מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

כשהייתי ילדה, כל שנה, לקראת אמצע החופש הגדול, היינו מחליטים להקים "חבורה". אחרי שהשילוב הקבוע של חום, שעמום ומנת יתר של ספרי "השביעייה הסודית" עשה את שלו, היינו מארגנים מפקדה תחת עץ תות גדול או בתוך מחסן ישן, מביאים כריכים, שוקולד ושתייה קרה, ומחכים.

» החופש הגדול - כל הכתבות» ספרי ילדים - לכל הביקורות» קסמים אמיתיים ועולמות אחרים

מחכים למה? למישהו זר ומסתורי שנוכל לעקוב אחריו, כמובן. הבעיה היא שאנשים זרים, ועוד מסתוריים, היו מצרך נדיר עד בלתי קיים בקיבוץ המנומנם ומוכה השרב בו עברה עלינו ילדותנו. כמה קינאנו בילדי העיר, שנדמו לנו כמי שהרפתקאות קיץ סוערות סטייל "אמיל והבלשים" קורות להם בשיגרה. עד שגדלנו וגילינו שרבים מהם העבירו ימי קיץ רבים ממש כמונו, בציפייה למשהו מסעיר שיקרה כבר. לכבוד החופש הגדול העומד בפתח, ורגע לפני שהילדים שלכם ימותו משעמום, מתפרסמים שלושה ספרי חבורות והרפתקאות קיץ חדשים. אם שום דבר מרגש לא יקרה שם בחוץ, לפחות תוכלו להסתפח להרפתקאותיהם של אחרים.

עיתונאות חוקרת: "המערכת - בעקבות שוד האמנות הגדול"

חבורה אחת שכדאי מאוד להצטרף אליה היא זו של חברי "המערכת" - סדרת ספרים מאת עודד שלום, העוסקת בהרפתקאותיהם של שירה, רוני, תמר ואלדד. כחברי מערכת העיתון בבית ספרם, יוצאים הארבעה למגוון משימות תחקיר, ההופכות למבצעי בילוש מתוחכמים שאפילו המשטרה כשלה בהם. בספר השלישי בסדרה, "בעקבות שוד האמנות הגדול", מצטרפת אליהם עדן, תלמידת כיתה ו' אותה הצילו כשנחטפה בספר הקודם בסדרה. יחד יוצאים החמישה לפצח שוד אומנות רחב היקף שהתחולל במוזיאון המקומי, במהלכו נשגנב אוסף פריטים יקר ערך השייך לאחד מעשירי המדינה. נסיונו של עודד שלום כעיתונאי, ובעיקר ראשית דרכו בסיקור התחום הפלילי, באים לידי ביטוי באופן הקיצבי בו כתוב הספר ובצורה האמינה והמרתקת בה הוא מתאר את עולם הפשע על המגוון האנושי שבו ויוצר סיפור מורכב, בו "הרעים" הם לעיתים גם טובים - ולהיפך. בנוסף, וכיאה לז'אנר הבלשי, מקפיד שלום לעסוק לא רק באקשן, אלא גם בחייהם השוטפים של גיבוריו הצעירים- חברויות, קנאות, אהבות ראשונות, שאיפות וחלומות, מה שהופך אותם למעוררי הזדהות ומעניינים יותר, ומוסיף צבע גם לסצנות מרגשות פחות.

» "המערכת - בעקבות שוד האמנות הגדול", מאת עודד שלום, הוצאת ידיעות ספרים. מחיר: 48 שקלים. לגילאי 8-12.

עונת החבורות החלה. כריכות "המערכת" ו"והמדריך של צ'רלי ג'ו ג'קסון"

אוהב לקרוא: "המדריך של צ'רלי ג'ו ג'קסון לחופשת הקיץ"

