הורים ממליצים: חוברות שיעבירו את הקיץ בשלום

צביעה חופשית, לימוד אנגלית או חשיבה מתמטית למתקדמים. חוברות פעילות הן חלק בלתי נמנע מכל חופש ארוך. הורים מנוסים ממליצים על החוברות הכי מעניינות

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

מי יכול לתת טיפים יותר טובים לבילויים עם הילדים מאשר הורים שניסו אותם בעצמם? מדי שבוע נביא לכם המלצות של הורים על כל מקומות הבילוי שאתם יכולים להעלות על הדעת: מהצגות ועד גינות, שעות סיפור ועד אטרקציות, מטיולי אופניים ועד אירועים חינם. שווה לעקוב. » הורים ממליצים - לכל הטורים» החופש הגדול - לכל הכתבות» האירועים שיעשו לכם את הקיץ

חשיבה מתמטית: "בראש אחר"

מי אני: גליה, דודה לשני בנים בן 6 ובן 3, מגבעתיים.החוברות שלנו: "בראש טוב" - חוברות שמתאימות החל מכיתה א' ועד כיתה ה'. החוברות עובדות על תפיסה וחשיבה מתמטית למתקדמים.למה: חודשיים של הפסקה מוחלטת בלימודים זה לא דבר מומלץ. לדעתי הדבר עלול לפגוע ברמת המיומנות של הילדים. השימוש בחוברות מאפשר תרגול שלא לוקח זמן רב ולא מעייף את הילדים, מה שמאפשר על שמירת אווירת החופש הגדול בכל זאת.

למידה תוך כדי משחק: "הסוד של מיה"

מי אני: רומי דיין שמאי, אמא לשתי בנות, מגבעתיים.החוברות שלנו: חוברות הפעילות של "הסוד של מיה" (יש גם אתר) שעוסקות בנושאים כמו אנגלית, עברית ומספרים. למה: חוברות פשוטות וקלות עם פעילויות שונות, שהופכות את הלמידה להנאה גדולה גם לילדים וגם להורה. החוברות מתאימות מאד לשם הכנה לכיתה א', אך יתאימו לילדים בגילאי הגן. אפשר ללמוד לספור, ללמוד אותיות באנגלית תוך כדי הפעלה של ציור והדבקה ועוד. האתר עצמו דורש הרשמה, אך נבנה על ידי חברת מט"ח, ואפשר להשתמש גם בו אם לא מעוניינים בחוברת הפיזית.

למתקדמים - יש גם אתר. הסוד של מיה (צילום מתוך האתר)

ללמוד בשני חלקים: "סיפורים ראשונים"

מי אני: חן, אמא לשלוש בנות, מקריית חיים.החוברות שלנו: "סיפורים ראשונים" של ציפורה הן. החוברת מחולקת לשני חלקים - חלק אחד בו הילדים קוראים, וחוברת שניה לעבודה, בה יש שאלות על הסיפורים שנקראו.למה: הבת הגדולה בדיוק סיימה כיתה א' ואני בהחלט בעד שמירה על שגרת לימוד קלה שתיקח אותה לכיתה ב'. לדעתי חוברות לקיץ, במיוחד בשלב הזה, מסייעות מאד מבחינה לימודית, והחוברת הזאת עוזרת במיוחד.

לא צריך לחכות לבית הספר: "לומדים בגן" מי אני: שרון כהן, אבא לילדה בכיתה ג', ילדה בגן חובה ותינוק בן שנה.החוברות שלנו: אני ממליץ על החוברת "לומדים בגן" - חוברת עבודה לטרום חובה ולגן חובה של שולמית צרפתי.למה: החוברת משלבת פעילות יצירתית ושעשוע עם עשייה, למידה וחשיבה. הפעילות מפתחת כישורים רבים, בעיקר בפן המוטורי, פיתוח החשיבה העצמאית והביטוי העצמי. בחוברת ניתן למצוא מגוון משימות שמוסברות באופן ברור מאד לקטנטנים. רצוי ללוות את הילד בפעילויות השונות, לסייע לו ולעודד אותו בזמן העבודה, אבל לא לשכוח לתת לו להתנסות לבד מדי פעם.

