ספרי ילדים: הגיע זמן העשרה

מוזיקה קלאסית שתצליח לעניין את הילדים בזכות סיפורים מרתקים או ניסויים מדעיים ומוצלחים. שני ספרי העשרה שיעבירו לכם את השבוע בצורה הרבה יותר מעניינת

מור דבורקין-פולגמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פולגמן, עכבר העיר

מכירים את התחושה הנעימה הזו שמתפשטת באזור הלב כשהילד שלכם נהנה ממשהו טוב באמת? מסיפור קלאסי ומרתק, מרכיבה על אופניים או טיול רגלי, ממאכל בעל טעם מורכב או משחק מעשיר ומאתגר? תחושה שהצלחתם לחבב עליו משהו שיגרום לו להיות אדם מועשר ומאושר יותר. זו התחושה שתחוו כשתבלו עם ילדיכם בקריאה והאזנה ל"כולם אוהבים את כרמן - ילדותו של ז'ורז' ביזֶה" מאת ניצה שאול. מדובר בצמד חדש של ספר ודיסק מסדרת "צלילי קסם" שחיברה שאול, סדרה המביאה לילדים את סיפורי ילדותם ויצירתם של גדולי המלחינים הקלאסיים.

» ספרי ילדים - לכל הביקורות» קסמים אמיתיים ועולמות אחרים» על מכשפות ודעות קדומות» החבורות חוזרות למדף הספרים

סיפורים מסעירים ומוזיקה קלאסית

הספר הנוכחי מפגיש אותנו, כאמור, עם ז'וֹרז' בּיזֶה, המלחין הנודע בן אמצע המאה התשע עשרה. הסיפור נפתח כאשר הוריו של ז'ורז', זוג מורי מוזיקה פריזאיים, מגלים את כישרונו יוצא הדופן של בנם בן השלוש בשירה ונגינה. ז'ורז' הקטן, המתואר כילד מלא ביטחון עצמי ודמיון, מתעקש להתחיל בלימודי נגינה על אף גילו הצעיר ועושה בהם חיל - הוא נסחף לעולם עשיר של מוזיקה ויצירה בו יבלה עד יום מותו. תפנית משמעותית מתחוללת בחייו הצעירים כאשר הוא פוגש את מַנוֹליטָה - צוענייה צעירה מדרום צרפת, המגיעה לפריז כדי ללמוד פיתוח קול. הוריו של ז'ורז' הקטן מציעים למנוליטה הענייה שיעורי מוזיקה ומגורים בתמורה לטיפול בבנם הנמרץ. מנוליטה מתחבבת על ז'ורז' למן הרגע הראשון, בזכות סיפוריה המסעירים מהווי החיים והפולקלור הצועני, ובייחוד בזכות סיפורה של כרמן - צוענייה צעירה וסוערת, אהובת הבחורים כולם, שחייה נטרפים בין אהבתה לדון ז'וזה, חייל צעיר המקריב למענה את הקריירה הצבאית שלו ואת חירותו, לאהבתה לאֵסקַמיליוֹ - לוחם שוורים רב קסם. הסיפור שמספרת מנוליטה לז'ורז' הנפעם מלווה אותו עד בגרותו, אז הוא מלחין את האופרה המפורסמת "כרמן".

בניגוד להרבה ספרים מבוססי מוזיקה לילדים בסגנון הזכור לחלקנו משנות התשעים, "כולם אוהבים את כרמן" אינו מסתמך רק על המוזיקה המופלאה של ביזה, אלא מספק גם סיפור הכתוב בשפה יפה וקולחת, מלאת הומור ושעשוע. גם האיורים הצבעוניים והחלומיים משהו של יונת קציר מוסיפים קסם ועושר לספר והופכים אותו ליצירה שלמה שתספק הנאה רב חושית לילדים ומבוגרים גם יחד.

"כולם אוהבים את כרמן" מאת ניצה שאול, איירה: יונת קציר. הוצאת מודן. מחיר: 76 שקלים.

