצאים: בחנויות הצעצועים והספרים השונות.

עושים קולות: קוקו טאקי

מי אני: כרמית גניש, אמא לילדים בני 4 ו-7, ממושב צור משה.אנחנו משחקים: "קוקו טאקי".מה: מדובר במשחק שונה מהטאקי הרגיל. במקום מספרים, מצויירים על הקלפים בעלי חיים בארבעה צבעים שונים. בכל פעם ששחקן זורק קלף, עליו להשמיע את הצליל שמשמיעה אותה החיה (למשל: פרה - מוווו). יוצא הדופן היחיד הוא החמור האדום - כשזורקים אותו נשארים בשקט ומי שמתבלבל מקבל ארבעה קלפים מהקופה. הילדים ממש אוהבים את המשחק. בעלי משתמש בו גם בכדי ללמד אותם את שמות החיות באנגלית, במקום את הקולות שהן משמיעות.כמה: 50-65 שקלים.איפה מוצאים: בחנויות הצעצועים והספרים השונות.

המשחק הקלאיס או גרסת החיות. טאקי וקוקו טאקי

פסטיבל מספרי סיפורים: סיפור של יצירה

מי אני: ענבל וייסמן, אמא לילדים בני 8 ו-11, מחניתה.אנחנו משחקים: "סיפור של יצירה". מה: משחק קלפים קצת אחר שמחייב קריאה. כל קלף שנשלף במשחק בעצם נותן כותרת לסיפור, וכך כל משתתף מספר סיפור בהתאם לקלף שפתח. מתאים מאד לבילוי משפחתי או עם החברים מהכיתה.כמה: 130 שקלים.איפה מוצאים: ניתן להשיג דרך האתר: http://www.sipurshel.co.il/

משחקים במספרים: דיקסיט

מי אני? פנינה אייל, אמא לילדים בני 8.5, 6.5 ו-5, מנס ציונה.אנחנו משחקים: "דיקסיט". מה: אחד השחקנים בוחר קלף ומספר את הסיפור שלו. אחר כך מערבבים את הקלפים של כולם יחד, והמשתתפים צריכים לנחש מה היה הקלף הנכון של המספר. המשחק נועד לפתח את הדמיון של הילדים. מי שצודק זוכה בשלוש נקודות. המשחק נגמר כשמסתיימים הקלפים או כשמישהו מגיע ל-30 נקודות.

כיד הדמיון: חלומות

מי אני: ענבל ברק, אמא לילדה בת 6 וילד בן 4, מכפר סבא.אנחנו משחקים: "חלומות" .מה: משחק מקסים שמשלב דימיון, אסטרטגיה וחשבון. על הקופסה כתוב שהמשחק מומלץ מגיל 8, אבל חברה המליצה לי לקנות אותו לילדה כבר כשהיתה בת 4, מה שהתברר כדבר מוצלח. היא אמנם הייתה צריכה קצת עזרה, אבל היא מאד אהבה. הקטן נהנה לשחק במשחק כבר מגיל 3 וקורא לו "מלך ומלכה".כמה: 60 שקלים.איפה מוצאים: בחנויות הצעצועים והספרים השונות.

מלך, מלכה ואגדות צבעוניות. המשחק חלומות

דבר המומחית

יעל זיידמן יועצת התפתחותית מ"הבית להתפתחות תינוקות" על למה משחק קלפים של הורה עם ילדו או כל המשפחה יחד הינו דבר נהדר:

» ביסוס קשר הורה-ילד: בראש ובראשונה גם אתם וגם הילד מרוויחים ונהנים מזמן איכות יחד. כמו כן, משחק משותף עם הילד מפתחת אצלו תחושת שייכות ויכולת, כלומר, הילד מרגיש שייכות למשפחה שלו, שנהנים בחברתו, שרוצים להקשיב לו ויש לו מה לתרום לפעילות המשותפת.

» הזדמנות לתווך לילד מה זה משחק חברתי ומאפייניו: א. דחיית סיפוקים: הילד לומד שבמשחק יש תורות וחוקים ולכן הוא צריך להתאפק כי אי אפשר לקבל ולהשיג במיידי את מה שרוצה.ב. מאפיינים קבועים: הילד לומד שלכל משחק יש חוקים המגדירים את אופי המשחק והפעילות ולכן צריך לשאול, ללמוד ולחפש את החוקים של כל משחק כדי לדעת איך לשחק. כמובן שבשלבים מתקדמים (אחרי שהילד הפנים את הכללים הבסיסיים ומשמעותם) ניתן להרחיב אופקים ולהמציא יחד חוקים חדשים ודרכים נוספות לשחק את המשחק.ג. סיום המשחק: ברוב המשחקים המשחק מסתיים כאשר אחד מנצח ואז השאר "מפסידים". לילדים רבים קשה בהתחלה להתמודד ולקבל את הסיטואציה הזו. לכן חשוב שההורה ידגיש את ההנאה שבמשחק ואת כל התהליך שעשו במהלך המשחק ולאו דווקא התוצאה הסופית. דרך נוספת שיכולה להקל על הרצון לנצח או לא להפסיד, היא לדאוג שבכל פעם מישהו אחר ינצח, ובכך להראות לילד שזהו דבר משתנה. כל אחד חווה תחושת ניצחון/הפסד. חשוב גם שההורה יהווה מודל להתנהגות חיובית כאשר הוא בתפקיד ה"מפסיד".