ספרי ילדים: קסמים אמיתיים ועולמות אחרים

סדרת ספרים מסתורית, שני אחים שמצליחים לעבור לעולם האגדות או ג'יני צעירה שמנסה להתמודד עם עולם חדש. שלושה ספרי מסתורין חדשים מחכים לכם על המדף

מור דבורקין - פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין - פוגלמן, עכבר העיר

"ספרים נועדו לאנשים המייחלים להיות במקום אחר" (מרק טווין).תקופת הילדות נתפסת כבר מאות שנים בעיני עולם המבוגרים כעידן מוזהב, כתקופת חיים מלאת שלווה, תום וצחוק, נטולת כאב ודאגה, שכל הימים בה נפלאים ומוארים, בלא צל ענן.

» ספרי ילדים - לכל הביקורות» שבוע הספר - כל האירועים

מבוגרים רבים מידי שכחו מזמן את מכאובי ילדותם שלהם ואת העובדה שהילדות, כמו כל תקופת חיים אחרת, עשויה להתאפיין גם בצער, פחד, כאב ודאגה. ומה שגרוע מכך - נשכחה מהם העובדה כי בניגוד לבני אדם בוגרים העומדים בראשות עצמם, אפשרויות הבריחה של הילדים מצרותיהם היומיומיות הן מוגבלות ביותר. הם אינם יכולים לקחת לעצמם יום חופש כרצונם, לתפוס אוטו, רכבת או מטוס ולהיעלם לכמה שעות או שבועות, או סתם להיכנס לפאב הקרוב ולשכוח מהכול בחברת בקבוק וויסקי טוב. ילד הרוצה להשאיר את צרותיו מאחור לזמן מה, נאלץ למצוא פתרונות יצירתיים מאלה. לכן, אין פלא שספרי ילדים רבים עוסקים בעולמות דמיוניים, במציאות אלטרנטיבית ובילדים המשתייכים אליהן, מתוך תקווה לספק לילד הקורא כמה שעות של מפלט מעולמנו הרגיל כל כך.

עולם אחר: גרם המדרגות הצורח

בעולמה של לוסי קרלייל אין שום דבר רגיל. לוסי בת ה-12, גיבורת "גרם המדרגות הצורח" - הראשון בסדרת ספרי "לוקווד ושות'" מאת ג'ונתן סטראוד, מתגוררת בעיר לונדון, במציאות אלטרנטיבית בה אנגליה סובלת כבר יותר מחמישים שנה ממגיפה איומה של רוחות רפאים מסוכנות המאיימות תדיר על שלומם וקיומם של החיים. במציאות נוראה שכזו, הילדים הם בעלי חשיבות אדירה, שכן הם מסוגלים לראות ולשמוע את רוחות הרפאים - יכולות שהמבוגרים איבדו עם התבגרותם, ולכן תלויים בהם להגנתם. בשל כך, מרבית הילדים מסיימים את לימודיהם בבית הספר בגיל צעיר מאוד ויוצאים לעבודה בשלל סוכנויות המעסיקות אותם, תחת פיקוח מבוגר, כצוותי איתור ומיגור רוחות. לוסי, המתייחדת ביכולת נדירה לתעל את רגשותיהן של רוחות, מגיעה לחפש עבודה בלונדון לאחר שפקפוק בכישוריה המיוחדים המיט אסון על חבריה לצוות במחוז הכפרי בו נולדה. לאחר שנדחתה ממספר סוכנויות, היא מתקבלת ל"לוקווד ושות'" - סוכנות קטנטנה ושונה, המנוהלת בידי שני ילדים - אנתוני לוקווד ועוזרו ג'ורג', ללא פיקוח מבוגרים. הסוכנות איננה מצליחה במיוחד, ולוסי ושני חבריה מנסים לזכות בכמה שיותר חקירות רפאים כדי להמשיך בפעילותם העצמאית. באחת מאותן חקירות, הם נתקלים ברוח חזקה ביותר, בעלת עבר מסתורי ומחליטים לחקור את עברה. במקביל מקבלים השלושה הצעת עבודה נדיבה וחשודה במיוחד מאיל הון מפורסם. האם יש קשר בין שתי החקירות ומהו?

בדרך לעולם מקביל. "גרם המדרגות הצורח" (כריכת הספר)

זהו ספר מצוין, מותח ומפחיד בדיוק במידה הנכונה כך שירתק את הילדים (ואת ההורים) מבלי לגרום להם סיוטי לילה. השפה קולחת וציורית מאוד, דבר שיש לזקוף גם לזכות התרגום המוצלח מאוד של איריס ברעם, שהצליחה לשמר את ההומור הבריטי המשובח בו הוא מתאפיין - מצרך נדיר בספרות הילדים.

