ביג במבו: המיצב האמנותי הכי חוויתי שתבקרו

המבנה המרהיב שנבנה בחצר מוזיאון ישראל מזמין את כל המשפחה לעלות ולהרגיש הרפתקנים ליום אחד. נורית אסיאג הייתה והוקסמה

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

כמו ברוב המוזיאונים, גם במוזיאון ישראל בירושלים מציעים תכנית לכל המשפחה במהלך חופשת הקיץ. הקלף המנצח של המוזיאון הוא המיצב "ביג במבו" של האחים התאומים דאג ומייק סטארן, הממוקם בגן הפסלים. המיצב, הנישא לגובה 17 מטרים, בנוי מ-10,000 מוטות במבוק ומ-80 קילומטרים של מיתרי טיפוס, והוקם בידי צוות של 25 מטפסי הרים שעמלו עליו במשך שבעה שבועות, וכ-350 שעות. צוות הביג במבו עובד בשיתוף פעולה ייחודי המשלב ספונטניות - כל אחד מהצוות יכול (וצריך) להפגין יצירתיות, לצד תכנון ותיאום עם שאר החברים. התוצאה הסופית מרהיבה, מרגשת ועוצרת נשימה. מרחוק המיצב נדמה כסוכת ענק בנויה כלונסאות, אך כשמתקרבים רואים את הארגון והמבנה שבתוך הבלגן. וכשמטפסים הנשמה רוקדת בפנים ריקוד קטן של אושר ושחרור.

» ביג במבו - לכל הפרטים» החופש הגדול - לכל הכתבות» תרבות גבוהה: קיץ במוזיאון

קשה להסביר את ההנאה שמסב הטיפוס על המבנה המרשים הזה. אולי זה חלום הילדות על בית עץ שפתאום מתגשם לו, או אולי הזולות הנפלאות שיצר הצוות בתוך המבנה - מין פינות התרגעות שאפשר לשבת (ואפילו לשכב) בהן, ליהנות מהרוח הירושלמית ומהנוף (הי, יש אפילו מעמדי במבוק להניח את בקבוק המים שלכם). הרוח גם היא עוזרת לתחושה הנעימה, כאשר היא מנגנת בקנים החלולים של הבמבוק, בזמן שהיא עוברת במקום. אולי הקסם נעוץ בכך שכמו תהליך הבנייה, גם המוצר הסופי נראה מסודר וספונטני בו בזמן. מטפסים ועולים, והנה נגלה לו עוד ספסל במבוק מאחורי העיקול, או עוד מדרגה ועוד שיפוע. ילדים, נוער ומבוגרים עולים ומטפסים, כאשר קריאות התרגשות נשמעות מכל עבר - "איך הגעת לשם?", "חכי, אני בא", "יואו, תראה, יש פה ממש מיטה!".

כמו לטפס על בית העץ מהילדות. תערוכת "ביג במבו" (צילום: נורית אסיאג)

מסיירים ויוצרים

יש שיאמרו ש"ביג במבו" הוא מיצב אמנות ולא מתקן במגרש משחקים. אני לא חושבת שכך מתייחסים אליו הילדים, והם בהחלט מודעים לכך שיש פה יצירה מקורית וחד פעמית. לפני הביקור הסברתי לבן השבע הפרטי על המיצב והראיתי לו את התמונות באתר המוזיאון. למרות שידע איך צמח מבנה הבמבוק בגן הפסלים, הוא עמד נפעם וחקר, כשאור בעיניו, "איך עשו את זה?". האחים סטארן צדקו. כשעובדים יחד ונותנים מקום לאמירה אישית - יוצרים דברים מדהימים.

נוסף על ה"ביג במבו", מציע המוזיאון ישראל שלל פעילויות לכל המשפחה בעקבות התערוכה "מסעות" שבאגף הנוער, אשר עוסקת בתהליכים שעוברים בני האדם במסעותיהם. התערוכה מגישה עבודות בכמה מדיומים המתארות חוויות ותחושות של מסעות במקומות זרים ומוכרים. בחצר של אגף הנוער אפשר להשתתף בסדנאות יצירה בהשראת התערוכות השונות במוזיאון: יצירת מיצב במבוק אישי קטן (הרבה יותר מסובך ממה שזה נראה), ציור בסגנון יפני ("מאחורי הפרגוד היפני"), מסכות מחמר ("פנים אל פנים"), דמויות בסגנון אפריקאי ("חומר מכושף באמנות אפריקה") ופינת תחפושות.

מנוחה באמצע התערוכה. "ביג במבו" (צילום: נורית אסיאג)אפשרויות נוספות לבילוי משותף: סיור פעיל לעולמות רחוקים - סיורים מודרכים ברחבי המוזיאון, כולל דרכון לכל משתתף; סיור בחדר האוסף של אגף הנוער הכולל צעצועים, בובות וספרים מהעולם; וסדנת מיחזור בהשראת "מסעות", ובה יצירה עם מפות ישנות.

כדאי לדעת

» הטיפוס על ה"ביג במבו" מיועד לילדים מגיל שש ומעלה ובנעליים סגורות (ללא עקבים) בלבד. בני 13-6 חייבים בליווי מבוגר. מספר המבקרים מוגבל, ולכן מומלץ להזמין כרטיס מראש באתר לשעה המבוקשת. המחיר הוא 10 שקלים למבוגר ו-5 שקלים לילד.

» סדנאות היצירה בחדר המוזיאון מתקיימות בחודש יולי בימים שלישי ורביעי בין השעות 19:00-16:00, בימי שישי בין 13:00-10:00; בחודש באוגוסט (עד ה- 26 באוגוסט) בימים ראשון, שני וחמישי בין השעות 16:00-10:00, בימים שלישי ורביעי בין השעות 19:00-10:00, בימי שישי בין 13:00-10:00. מחיר הפעילות: 30 שקלים לכל הסדנאות; סיור פעיל עם דרכון מתקיים בכל יום במהלך אוגוסט בשעות 10:30, 12:30 ומיועד לבני 6 ומעלה. 15 שקלים; סיור באגף הנוער יתקיים במהלך אוגוסט בימים שלישי ורביעי בשעה 15:00. מחיר הסיור: 15 שקלים; סדנת המיחזור תיערך בימי שלישי בחודש יולי בין השעות 19:00-16:00, ובאוגוסט במקביל לסדנאות היצירה. הסדנה מיועדת לבני 7-3. מחיר הסדנה: 15 שקלים. כל המחירים המצוינים הם בנוסף לדמי הכניסה למוזיאון (בימים שלישי ושבת הכניסה למוזיאון עד גיל 17 ללא תשלום).

יוצרים בין הקנים. סדנאות יצירה ב"ביג במבו" (צילום: נורית אסיאג)

ביג במבו, מוזיאון ישראל בירושלים. התערוכה מציגה עד ה-10 באוקטובר 2014. שעות הפעילות: ימים א', ב', ה' 17:00-10:00, ג' 21:00-16:00, ד' 10:00-12:00, ו' וערבי חג 14:00-10:00, שבתות וחגים 17:00-10:00.