ספרי ילדים: "צל ועצם" בדרך להיות "משחקי הרעב"

ספרה הראשון של לי ברדוגו משלב בין פנטזיה וחינוך לנערות, תוך כדי הוא עוזר לאמהות לתקשר עם הנערות הצעירות והמרדניות

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

שלב ה"אמא מטומטמת". כך נהגה אחת השכנות שלי לכנות את שנות ההארד-קור של גיל ההתבגרות, שעוברות בנות בגילאי 12-16. אתן יודעות - השנים הללו בהן כל ניסיון לקיים שיחה משמעותית עם מי שפעם נשאה אליכן עיניים קטנות ומעריצות, נתקל בשלל גלגולים ופלבולים של אותן עיניים ממש, לרוב בליווי שלל פעלים המבוססים על השורש ח.פ.ר.

» ספרי ילדים - לעוד ביקורות» לא לילדים מלוכלכים בלבד» "נחל השלדים" הוא פשוט ג'אנק פוד

הבעיה היא שדווקא באותן שנים גובר הצורך שלנו כאמהות לשוחח איתן על דברים חשובים מתמיד - על הנשיות המתפתחת, על הכניסה לעולם מערכות היחסים, על לבטים של גיבוש זהות ומימוש עצמי. אז מה עושים? איך צולחים את מחסום הנשיפות חסרות הסבלנות? לפעמים כדאי להיעזר בגורם שלישי נייטרלי, כזה שלמתבגרת אין מטענים וטענות כלפיו, ויש לה נכונות להקשיב לרעיונות והתובנות שהוא מציע, ואפילו להפנים כמה מהם. בקיצור - ספר "בנות" טוב. זה בדיוק מה שמציע "צל ועצם" - ספר הביכורים של לי ברדוגו. זהו הספר הראשון ב"טרילוגיית הגְרישָה" - פרויקט ספרות פנטזייה שאפתני ומבטיח, בו פורשת לפנינו ברדוגו את המתחולל בתחומיה של רַבְקָה - ממלכה בדיונית המזכירה במידה רבה את רוסיה הצארית של אמצע המאה ה-19, אך בניגוד אליה, מלאה בקסם מעשי, עליו מבוססת ההיררכיה האנושית בממלכה. אולם לפני הכל, "צל ועצם" הוא סיפורה של אַלינה - יתומה כפרית המשרתת כשרטטת מפות זוטרה בצבא המלך, ומאוהבת בסתר במַאל - חברהּ הטוב עוד מתקופת הילדות בבית היתומים.

הסיפור נפתח כאשר היחידה בה משרתת אלינה נאלצת לחצות את כפל הצל - חבל ארץ שומם, חשוך ומסתורי, אשר מעטים צלחו אותו בחיים בעקבות מפגש שלא צלח עם מפלצות קטלניות שזהותן המחרידה תתברר רק בהמשך. אלינה וחבריה מתכוננים לנורא מכל, שאכן מתרחש. הם נתקלים במארב של מפלצות מעופפות ומאבדים חברים רבים. אלא שבשיאם של רגעי האימה מתרחש דבר מה יוצא דופן: אלינה מגלה בעצמה כוחות קסם ייחודיים שלא ידעה כי קיימים בה, ומצליחה להציל את חייו של מאל ושל רבים אחרים. מתברר כי אלינה, שעד כה הייתה חלק משכבת האנשים הפשוטים, נטולי כוחות הקסם, בהיררכיה של ממלכת רַבְקָה, היא בעצם זַמַנית-שמש. היא קוסמת יחידה במינה, בעלת כוחות המציבים אותה גבוה מאוד באותה היררכיה, ומעוררים גל של עניין, תקוות ויצרים בקרב הממלכה כולה. אלינה נתלשת באחת מחייה הקודמים ומכל המוכר לה, ונאלצת להיפרד מחבריה, מאלמוניותה ומעל לכל ממַאל אהובהּ. היא מתחילה פרק חדש בחייה, בארמון המלך, כאשר היא מלווה כל העת בציפיותיהם של בני המעמד אליו היא משתייכת עתה, כי תוכיח את שליטתה בכוחותיה הייחודיים, בתקוותיהם של בני עמה כי תציל אותם מאיומו התמידי של כפל-הצל וכן בחיזוריו העדינים אך העיקשים של האופל - הקוסם המסתורי ורב הכוח ביותר בממלכה.

