ספרי ילדים: העולם המסתורי של "ג'ינקס"

למרות הטרולים, אנשי הזאב, הקוסמים והמכשפות שמעטרים את הספר "ג'ינקס", הקסם האמיתי הוא הסיפור עצמו

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

כשנשאל פעם הסופר הרוסי הידוע מקסים גורקי, כיצד יש לכתוב ספרות לילדים, השיב: "כמו למבוגרים, רק יותר טוב". ואכן, סוד גלוי הוא בין אוהבי ספרים אמיתיים: אין דבר כזה ספר ילדים טוב. יש ספר טוב - נקודה. האלמנטים שיוצרים ספר מוצלח ואהוב הם שפה עשירה, עולם שלם ודמויות עגולות, עיסוק בנושאים כלל אנושיים, וכן אותו קסם חמקמק שקשה להגדירו. כל אלה יפיקו יצירה שתמשוך קוראים בכל הגילאים, גם אם גיבוריה הם ילדים.

» ספרי ילדים - לעוד ביקורות
» מנדלה הוא כוכב הילדים הבא
» "נחל שלדים" הוא פשוט ג'אנק פוד

ספר טוב שכזה הוא "ג'ינקס", מאת סייג' בלקווד. ג'ינקס הוא ילד בן שש, בעל היכולת לקרוא את מצבי רוחם של הסובבים אותו, כשהם מופיעים בפניו כצורות וצבעים. הוא חי עם הוריו החורגים באוּרוולד - יער אדיר המאוכלס בטרולים, אנשי זאב, קוסמים ומכשפות. עוני ופחד הם מנת חלקם של רוב בני האדם החיים באורוולד, ולכן הם נוטים להיפטר מילדים לא רצויים על ידי נטישתם בלב היער על שלל יצוריו. אולם כאשר אביו החורג של ג'ינקס עומד להפקירו לגורלו המר, פוגשים השניים את סיימון הקוסם, המשסה באב חבורת טרולים רעבים ולוקח את ג'ינקס תחת חסותו. ג'ינקס עובר לחיות בביתו המסתורי ומלא הקסם של סיימון, על תקן של ספק שוליה ספק משרת, שם הוא זוכה לחיי שובע ונוחות יחסית ולהשכלה. אולם ככל שג'ינקס יודע יותר - כך הוא מבין פחות את העולם שסביבו: מה יש מחוץ לגבולות היער? ואם רע בו כל כך, מדוע תושביו אינם עוזבים? ממה פוחדים עצי האורוולד? במה שונה כוחן של מכשפות מזה של קוסמים? מדוע יש קרע בין עולם האקדמיה לעולם הקסם? ואיך יכולים אנשים לחוש כמה רגשות סותרים בו זמנית?

מה מחכה במעבה היער. "ג'ינקס" (כריכת הספר)

גם אורח חייהם המוזר של סיימון ואשתו, סופי טובת הלב והחידתית, מעוררים בג'ינקס תהיות רבות המגיעות לשיאן עם כישוף אפל שמטיל עליו פטרונו ואשר אחריו אובד לו כוח זיהוי הרגשות. ג'ינקס מחליט לעזוב את ביתו של סיימון ולצאת לחקור את העולם שסביבו, אולי ימצא דרך להשיב את כוחו האבוד. בדרכו הוא פוגש באלפווין, נכדתה של בכירת המכשפות ביער ובְרֵבן - נער אצילי ומסתורי ממלכה סמוכה, הנמצאים גם הם במסע להתרת כישופים שהוטלו עליהם: אלפווין יכולה לענות רק אמת על שאלות ורֵבן אינו יכול לספר לאיש מי הוא. יחד מחליטים השלושה ללכת אל ארמונו של אדון העצמות - קוסם רשע ורב כוח, בתקווה שיוכל להסיר מעליהם את הכישופים, מתוך ידיעה שהדבר יעלה להם מחיר יקר, אולי יקר מידי.

בעזרת שפה ציורית ומדויקת מצליחה סייג' בלקווד לברוא עולם שלם שיש בו הכול: גיאוגרפיה, טבע, היסטוריה, פוליטיקה ובעיקר בני אדם, על פחדיהם, תקוותיהם ומזימותיהם. הדמויות בספר מורכבות ומרתקות ובמהלך הקריאה מתגלים בהן עוד ועוד רבדים בלתי צפויים, הדוחקים בקורא למהר ולהבין - האם סיימון הוא טוב או רע? האם רבן הוא אכן הסכנה ממנה חרדים העצים? מי כישף את אלפווין והאם כוונתו הייתה רעה? ועוד שאלות המותירות אותך על קצה הכסא, עד הסוף הפותר וקושר כמעט את כולן. ואם שלל דמויות המשנה אפופות סימני שאלה, הרי שבכך הן יוצרות ניגוד לדמותו של ג'ינקס, המעורר בקורא למן הרגע הראשון הזדהות עד כדי רצון לגונן עליו ותחושה כאילו הוא יוצא למסע יחד איתו.

לקנות או לא לקנות

"ג'ינקס" הוא ספר לכל גיל, מפני שהוא ספר טוב - נקודה. הקוראים הצעירים ייהנו מן ההרפתקאות, המתח ומשלל הדמויות הצבעוניות שבו, בעוד שהמבוגרים ימצאו בו רבדים נוספים ומעוררי מחשבה על האופן בו אנו חווים את העולם: החיים במציאות של חוסר וודאות. הקושי בלסמוך על אדם אחר, גם אם קרוב ואהוב, הקשר שבין בורות לעוני ופחד והמתח שבין ידע לאמונה. אולם נדמה שיותר מכול, מדובר בספר מוצלח משום שהוא עוסק, כמו כל יצירה טובה, במסעו של האדם לגילוי הכוח הפנימי שבו - אותו אלמנט מסתורי שיעניק לו חירות. או כמו שמיטיב לנסח זאת אדון העצמות: "אה, יקירתי, זה מה שעושה אותנו מכשפים מלכתחילה: רוב האנשים מעבירים את החיים מכורח הנסיבות. מכשפים שולטים בנסיבות. הם גורמים לדברים לקרות".

"ג'ינקס", מאת סייג' בלקווד. מאנגלית: מאירה פירון. הוצאת ידיעות אחרונות. מחיר: 78 שקלים.