שירים ישנים וחוויות חדשות: ספרי ילדים לפסח

למרות שהחורף כבר פחות או יותר עבר, פסח מביא עמו מבול נוסף של ספרי ילדים חדשים. מור דבורקין-פוגלמן ממליצה על הטובים שבהם

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

האביב כבר כאן ופסח עוד רגע מגיע, אז במקום לקנות לילד עוד טאבלט או צעצוע שישחק בו ויזרוק, הנה כמה ספרים שיצאו לאחרונה ויתאימו מאד לקטנטנים כסיפור לפני השינה, או לילדים מעט גדולים יותר, שכבר למדו לקרוא לבד, ויחזיקו מעמד זמן רב.» פסח 2014 - לכל הפרטים» אירועי פסח 2014» סרטי ילדים בפסח» כל הפסטיבלים בפסח» עכבר העיר מחלק לכם ספרי ילדים בחינם

"פיל מתרחק" מאת עינת עינהר

ספר נונסנס מתוק ונדיר בנוף הישראלי, רצוף שירים מלאי דמיון ואיורים רבי צבע וקסם. בספר מככבים חיות, גרמי שמיים וחפצי יומיום המקבלים חיים חדשים ומשעשעים. "מה יותר חלול? חצוצרה או חליל? ואיך זה שכל החלול שבפנים לא בורח לחצוצרה מהקצה ולא נוזל לחליל מהחורים?"איורים: כריסטינה קדמון. הוצאת עם-עובד. מחיר: 64 שקלים. מתאים לגילאי 3 ומעלה."יותר גדולה ממך" כתבה ואיירה אורית ברגמן

"יותר גדולה ממך" הוא ספר אידיאלי לילדי הגיל הרך העסוקים בהשוואות אינסופיות של גודל וגיל, וכן לילדים שאח קטן נכנס לחייהם בגיל צעיר. ללה הציפור וטוטו הפיל יוצאים לשחק יחד בגינה, אלא שהיא אינה מאפשרת לו לשחק בשום מתקן לפניה ואף רודה בו קלות, רק מפני שהיא מבוגרת ממנו בשלושה ימים. בהתחלה טוטו, שרק רוצה להתקרב אליה, עצוב ונעלב אך בסוף אינו נשאר חייב.הוצאת מודן. מחיר: 64 שקלים. מתאים לגילאי 2-4. מילים פילים. "פיל מתרחק" ו"יותר גדולה ממך" (מתוך כריכות הספרים)

"הילדה שאני אוהב" מאת יהודה אטלס

אוסף שני מתוך ספרי "והילד הזה הוא אני". עבור ילידי שנות ה-70 וה-80בישראל, סדרת ספרי "והילד הזה הוא אני" זכורה כאחד מיסודות התרבות של הילדות, יחד עם "הכבש השישה-עשר", נילס הולגרסון, עופרה וירדנה. לכן אין ספק שגם כהורים תפיקו הנאה רבה משיתוף ילדיכם בחוויה שמציעה כתיבתו הקולעת והמשעשעת של אטלס, המצליח לנסח פכים קטנים מעולם הילדים באופן חי, חד וצבעוני.איורים: דני קרמן. הוצאת כתר. 86 שקלים. מתאים לגילאי 4 ומעלה.

"איגי ואני - יום הולדת שמח" מאת ג'ני ולנטיין

הספר השני בסדרת "איגי ואני", בה מתארת פלו, האחות הבכורה, תמונות משפחתיות מחייהן שלה ושל אחותה הצעירה איגי בלשון ציורית ומצחיקה. בספר הנוכחי איגי הנרגשת משתפת את כל בני הבית בשלל הכנות לקראת יום-הולדתה הקרב ובא, ותוך כדי כך יוצרת אינספור סיטואציות משעשעות המחזקות את הקשר המיוחד בין שתי האחיות. איורים: ג'ו ברגר. הוצאת ידיעות ספרים. 78 שקלים. מתאים לגילאי 5-9.

שירים ואחיות. "איגי ואני" ו"הילדה שאני אוהב" (מתוך כריכות הספרים)

"נל והכיתה החדשה" מאת אוש לון

נל היא ילדה עליזה ושובבה העוברת עם משפחתה לגור בטירה עתיקה הכוללת רוח רפאים ותוכי משוגע. ההתאקלמות בעיירה החדשה מתחילה על הצד הטוב ביותר, כאשר נל פוגשת את טאנה, ההופכת מיד לחברתה הטובה ביותר וכן מתקבלת לנבחרת הכדוריד בבית הספר החדש. עם זאת, לא הכל ורוד ונל נתקלת בקשיים שמערימה עליה יוספינה, ככוכבת הנבחרת, שמשום מה איננה מחבבת את הילדה החדשה. בסופו של דבר נמצא פתרון מפתיע למצב, ונל זוכה בחברה חדשה.איורים: פרנציסקה הארוויי. הוצאת רימונים. 68 שקלים. מתאים לגילאי 6-10.

"לילה עם אונדה" מאת אורית רינגל אמיר

מדובר בסיפור מיוחד במינו, על חברות אמיצה בין ילדה למכונית. מיקה היא מושבניקית בת תשע, עליזה ושובבה, האוספת אל ביתה חיות וחברים. חברתה הקרובה ביותר היא אונדה - מכונית ההונדה הישנה שקיבלה אמה מאביה לפני תשע שנים, לכבוד לידת ביתם. לכן, כאשר מחליט האב כי המכונית כבר ישנה מידי ומוכר אותה לזוג גס רוח וצעקני מן העיר, מנסים מיקה וכל אהוביה להציל את אונדה. למרבה הפלא, מי שמצליחה לשנות את רוע הגזירה היא אונדה עצמה, היוצאת למסע רצוף הרפתקאות בחזרה הביתה - אל מיקה חברתה. איורים: ליאורה גרוסמן. הוצאת רימונים. 58 שקלים. מתאים לגילאי 6-10.חוויות חדשות ומכוניות ישנות "נל והכיתה החדשה" ו"לילה עם אונדה" (מתוך כריכות הספרים)

"כמעט מפורסמת 2" מאת מיכל בכר

זהו הספר השני בסדרת "כמעט מפורסמת" המביאה את סיפורה של שיר כרמי - תלמידת כיתה ז' שאחיה הבכור תומר משתתף בתכנית הכישרונות הטלוויזיונית "אתה הכוכב הבא". דרך הטלטלה שעוברים חייה של שיר בעקבות פרסומו של אחיה, היא לומדת רבות על עצמה, על האנשים היקרים לה ועל משמעותן האמיתית של חברות והתבגרות. מיכל בכר מצליחה לכתוב סיפור בעל תוכן ושפה רלוונטיים לחייהם של ילדים ישראלים בראשית גיל ההתבגרות, וזאת מבלי להתחנף או לוותר על עומק רגשי ולשוני ראוי. יופי של ספר!עיצוב ואיור: יפעת דיין. הוצאת הקיבוץ המאוחד. 68 שקלים. מתאים לגילאי 10-14.

החיים תחת צל הריאליטי. "כמעט מפורסמת 2" (איור: יפעת דיין)