האם אלינה תציל את הממלכה? צל ועצם (עיצוב: אמרי זרטל)אלינה המבולבלת עושה מאמצים אדירים כדי לבנות מחדש את זהותה, הן על ידי בחינה ולימוד של כוחותיה החדשים והן על ידי ניסיון להבין את הפוליטיקה הפנימית ויחסי הכוחות בחברה החדשה אליה נקלעה. כאשר היא מצליחה סוף סוף לשלוט בכוחה כזמנית-שמש, ובמקביל להבין את האמת על הגורל שייעדו לה הכוחות השולטים ברַבְקָה, מחליטה אלינה לקחת את השליטה בחייה ולצאת למסע שיעצב את זהותה, וידחוף אותה לגלות מה הם הדברים החשובים לה באמת ולהיאבק עבורם בכל כוחה. לקנות או לא לקנות

אין מה להגיד מלבד: כן! כן! כן! לי ברדוגו יצרה ספר המלהטט בין שני ז'אנרים - פנטזייה ורומן חניכה, ועושה עבודה נפלאה בשניהם. היא מציירת ביד אמן את העולם הפנטסטי, כולל הגיאוגרפיה, ההיסטוריה והפוליטיקה המרכיבות אותו, תוך ירידה דקדקנית לפרטים הקטנים וגימור מופתי המעודד את הקורא לצלול לתוך הסיפור בהנאה שלמה. במקביל, היא מתארת בצורה חיה ומעוררת הזדהות את דמותה וקורותיה של אלינה, ומעבירה דרכן לקוראת הצעירה כמה שיעורים חשובים שכל אם הייתה שמחה לצייד בהם את בתהּ להמשך החיים:» אל תחששי להיות יוצאת דופן ואל תפחדי מהכוחות והכישורים הטמונים בך. למדי לשלוט בהם ולנצל אותם לטובתך ולטובת אחרים.» לעולם אל תיקחי כמובן מאליו את כל מה שנאמר לך. למדי לשאול ולחקור, לפעול על סמך הידע שצברת ולסמוך גם על תחושות הבטן שלך.» מותר לך לטעות! מותר לבחור בחירות שגויות או לקחת פנייה לא נכונה. מה שחשוב זה ללמוד מניסיון, לתקן ולהמשיך הלאה, באומץ, למקומות מתאימים לך יותר. » אל תוותרי על מי שאת ואל תקטיני את עצמך כדי לזכות בלבו של גבר. בן הזוג המתאים לך הוא זה שידע להעריך אותך בגדולתך ויאהב אותך בגרסה האמיתית ביותר שלך. » עזבי אותך מ"בחורים רעים" - הם אולי מספקים ריגוש, אבל גם כאב ראש (ולב) גדול. בחורה עם שכל תבלה את חייה באושר עם החבר הכי טוב שלה. ואם זה לא שיעור לחיים שישמור עליהן ויחסוך להן אוקיינוסים של אנרגיה - אני לא יודעת מה כן.אז הניחו את "צל ועצם" על מיטתה של המתבגרת (אחרי ש"טרפתן" אותו בעצמכן, כמובן), הכינו שתי כוסות קפה וחכו לשיחה משמעותית. אחרי הכל - אם אמא בחרה בספר הזה, אולי היא לא כזו מטומטמת.

צל ועצם מאת לי ברדוגו. הוצאת אריה ניר, 84 שקלים