"ביומכניקה": לרוץ עם צ'יטה ולקפוץ כמו פרעוש

התערוכה החדשה במוזיאון המדע שבירושלים מציגה את נפלאות הטבע מקרוב ומציעה חוויה רב חושית לילדים סקרנים, רק חבל שהמרחב כל כך רועש

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

מוזיאון המדע בירושלים מארח הקיץ תערוכה חדשה, "המכונה שבפנים: ביומכניקה", המתבוננת ביכולת ההישרדות של בעלי החיים ובאופן שבו האדם משתמש בתובנות המדעיות בהמצאות ובחידושים טכנולוגיים. התערוכה, שהגיעה ממוזיאון הטבע בשיקגו, מוצגת בחלל מחוץ לבניין המרכזי של המוזיאון, ומחולקת מבחינה נושאית להיבטים השונים של עולם החי: להישרדות בעלי חיים, התנועה של בעלי החיים והחושים.

» המכונה שבפנים: ביומכניקה - לכל הפרטים» החופש הגדול - לכל הכתבות

כנהוג בז'אנר תערוכות המדע והטבע המיועדות לכל המשפחה, התערוכה היא מהזן האינטראקטיבי, ויש בה סרטוני וידאו, מאובנים, פוחלצים, הקרנות, גרפיקה דו ממדית ותלת ממדית וכן מיני מיצבים פעילים, בהם הילדים לוחצים, מסובבים או מושכים. בן השבע הפרטי התלהב מתצוגת גולגלות ומסרטוני תנינים, וילדים רבים עמדו יפה בתור כדי להתנסות בסיבוב כיסא תוך כדי נפנוף בכנף.

לשרוד ולנוע

"המכונה שבפנים" מתבוננת בבעלי החיים מנקודת מבט פיזיקלית-ביולוגית-זואולוגית, ונותנת תמונה רחבה של האופן שבו החיות (והאדם ביניהן) בנויות לשרוד. המוצגים סוקרים גם תכונות ייחודיות של בעלי חיים מסוימים (כמו טכניקת הריצה של הצ'יטה או קפיצת העל של הפרעוש) וגם אלמנטים המשותפים לחיות שונות (כגון פעולת הלב המאפשרת העברת חמצן לכל תא בגוף). במהלך השיטוט בין החללים השונים, נתקלים במוצגים שונים החוקרים סוגיות מעולם החי: סגנונות תעופה, קפיצת הפרעוש, נשכנים חזקים ונשכנים מהירים, כיצד התולעת חופרת באדמה למרות גופה הרך, כיצד חומרים מזינים מועברים בגוף, שיטות לפיתה (חוד, מינוף וסיבי שריר) ועוד. קשה להכיל את הכל, אך ההסברים בכל תחנה הם קצרים ובהירים, ובכך מאפשרים לצופה לבחור בין רפרוף על הנושא והסתפקות בקריאת הכותרת, ובין עצירה והתעמקות באותיות הקטנות.

איך היא רצה. המכונה שבפנים (צילום: מוזיאון הטבע field שיקגו,ארה"ב)

אחד המוצגים ששבו את לבי היה במתחם שעוסק בקשר בין צורה וחוזק. בתיבה שקופה וכיפתית מוצגים אובייקטים שונים מעולם הטבע שצורתם כיפה: שריון צב, גולגולת, קונכיית ענק, סרטן וחיפושית משוריינת. המוצג עוסק ביתרונה של צורת הכיפה ומסביר ממה נובע החוזק שלה. העובדה שאלמנט פיזיקלי בא לידי ביטוי ביצורים שונים בטבע, מעניקה לעיקרון תוקף וחוזק ועוזרת להבין ולהפנים אותו. ויותר מכך - התערוכה מעודדת לראות כיצד לצד השוני והגיוון הרב בטבע אפשר למצוא המון נקודות דמיון, וכיצד חשיפתן עוזרת לנו להבין יותר טוב את העולם שסביבנו.

