מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

אגדה אורבנית וותיקה מספרת על אחד מבכירי הפוליטיקה בימי ראשית המדינה, אשר בעיזבונו נמצא נאום שבשולי אחת מפסקאותיו כתב לעצמו: "טיעון חלש - להגביר את הקול". למרבה הצער, הגישה של "הגברת הווליום" כאשר המוצר הבסיסי אינו טוב דיו, היא תופעה ההולכת ומתפשטת בתחום ספרות הילדים. צעצועים, דיסקים ושאר מרצ'נדייז מיותרים, מרגיזים ויקרים, מתלווים לספרים שרמתם בינונית ומטה. הספר "נחל שלדים", מאת פטריק קרמן, מייסד בתחום הזה מקצה חדש לגמרי: זהו ספר אימה לילדים, המשלב קטעי וידיאו בתוך הסיפור עצמו. מחבר הספר בנה לו אתר אינטרנט, כאשר על מנת להמשיך את קו העלילה בסוף כל פרק, חייב הקורא להיכנס אליו, להקליד סיסמה ולצפות בסרטון אחר בכל פעם.

» ספרי ילדים - לעוד ביקורות» איפה המבוגרים ב"מטפחד של ירדן"?

הסרטונים הם, כביכול, ערוץ התקשורת העיקרי בין ראיין ושרה: ראיין, שהספר כתוב כיומן שלו, הוא נער בן שש עשרה, גרפומן אובססיבי כהגדרתו, המרותק למיטתו לאחר שכמעט קיפח את חייו בהרפתקה עלומה אליה יצא עם חברתו שרה, בת גילו וקולנוענית חובבת. השניים חושדים כי משהו מוזר מתחולל במתקן כריית זהב ישן הסמוך לעיירה המנומנמת בה הם מתגוררים. לאחר שהביקור הראשון במקום מסתיים במפגש עם ספק רוח רפאים, כמה ימים בבית החולים ללא הכרה ורגל אחת שבורה, אוסרים עליו הוריו להתראות עם שרה. לאור זאת, מרבית עלילת הספר מתרכזת בשלל תיאוריות קונספירציה שהשניים רוקמים, תוך שהם מתקשרים בתכתובת מיילים ובאותם סרטונים האמורים להוסיף אפקטים מפחידים ולתרום לריאליה של הסיפור.

אולם האמת היא שמאחורי החידוש והייחודיות שמספקים הסרטונים לספר, לא מסתתר דבר. העלילה משעממת עד פיהוק והדמויות שטוחות לגמרי: המחבר מציג את שרה כנערה אמיצה על גבול התמימות, ואת ראיין כנער נוירוטי עד ניג'וס וכפריק של כתיבה (תוך שהוא מתיש את הקוראים הצעירים בניים-דרופינג אין סופי של קלסיקונים אמריקנים, מבלי שאופן הניסוח וטוויית העלילה יעידו שנטל מהם ולו בדל של מקוריות או כישרון). אי אפשר לייחס לשני גיבורי הספר מאפיינים ברורים שיגרמו לקורא להתחבר אליהם באיזושהי דרך, לא כל שכן לחרוד לגורלם - עניין הכרחי להצלחתו של ספר אימה. מה שמוביל אותנו לעובדה המצערת כי גם כספר אימה "נחל שלדים" כושל לחלוטין. הוא איננו מפחיד בשום נקודה, ולכל אורך מאה שישים ושמונה העמודים ותשעת הסרטונים המרכיבים אותו, אף פעימה איננה מוחסרת. יתרה מכך - הסרטונים, שמזכירים במשהו את סגנון "פרויקט המכשפה מבלייר" לעניים, רק הופכים אותו מסתם משעמם למגוחך. התחושה הנותרת בסופם היא כי המחבר סבור שאפשר למכור לילדים כל דבר כל עוד כוללים בו פעילות ברשת. הוא מתעלם מכך שהוא מייצר סתירה בסיסית בין אחד הקסמים המופלאים ביותר שמספקת חוויית הקריאה - האפשרות להפעיל דמיון חופשי, לבין הכחדתה של אפשרות כזו באיבה, בשל השימוש בתוכן מצולם שמישהו כבר דמיין במקומך.

לא מפחיד, מגוחך. נחל שלדים (כריכת הספר)

לקנות או לא לקנות

הסביבה בה אנו מגדלים את ילדינו רוויה גירויים בווליום מוגבר: מוזיקה חזקה, מזונות עמוסי סוכר ומלח, מחשב, טלוויזיה וטלפון סלולארי הפועלים כל הזמן וביחד. למרבה הצער, פעמים רבות נועד אותו ווליום גבוה להסוות מוצר בסיסי גרוע: איכות ייצור נחותה, ערך תזונתי נמוך או תוכן דל ומשעמם. הספר "נחל שלדים" הוא עוד דוגמה לניסיון הסוואה שכזה. הוא מותיר תחושה עזה כי מחברו סבור שבעזרת שילוב לא מתוחכם מידי של מדיה דיגיטלית בחוויית הקריאה של הילדים, יצליח לטשטש את העובדה שכתב סיפור גרוע.

זוהי בחירה המעידה על כך שקרמן איננו חובב ספרים בעצמו, שכן ביבליופיל אמיתי היה נותן חירות לדמיונו של הילד, כבוד לאסקפיזם שמספק ספר טוב ולאינטימיות שבין הקורא לטקסט, ולא דוחף ביניהם את המחשב.

גרוע מכך - זוהי בחירה המעידה על כך שקרמן איננו חובב ילדים אמיתי, שכן הוא אינו נותן בקוראיו הצעירים את האמון הבסיסי כי הם מסוגלים להתנתק משלל הגירויים שסביבם, להפעיל את הדמיון ולהתמסר לחלוטין לחוויית הקריאה. זוהי טעות מרה! דמיונם של ילדים הוא כלי רב עוצמה וראוי לאמון גם בעידן הדיגיטלי, ומי שאינו מבין זאת - ספק אם ראוי לכתוב עבורם.

"נחל שלדים" מאת פטריק קרמן. מתרגם: יונתן פיין. הוצאת מטר. מחיר: 79 שקלים