ספרי ילדים: מנדלה הוא כוכב הילדים הבא

הביוגרפיה של נלסון מנדלה על פי תמר ורטה-זהבי, עוזרת לילדים לבחור גיבור תרבות קצת אחר, ואולי אפילו טוב יותר מהכוכבים שכובשים את לבבותיהם בימינו

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

"להיות מפורסם" - זו התשובה שנתנו 57% מהילדים בסקר שערך לא מזמן עיתון רב-תפוצה, כשנשאלו מה ירצו להיות כשיגדלו. מה מבטא הרצון הזה - להיות מפורסם? שאלה טריקית. מצד אחד - זהו הרצון להתבלט, להתייחד, להטביע חותם. ומצד שני - להיות אהוב על כולם, לבלוט רק באופן חיובי, לא לעורר מחלוקת, להיות בקונצנזוס. להיות אחד שלא עושה צרות.

» ספרי ילדים - לעוד ביקורות» ההסטוריה האחרת של ישראל» איפה המבוגרים ב"מטפחד של ירדן"?"עושה צרות" או "רוֹליהְלָאלָה" בשפת שבט הק'וזה, היה השם הכמו נבואי שקיבל נלסון מנדלה מאביו עם הגיעו לעולם. מקריאה ב"מנדלה - סיפור חייו של נלסון מנדלה" שכתבה תמר ורטה-זהבי, עולה כי מעבר לנימה המבודחת שבשם, ניסה מנדלה האב להעביר לבנו הצעיר מסר רציני ביותר: פעמים רבות, מתנגש הרצון באהבת הכלל עם הרצון לשנות, לתקן, להטביע חותם. כי רק מי שמעז ועושה צרות - עושה היסטוריה.ורטה-זהבי מגוללת את סיפור חייו של מנדלה, החל מילדותו כבן ראש הכפר ויתמותו המוקדמת ועד ליום מותו, לפני חודשים בודדים, כנשיאה ואביה המיתולוגי של האומה הדרום-אפריקאית, תוך שהיא מרמזת כי גרעין ייעודו הכביר היה טמון בו כבר מקטנות. ומהו אותו גרעין מייצר מנהיגים? לפי הסופרת, מדובר ביכולת שמזהה בו אביו כבר בהיותו בן חמש לחוש אמפתיה כלפי המושפל והחלש, ולהתגבר על יריביו מבלי לפגוע בכבודם. בבחירתה לפתוח את הספר בסיפור זה אודות מנדלה הילד מרמזת ורטה-זהבי לקוראיה הצעירים כי מי שרוצה להיות אדם משמעותי באמת, חייב לראות את הזולת כאדם שווה ערך, וכן לעמוד בבחירות אמיצות ולאו דווקא פופולריות.

אביה המיתולוגי של אומה שלמה. נלסון מנדלה (איור: נוני סגול)ואכן, סיפור חייו של מנדלה מורכב משרשרת של בחירות קשות המכוונות על ידי צו המצפון: החל מוויתור על אהובת נעוריו על מנת שזו לא תאלץ להינשא לזקן עשיר כדי להרחיקה ממנו, דרך סילוקו מהאוניברסיטה לאחר שסירב לעמוד בראש ועד "בובות" סטודנטיאלי, וכלה בהחלטתו לדחות את הצעות השחרור המפתות שקיבל מממשלת האפרטהייד לאחר כ-20 שנות כליאה, ולהמשיך את המאבק עד שתבוטל ההפרדה הגזעית בדרום אפריקה כולה. ההערכה הרבה של ורטה-זהבי למנדלה ניכרת היטב בספר. הוא מוצג כאדם חכם, חם ובעל קסם אישי, בעל שילוב נדיר בין מצפון מדויק במיוחד למשמעת עצמית גבוהה ואיפוק רב. עם זאת, גדולתה למול ביבליוגרפים אחרים נעוצה בעובדה כי היא איננה מאוהבת באופן עיוור במושא כתיבתה, ואינה שוכחת להאיר גם צדדים מחמיאים פחות, ובראשם דיוקנו הבעייתי כאיש משפחה: הקלות היחסית בה וויתר על אשתו הראשונה ובנו הבכור לטובת המאבק, האופן הפטרוני והשוביניסטי משהו בו חיזר אחרי רעייתו השנייה ושותפתו לדרך, וויני, וכן העובדה שפעמים רבות העדיף את המשך דרכו הפוליטית על פני טובתן ושלומן של בנותיו הקטנות. הפניית הזרקור גם להיבטים אלה בחייו של מנדלה מעבירה לקוראים הצעירים שני שיעורים חשובים: ראשית - איש איננו מושלם, אפילו לא הגדולים שבהם. ושנית - ברוב המקרים מטרה נעלה תובעת דרך ארוכה וקשה הגובה קורבנות מסוגים שונים. דברים גדולים באמת אינם מושגים ללא קושי.

אף אחד לא מושלם. גם לא מנדלה (איור: נוני סגול)

לקנות או לא לקנות

בעידן תרבות הסלבס, כאשר עצם הפרסום מעניק לאדם זה או אחר השפעה עצומה על ילדינו, יש ערך מיוחד לכתיבת ביוגרפיות על אנשים מעוררי השראה, שסיפורם יכול להעיר בקוראים הצעירים מחשבות על האופן שבו הם, כיחידים, יכולים להשפיע על המציאות. ב"מנדלה" עושה הסופרת עבודה מוצלחת במיוחד, המאירה את מגוון פניו של המנהיג הדרום אפריקאי ואת שלל האתגרים בדרכו של מי שרוצה באמת לשנות את העולם ולהיות "מישהו". זוהי דוגמה נהדרת לאופן שבו ספר ביוגרפי יכול לרגש, לבדר ובו בזמן גם לחנך לערכים של צדק, מוסר, חשיבה עצמאית ודבקות במטרה. אך יותר מכל, ניכר כי ורטה-זהבי שואפת להיעזר בסיפורו של מנדלה כדי לטעת בילדים מצרך נדיר מאוד בסביבה בה הם גדלים - אהבת האדם באשר הוא אדם. לא בכדי בחרה לסיים את הספר בציטוט מנאומו של מנדלה לאחר זכייתו בבחירות הדמוקרטיות הראשונות בדרום אפריקה: "השנאה נלמדת. ואם אנשים לומדים לשנוא אפשר ללמד אותם גם לאהוב".

"מנדלה - סיפור חייו של נלסון מנדלה"/ תמר ורטה-זהבי. מאיירת: נוני סגול. הוצאת עם-עובד. מחיר: 69 שקלים. לגילאי 9-11.