היום שאחרי חופשת הלידה: איך תבחרו גן ילדים?

חופשת הלידה בישראל אורכת רק 14 שבועות, מה שהופך הורים רבים ללחוצים בכל הנגע לבחירה במסגרת המתאימה. כל הטיפים החשובים לפני שאתם בוחרים

חן קרופניק, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן קרופניק, עכבר העיר

אחת ההחלטות הכי קשות בגידול ילדים היא בחירת מסגרת עבורם. לתת לאדם אחר לטפל לך בילד, הדאגה אם מטפלים בו כמו שצריך, הגעגועים ואי הוודאות אם מדובר במסגרת שמתאימה לו. אז מגיעים ההיסוסים וההתלבטויות, שמלווים בהרבה רגשות אשמה וחרדות.

» איך תגמלו את הקטנטנים ממוצץ?» הורים ממליצים

לצערינו חופשת הלידה בישראל אורכת רק 14 שבועות, כאשר לעתים חייבים לחזור לעבודה מיד בתומה, ואין אפשרות ממשית להישאר עם התינוק עוד קצת (או הרבה) בבית. המצב נכון במיוחד כאשר שני בני הזוג עובדים במשרה מלאה, ויש צורך למצוא מסגרת לפעוט.

אין מסגרות מושלמות - זו הנחת היסוד שצריך לעבוד איתה. כולם בני אדם בסופו של דבר, לכל גננת ולכל מטפלת יש יתרונות וחסרונות בדיוק כמו לכל אחד אחר. המטרה היא לבחור את המסגרת המתאימה יותר גם להורים וגם לצרכי התינוק. אז נכון, מדובר בהחלטה לא קלה אבל זאת החלטה שחייבת להתקבל, וככל שתהיו שלמים יותר עם עצמכם ועם הבחירה שעשיתם, כך תהיו פנויים להתרכז בחיים ובקריירה של, בין אם אתם עצמאים או שכירים.

רגע לפני שמשאירים אותה בגן. טיפים לבחירת גן ילדים (אילוסטרציה: dreamstime)רגע לפני שאתם יוצאים לסבב משפחתונים ומתחילים לראיין מטפלות - ישנם כמה שלבים שחשוב לעבור לפני החזרה למעגל העבודה. ענת מישר, יועצת לשימור העסק והקריירה בתקופת ההריון ואחרי הלידה עושה סדר בנושא:» תכנון מוקדם: ככל שמתחילים לחפש מוקדם יותר, כך גדלות אפשרויות הבחירה. ישנם הורים שבוחרים מטפלת או פעוטון כבר משלבי ההריון.» מסגרת טובה: מסגרת היא דבר יחסי ותלוי משתמש - לא כל מה שהחברה הכי טובה בוחרת עבור הילדים שלה, יתאים גם לכם. יש מי שניקיון סטרילי יהיה שיקול ראשון במעלה, ויש מי שמשך השהייה בחצר, או רמת השפה המדוברת זה מה שיעשה את ההבדל. אל תתפתו לקבל החלטות על סמך סדרי עדיפויות של אדם אחר.

» כימיה אישית: לכל אחד יש כימיה ו"דיבור טוב" עם אנשים אחרים וזה בסדר, זה צריך להיות אחד השיקולים בבחירת הגן.» גיבוי: חשוב לעשות סקירה כללית ולבדוק היטב ולעומק מי מבני המשפחה / שכנים / חברות יכולים ומסכימים להיות גיבוי שלך במקרה שהילד חולה. השנה הראשונה במסגרת, גובה מחירים גבוהים של מחלות, ואתם עלולים למצוא את עצמכם מקבלים הרבה טלפונים מהגן. » הרגלי שינה: ככל שהתינוק מיומן בהירדמות עצמית יהיה לו קל יותר להסתגל. כולם נרדמים בגן בסופו של דבר (לעתים הרבה יותר טוב מאשר בבית), אך התהליך עלול להיות לא קל עבורו, ככל שהוא פחות מיומן וככל שצוות הגן פחות מסייע.

בסוף הם נרדמים. טיפים לבחירת גן ילדים (אילוסטרציה: dreamstime)» ניסיון של אחרים: כדאי מאד לדבר עם הורים אחרים בוגרי הגן, בעיקר עם כאלה שאתם סומכים עליהם. » זמן הסתגלות: חשוב לקחת מספיק זמן לטובת תקופת ההסתגלות של התינוק במסגרת. זה יהיה הדבר העיקרי שיכין אתכם לשינוי העומד לבוא.

» ביקורי פתע: עריכת ביקורי פתע אולי נשמעת כמו דבר מוזר, אבל כך ניתן להיות בטוחים שמה שאתם רואים כאשר אתם מבקרים בגן, זה מה שקורה גם כשאתם לא נמצאים.» עבודה עצמית מראש: אם המעבר קשה להורים מבחינה רגשית, חשוב לקחת אחריות ולעשות עבודה עצמית. אין תינוק שיעבור בשמחה לגן כשאמא שלו על סף בכי.» נוחות ונגישות: האם הגן נמצא בדרך לעבודה, קרוב לבית או לסבתא? הדבר חשוב במיוחד אם יש לכם אנשי גיבוי עליהם אתם סומכים שיוציאו את הילד מהגן ויתייצבו במקרה מחלה או כל בעיה אחרת שתצוץ בזמן שההורים בעבודה.