המיצגים מגישים פן נוסף של החשיבות בהבנת המכניקה שבטבע - כיצד התובנות על המכונה שבתוך החיה איפשרו פיתוחים טכנולוגיים החשובים לאדם. אפשר לראות כמה המצאות וחידושים שמשמשים את האדם, ובהן תותב רגל עשוי סיבי פחמן המאפשר גם למי שיש לו רגל אחת לרוץ. בפינה העוסקת בתותב, מוצג התותב עצמו לצד סרטון וידאו המדגים את הריצה ואיורים המסבירים את הדמיון בין פעולת התותב לרגל האנושית. בהחלט מרתק. אך למרות המוצגים המרתקים, נקודת המבט הרחבה, ההסברים והמיצבים האינטראקטיביים שבתערוכה, קשה להחזיק מעמד ולהסתובב בה לאורך זמן. האקוסטיקה בחלל התערוכה כל כך גרועה, עד שהשיחות בין המבקרים וקריינות סרטוני הווידאו הופכות לרעש רקע טורדני שלא עוזב אותך. הסרטונים לא נוגנו בווליום גבוה מדי, והמבקרים לא צעקו, צרחו או קראו בקול רם, אבל הרחש הטבעי המלווה אירועים רבי משתתפים לא נספג בקירות ונותר בחלל החדר. למרות שהתערוכה מלווה בסיורים מודרכים, מהר מאוד פרשתי מהסיור כי המאמץ להתעלות מעל רחש הרקע ולהתרכז בדברי המדריכה היה גדול מדי (וחשוב להדגיש - זה לא באשמת המדריכה. היא היתה נחמדה, עניינית ומעניינת).

אקוסטיקה בעייתית. המכונה שבפנים (צילום: מוזיאון הטבע field שיקגו, ארה"ב)

ריאליטי ויצירה במוזיאון במסגרת התערוכה מועלה המופע "המרוץ לתיבה" (בתשלום נוסף) המשלב אנימציה, וידאו, משחק ומחול. "המרוץ לתיבה" היא למעשה תוכנית ריאליטי העוסקת בבחירת החיות שיזכו לעלות לתיבה של נוח לפני המבול. לצד חיות מוכרות כמו הצ'יטה והקנגורו מוצגות חיות ידועות פחות כמו קוף הגיבון וההרמיל, וכמו בתערוכה גם כאן זוכים להכיר תכונות ייחודיות של בעלי החיים, העוזרות להם לשרוד ולנוע. קטעי המחול (שיצרו ומופיעים ג'ואל בריי ועודד רונן), חינניים ווירטואוזיים בהתחשב בבמה הקטנה, וההנחיה משעשעת ולא טרחנית.

נוסף על המופע, מקיים המוזיאון שלוש סדנאות יצירה (ללא תשלום נוסף) בהשראת התערוכה האורחת: סדנת בנייה של בעל חיים הצועד ללא קפיץ או מנוע (ועל הדרך למידה של עקרונות תנועת בעלי החיים); סדנת התנסות בעקבות החושים והמנגנונים של בעלי החיים (איך ולמה רואה הברווז גם את מי שמאחוריו?); וסדנה המדגימה רעיונות מהטבע (מה הקשר בין צפרדעים לסכיני גילוח?).

חווית התנסות משפחתית. המכונה שבפנים (מוזיאון הטבע field שיקגו, ארה"ב)

לבאי התערוכה מומלץ לשלב ביקור במוצגי הקבע הנפלאים במוזיאון הכוללים גם הם שלל התנסויות (אפשר לגעת בהמון מוצגים) עם גיחות קצרות לתצוגת "המכונה שבפנים" ועם התנסות בסדנאות היצירה. ואל תשכחו לגלגל את גולת השיש הענקית בכניסה.

» המכונה שבפנים תציג עד ה-18 באוקטובר. ימים ראשון-רביעי בין 10:00-18:00 (באוגוסט עד 20:00), ימי חמישי בין 22:00-16:00, ימי שישי בין השעות 16:00-10:00, שבת בין 10:00-18:00. מחיר: ילד עד גיל 5 - חינם, מבוגר /ילד 5-18 - 79 שקלים, מחזיקי כרטיס "ירושלמי", סטודנט/ שוטר/ חייל/ נכה - 59 שקלים, משפחתי (4 נפשות) - 220 שקלים.