סצנות מרגשות הן הדבר האחרון שצ'רלי ג'ו ג'קסון ציפה לו בחופשת הקיץ שלו. לאחר שנה של הישגים מפוקפקים בלימודים, מחליט צ'רלי ג'ו, גיבור ספרו של טומי גרינוולד "המדריך של צ'רלי ג'ו ג'קסון לחופשת הקיץ", לפייס את הוריו ולהסכים לצאת למחנה הקיץ הלימודי "קראספר". מכיוון שכל שאר הילדים במחנה נתפסים בעיניו כעכברי ספרייה חובבי ידע, צ'רלי ג'ו מאמין שיש לו רק סיכוי אחד לקיץ של כיף - אם יצליח לגרום להם לשנוא קריאה וכתיבה ו"להציל אותם מחיים של חנוניות". לאורך הספר מצליח צ'רלי ג'ו לשכנע את חבריו למחנה להפר את הכללים, למרוד בלחצים שמפעילים עליהם הוריהם, להקדיש יותר זמן לספורט ולקחת יוזמה בחיי החברה והאהבה שלהם. אולם בניגוד למה שחשב בתחילת הקיץ - ההשפעה היא הדדית. חבריו החדשים מלמדים אותו, כמעט בלי שירגיש, על היופי שבקריאה, היצירתיות שבכתיבה ובעיקר - על כוחו של הידע והאפשרות לשאוב השראה מאנשים חכמים ומהפכניים שחיו לפנינו. כך, בשיאו של הספר מוביל צ'רלי ג'ו את חבריו לפעולת מחאה נגד דרישותיו של וועד ההורים לשינוי אופיו של המחנה, כשהוא שואב השראה מספר שקרא אודות פועלו של לך ולנסה, מנהיג הפועלים הפולני המיתולוגי. טומי גרינוולד מגלה בפני הקוראים הצעירים את האפשרויות הטמונות בחברות עם מי ששונה מאיתנו ואת העוצמה הטמונה ביכולת לשנות את המערכת מבפנים, וכל זאת מתוך הומור היוצר עלילה משעשעת ובלתי דידקטית בעליל.

» "המדריך של צ'רלי ג'ו ג'קסון לחופשת הקיץ", מאת טומי גרינוולד. הוצאת ידיעות ספרים. מחיר: 58 שקלים. לגילאי 8-12.

לומדים על החברות: "הסוד המופלא של אוון ג'סטר"

היכולת לחבור למי ששונה מאיתנו ולהיות מושפעים ומשפיעים, היא השורה התחתונה גם בספרה של ברברה או'קונור "הסוד המופלא של אוון ג'סטר". הקיץ של אוון מתחיל על צד שמאל - לאחר שחנות כלי העבודה של אביו נסגרת, הוא עובר עם הוריו להתגורר עם סבו החולה והאחות הסיעודית ארלין, בעיירה קרטר שבג'ורג'יה. מעתה אוון כבר אינו גר בשכנות לחבריו הטובים טראוויס וסטמפי, כך שאינו יכול לשחק איתם כל היום כבעבר. במקום זאת, הוא גר בשכנות לויולה - ילדה חטטנית ושתלטנית שיודעת הכל, ומטיפה לו ללא הפסק שעליו לשחרר לחופשי את צפרדע המחמד האהוב שלו - טולי. נדמה שהמצב לא יכול להיות גרוע ומשמים יותר, כאשר לילה אחד שומע אוון חבטה עזה מכיוון מסילת הברזל - האם ייתכן שמשהו מעניין קורה סופסוף בקרטר המנומנמת? עם אור ראשון, יוצאים אוון וחבריו לסרוק את השטח, ולאחר מבצע חיפושים מפרך הם מגלים צוללת שעשועים אמיתית שנועדה להגיע לפארק המים שבהמשך המסילה.

נכנסים מתחת למים. כריכת "הסוד המופלא של אוון ג'סטר"

אוון, טראוויס וסטמפי מחליטים להרכיב את הצוללת ולקחת אותה לסיבוב בכורה באגם המקומי, כשויולה החטטנית מגלה את תכניותיהם, ודורשת להשתתף בהן, ולא - תגלה למבוגרים ותקלקל הכל. בלית ברירה נכנע אוון לדרישותיה, אלא שלהפתעתו הוא מוצא בויולה בת ברית חכמה ומוכשרת המצליחה לממש את תוכנית הצוללת ובדרך מלמדת אותו כמה שיעורים חשובים על קשב לצרכי הזולת וחברות.

אוון וויולה, צ'רלי ג'ו וחבריו "החנונים" וחמישיית המערכת יכניסו מתח, עניין וצחוק לחופשת הקיץ של כל ילד, גם אם בפועל לא יקרה בה יותר מידי. כמו שסבתא שלי נוהגת לומר - "מי שיש לו דמיון, לא משתעמם אף פעם".

» "הסוד המופלא של אוון ג'סטר", מאת ברברה אוק'ונור. הוצאת הקיבוץ המאוחד. מחיר: 66 שקלים. מתאים לגילאי 8-11.