שעשוע קליל עם למידה חשובה. חוברות "לומדים בגן" (צילום מסך)

חופש אמיתי: חוברות ציור ופעילות

מי אני: יהונתן, אבא לילד בן 5 וילדה בת 3.5, מיבנה.החוברות שלנו: חוברות פעילות שונות של צביעה, הדבקה, מבוכים ומשחקים של "חפש את ההבדלים". למה: אני מעדיף לקנות בחופשת הקיץ חוברות צביעה, הדבקה ועוד פעילויות לילדים, אותם אני רוכש בחנויות הצעצועים הפשוטות. יחד עם חבילת צבעים או טושים ומדבקות, הילדים זוכים לכמה שעות של פעילות והנאה שלא פוגמות להם בתחושת החופש הגדול והכיפי. לפעמים אנחנו יושבים איתם ומציירים, צובעים יחד או עוזרים להם בפעילויות שהם מתקשים בהן. אפשר כמובן לתת להם להפעיל את הדמיון ולצבוע ולהדביק מה וכמה שהם רוצים. הנאה מובטחת במינימום השקעה.

דבר המומחית

מה יש לליאת קרן, פיכוטרפיסטית לילדים ולנוער ומטפלת משפחתית, לומר בנושא?החופש הגדול, מעבר לחופש שבו, מאפשר לילדים הזדמנות ללמוד ולהתקדם לקראת שנת הלימודים הבאה, ולהתחיל אותה ממקום בטוח וחזק יותר. מצד שני, פרט לילדי הגן, שעשויים לראות בחוברת עבודה סימן לבגרות, הדבר האחרון שרוב הילדים חושקים בו הוא למידה גם בחופש. האסוציאציה המיידית שלהם לחוברת עבודה היא "שיעורי בית", אז איך בכל זאת רותמים אותם לעשייה?» מיצאו זמן ללכת לקנות את חוברות העבודה ביחד איתם, כדי שתהיה להם את זכות הבחירה. בכל תחום יש מבחר רב של חוברות. החליטו אילו תחומים אתם רוצים לחזק ותנו להם את האפשרות לבחור את החוברת שמעניינת אותם בתחום זה.» היו ריאלים ואל תעמיסו בחוברות. עדיף חוברת אחת המשלבת תחומים שונים או שתי חוברות שונות, לא יותר. אחרי הכל מדובר בחופש הגדול.» שלבו את קניית החוברות בזמן איכות עם הילד, כלומר לא "קופצים לקנות וחוזרים מהר הביתה להתחיל לעבוד", אלא הולכים לבחור חוברת עבודה לקיץ ואחר כך הולכים לגלידה, לסרט או לכל פעילות כיפית אחרת.» הקציבו להם יעד - לסיים את החוברת עד סוף החופש. כלומר עמוד-שניים ביום, בממוצע. כדאי לבדוק עם הילד אם הוא מעדיף להתקדם בחוברת על בסיס יומי או מספר פעמים בשבוע, ומהו הזמן המועדף עליו לעשות זאת - בבוקר כשהוא קם? בצהריים? ואולי בערב, לפני השינה?» האחריות על העשייה היא שלהם ולתועלתם. הבהירו זאת כשאתם עוזרים להם בבניית התכנית ואחר כך שחררו, רק כך האחריות באמת עוברת אליהם. כל עשייה מעבר לדף היומי מבורכת, אך היא בחירה של הילד. » בסוף כל שבוע בידקו איתם מה הספיקו באותו שבוע. שבחו אותם על העשייה ואם יש צורך עזרו להם בתכנון השבוע הבא. זכרו שלילדים (כמו גם לנו, המבוגרים) נעים הרבה יותר לעשות דברים מבחירה ולא מחובה. חוברות העבודה אמורות להוות למידה מהנה. התייחסו אליהם לא כשיעורים אלא כאל העשרה.