ספרי ילדים: חמש קלאסיקות שירעננו לכם את הקיץ

"ספר הג'ונגל" בלי דוב חייכן וקופים מרקדים או "למה לובשת הזברה פיג'מה?" באיורים רעננים. חמישה ספרים מוכרים חוזרים בלבוש חדש

מור דבורקין - פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין - פוגלמן, עכבר העיר

בקיץ שעבר לקחתי את בתי לבקר בגן הילדים אליו הלכתי בילדותי. הזאטוטה התרוצצה בשמחה בחצר, התלהבה משלל הצעצועים והמתקנים, בעוד אני יכולתי לראות רק את הקיר המתקלף, הבובות חסרות הגפיים, התחפושות המוכתמות ובעיקר את העובדה שהכול היה קטן יותר ויפה פחות משזכרתי. השיבה אל מושאי זיכרונות הילדות עשויה להיות חוויה מאכזבת. הורים רבים ממהרים לרכוש עבור ילדיהם (ובעצם גם עבור עצמם) את הספרים שהיו אהובים עליהם בילדותם, ולעיתים המפגש המחודש מנחיל אכזבה מרה. לכן, מומלץ במיוחד לשים לב לספרים היוצאים בהוצאה מחודשת - לרוב, הוצאות הספרים משקיעות את הממון הכרוך בכך, רק כאשר הספר הוא כזה שזכה באהדת הקוראים מפני שהוא ראוי. מפני שיש בו יופי וקסם. בחרתי עבורכם חמישה ספרים כאלו, שהמפגש איתם, הן הראשוני עבור הילד והן המחודש עבור ההורה, יהיה מעניין ומהנה.

» החופש הגדול - כל הכתבות» ספרי ילדים - לכל הביקורות» קסמים אמיתיים ועולמות אחרים» החבורות חוזרות למדף הספרים

מוגלי - הסיפור האמיתי: "ספר הג'ונגל"

במלאת לו 120, החליטה הוצאת כתר לפרסם הוצאה מחודשת של ספר הג'ונגל בגרסתו המקורית - זו הכוללת לא רק את סיפורו של מוגלי, אלא גם מבחר של עוד חמישה עשר סיפורים מרתקים מהווי החיים בהודו הקולוניאלית לפני שתי מאות. תשכחו מדובים חייכנים, קופים מרקדים, נמרים חסרי שיניים ושאר בובות פרווה רכות מבית היוצר של דיסני, זה אינו ספר לפעוטות. בני 7 ומעלה, לעומת זאת, יסחפו לתוך הג'ונגל הפראי ששלל חיות ובני אדם - אנגלים והודים, מאכלסים אותו, ואל האינטראקציות המרתקות, המשעשעות והמפחידות שהם מנהלים זה עם זה.

"ספר הג'ונגל" מאת רודיארד קיפלינג, הוצאת כתר, 86 שקלים.

בלי באלו, עם איורים מקסימים. "ספר הג'ונגל" ו"הזמיר של מלך סין" (כריכות הספרים)איור מוסיף המון: "הזמיר של מלך סין"

סיפורו של הזמיר המנעים בשירתו לקיסר סין ובה בעת מלמד אותו שיעור חשוב על חופש ויופי, סופר כבר במאות גרסאות. הייחוד בגרסה של בינה אופק הוא באופן המעודן בו היא מצליחה להגיש לקורא הצעיר סיפור משעשע וקולח, ובמקביל להעביר את מסריו העמוקים של אנדרסן: ברואיו של הטבע נשגבים יותר מכל מה שיוכל האדם לייצר אי פעם, וכולם זכאים לחירות. תרומה חשובה לא פחות לגרסה הנוכחית תרמה המאיירת, אלאמר סטרוז. סטרוז - בוגרת שנקר טרייה ומוכשרת, מגישה בספר אינטרפרטציה אישית לסגנון הציור הסיני העתיק, וכן מצליחה להעביר את תחושת פליאתו וקוטנו של האדם אל מול הטבע.