"גרם המדרגות הצורח" מאת ג'ונתן סטראוד. הוצאת ידיעות ספרים. מחיר: 68 שקלים.

אחרי ה"באושר ובעושר": "ארץ האגדות: שובה של הקוסמת"

בניגוד ללוסי וחבריה, התאומים אלכס וקונר ביילי חיים בעולמנו בגרסתו המציאותית, למעט פרט חשוב אחד: יש ביכולתם לעבור ממנו לעולם האגדות הילדים. אלכס וקונר בני השלוש עשרה, גיבורי "ארץ האגדות: שובה של הקוסמת" - הספר השני בסדרה, שחיבר כריס קולפר (Glee), גילו בספר הקודם כי אביהם ג'ון וסבתם הגיעו לעולמנו מעולם האגדות, וכי הסבתא היא בעצם הפייה הסנדקית של סינדרלה. כאן פגש ג'ון את שרלוט, אחות בבית חולים לילדים, והשניים נישאו והביאו לעולם את התאומים, המהווים מעין גשר חי בין שני העולמות. הספר השני נפתח כאשר התאומים חוזרים אל אמם בעולם האמיתי, ובמקביל - בעולם האגדות נחגגת הסרת הקללה מעל ממלכתה של היפהפייה הנרדמת, וכולם בטוחים כי ה"באושר ובעושר" שב על כנו. אלא שהקוסמת הרעה, שהטילה את הקללה, חוזרת לנקום והפעם בכוונתה להשתלט הן על עולם האגדות והן על עולם המציאות. היא חוטפת את אמם של התאומים, והללו פורצים את מערך ההגנה הכבד שמציבה עליהם סבתם, חוזרים לעולם האגדות ויוצאים להציל אותו ואת האם מציפורני הקוסמת הרעה בעזרת חבריהם הקסומים.

זהו ספר סוחף ומסעיר, ובה בעת מצחיק מאוד. קולפר מציע את השילוב הקלאסי של סיפור פנטזיה עם רומן התבגרות וחניכה, שבסופו יגלה כל אחד מהתאומים את סגולותיו וייעודו בחיים, אך חוסך מאיתנו את כובד הראש האופייני לז'אנר על ידי רענון דמויות ודימויים רבים מעולם האגדות, כשהוא מזכה אותם באפיונים חדשים, משעשעים ומפתיעים. "ארץ האגדות: שובה של הקוסמת" מאת כריס קולפר. הוצאת אריה ניר. מחיר: 69 שקלים.

אגדות וקסמים. "שובה של הקוסמת" ו"ג'יני בהתלמדות" (כריכות הספרים)

יחי הבינוניות: "ג'יני בהתלמדות"

בדומה לתאומי ביילי, גם פּוֹפּי מילר חיה בין שני עולמות. פופי, גיבורת הספר "ג'יני בהתלמדות" מאת מרדית באדג'ר, היא ילדה ממוצעת ומשעממת, בייחוד ביחס להוריה ואחותה הגדולה המצטיינים בכל דבר. אלא שביום הולדתה השנים עשר, מגלה פופי שאין בה שום דבר ממוצע - למעשה, הבינוניות בה חיה עד עתה היא הסוואה מתוחכמת לעובדת היותה ג'יני. עתה עליה להתחיל את הכשרתה בבית הספר לג'ינים צעירים, בו היא פוגשת ילדים כמוה ומתחילה לגלות את כוחותיה וכישרונותיה האמיתיים. מעבר לטלטלה שחווה פופי עם גילוי זהותה האמיתית ולקשיים עמם היא מתמודדת כג'יני מתלמדת, הקושי המרכזי הניצב בפניה היא העובדה שאסור לה לגלות לאיש ממכריה בעולם הרגיל מה היא באמת, ובייחוד לא להוריה ואחותה. בעזרת טוב לבה, מחשבתה המקורית והמהירה וחוש המוסר המפותח שלה, מצליחה פופי להתגבר על כל הקשיים ולהתקדם מאוד בלימודיה.

זהו ספר חינני, קליל וכיפי, אך בניגוד לספרים דומים, המתהדרים בפיות, נצנצים ותו לא, הוא איננו שטחי כלל - קורותיה של פופי מעוררים מחשבות בנושאים של גיבוש הזהות העצמית, ערכי מוסר וגבולות בין אמת לשקר, כאשר עובדת היותם פנטסטיים כל כך עשויה להקל על הילדים להרהר בהם גם לגבי עצמם, מבלי לחוש מאוימים.

ג'יני בהתלמדות מאת מרדית באדג'ר. הוצאת ידיעות ספרים. מחיר: 48 שקלים.