"הזמיר של מלך סין" מאת הנס כריסטיאן אנדרסן בנוסח עברי של בינה אופק ואיורים של אלאמר סטרוז, הוצאת ספריית פועלים, 56 שקלים.עלילותיה של הג'ינג'ית הכי מפורסמת: "בילבי"

בשנת 1957, החל עיתון הילדים השבדי קְלוּמְפֶּה-דוּמְפֶּה לפרסם בכל גיליון רצועת קומיקס מאת אסטריד לינדגרן ואינגריד ונג נימן, המגוללת את עלילותיה של בילבי בת גרב. בהמשך התפרסמו הרצועות כולן כספר, הרואה עתה אור מחדש. זוהי גרסה צבעונית ומשעשעת במיוחד לעלילותיה של הג'ינג'ית המקסימה וחסרת המעצורים, וחבריה טומי ואניקה, נציגי ה"ראוי" וה"נכון". הקוראים הצעירים יתאהבו בבילבי החזקה והעצמאית המסוגלת להרים סוס ופר, לנצח מתאבק מקצועי, להציל ילדים משריפה, ולקבוע בעצמה את חוקי חייה. בנוסף, השפה הקולחת והמשעשעת, הטקסטים הקצרים והבהירים ועובדת היותה מנוקדת - הופכים את הגרסה הזו של בילבי לאידיאלית עבור ילדים המצויים בשלבי ראשית הקריאה.

"בילבי" מאת אסטריד לינדגרן ואינגריד ונג נימן, הוצאת עם עובד, 68 שקלים.

פיג'מה או גרביים לא זהות? "בילבי" ו"למה לובשת הזברה פיג'מה?" (כריכות הספרים)חוזרת בפעם השנייה: "למה לובשת הזברה פיג'מה?"

השיר המשעשע של ע.הלל על הזברה שלא מצליחה להחליט מה ללבוש בבוקר ולכן נותרת בפיג'מת הפסים שלה, זכה לביצועים מוזיקליים רבים ומוכרים לפי הלחן העליז של דובי זלצר. עם זאת, זוהי הפעם השנייה בלבד בה הוא מופיע כספר, מאז פורסם לראשונה בשנת 1959 כחלק מסדרת "ספריית חלון" של ספרית פועלים. מה שמצדיק במיוחד את ההוצאה המחודשת בפורמט הסיפורי הם איוריו הנהדרים של אביאל בסיל, מחשובי מאיירי הילדים הישראלים בשנים האחרונות ("קשקוש מקושקש", "וניל על המצח, תות על האף", "גור חתול אדם ארוך שיער" ועוד רבים וטובים). לבסיל יש את הכישרון הייחודי להחזיק ספר. האיורים שהוא מפיק מספרים את הסיפור באופן חי ועשיר כל כך, שפעמים רבות הם מעבירים את הסיפור בצורה שלמה ומרתקת גם ללא כל טקסט - קסם שללא כל ספק בא לידי ביטוי גם במקרה הזה.

"למה לובשת הזברה פיג'מה?" מאת ע.הלל עם איורים של אביאל בסיל, הוצאת ספריית פועלים, 50 שקלים.

איזה יום היום? "שפת הסימנים של נעה" ספרי ילדים רבים המנסים להעניק לילד מיומנויות חשובות או מידע נחוץ, חוטאים למטרה כשהם עושים זאת באופן דידקטי ומשמים. לא כך במקרה של נירה הראל. להראל, סופרת ילדים בעלת רקורד עשיר ומוצלח, יש יכולת לסייע לילד לרכוש כישורי חיים מתוך סיפורים טובים כשלעצמם, המייצרים אצל המאזין הצעיר עניין אמיתי. דוגמה טובה לכך הוא "שפת הסימנים של נעה", הרואה עתה אור מחדש. נעה היא ילדה צעירה המתקשה להתמצא בסדרם של ימי השבוע. בכל בוקר היא מתבלבלת מחדש ואינה מצליחה לזכור איזה יום היום. עד שבוקר אחד, בשעה שאמא מסרקת אותה, עולה בראשה רעיון נפלא: בכל ערב תקלע לה אמא צמות שמספרן זהה למספרו של היום הבא, וכך כשתקום בבוקר - תדע מיד לאיזה יום התעוררה. זהו סיפור קטן ומשמח המעודד את הילדים לעצמאות ויצירתיות, כאשר איוריה הנפלאים של אלישבע געש מעניקים לכל יום בשבוע אופי משלו, ומאפשרים גם לילדים שאינם קוראים בעצמם עדיין, להתחבר לטקסט ביתר קלות.

שפת הסימנים של נֹעה מאת נירה הראל, איירה אלישבע געש, הוצאת כתר, 68 שקלים.

הצמות חוזרות. "שפת הסימנים של נעה" (כריכת הספר)