הנאה רב חושית. "כולם אוהבים את כרמן" (כריכת הספר)

הרחבת אופקים מדעית

"דוקטור מולקולה" הוא ספר ניסויי מדע ביתיים לילדים, מאת השחקן והבמאי אוֹרי וַיְיל, המופיע בדמותו של הדוקטור בשלל פסטיבלי מדע בארץ ובחו"ל. הספר מושך את העין מאוד. הוא צבעוני ומלא תמונות להמחשה ואף מנוקד ומפוסק בצורה שתקל גם על ילדים צעירים יחסית לבצע ניסויים רבים בעצמם. מעבר לכך - כיוון שהידע והניסיון שלי בתחומי המדע שואפים לאפס, הפקדתי הפעם את שרביט המבקר בידיו של בן זוגי, שהדריך סדנאות מדע לילדים בתקופתו כסטודנט לכימיה, ואלו מסקנותיו:

כמי שעבד לא מעט עם ספרי שעשועי מדע לילדים, הוא התרשם מאוד מכך שהניסויים שבספר כמו נבחרו בפינצטה והם פשוטים ומוצלחים. בנוסף, הניסויים מתאפיינים בכך שהצגתם מול קהל מרשימה ומאפשרת לילדים להעלות מופע עבור חבריהם ומשפחתם בקלות יחסית. כמו כן, הספר מספק רעיונות מצוינים להפעלות משותפות ומהנות של ילדים והורים.

כל ניסוי מלווה בסדרת תמונות הממחישה את כל השלבים והתוצאות, כך שגם אם מתבלבלים או עדיין לא יודעים לקרוא היטב, אפשר להיעזר בהוראות המצולמות, דבר שמנגיש את הספר אפילו יותר. בנוסף, גם העובדה כי נעשה בו שימוש במרכיבים שניתן למצוא בכל בית הופכת אותו לידידותי מאוד.מצא חן בעיניו במיוחד שלצד כל ניסוי יש הסבר פיזיקלי/כימי פשוט ודוגמה מ"העולם האמיתי" למצבים בהם אפשר לראות את התופעה, מה שמספק המחשה ברורה שרק מוסיפה לעניין ולכיף ומעמידה את הניסוי וההנאה ממנו במרכז העניינים. זאת בניגוד להרבה ספרים אחרים מהז'אנר, בהם הניסוי הוא רק גירוי ללמידה של עקרון מדעי, והכיף קצת מתפספס.

ההנאה במרכז העניינים. הספר של דוקטור מולקולה (כריכת הספר)

בסך הכול זהו ספר מוצלח מאוד, ויש רק הסתייגות מרכזית אחת לגביו: נושא הבטיחות בניסויים אינו מרכזי דיו. אמנם בתחילת הספר יש פיסקה קצרצרה על בטיחות ולצד כל ניסוי מופיע סימול אם נדרשת השגחת מבוגר, אבל מניסיון - זה לא מספיק. תמיד יש צורך בהשגחת מבוגר, בין אם באספקת אמצעי מיגון ובין אם בהכנת האזור כך שיתאים לניסוי (חומץ על בלטות זה לא רעיון טוב, כמו גם כתמי שמן על החולצה הכי יפה או על הספות). מומלץ גם לערוך חוזה התנהגותי בין ההורה לילד לגבי מה מותר ומה אסור כשעורכים ניסוי. בנוסף, יש לשים לב במיוחד לניסויים המערבים אש, כמו למשל את הניסוי של סיבוב זיקוק בוער במברגה חשמלית, שנראה מסוכן מדי. הילדים יכולים לגעת בזיקוק החם (מאוד! מניסיון - אין דבר כזה "אש קרה") או שגיץ יכול לעוף. בנוסף - ניסויים מסוג זה מחנכים למשחק באש שלפי דעתי אינו מתאים לגילאים להם מיועד הספר (3-13). טיפ למתעקשים - אפשר להחליף את הזיקוק בסטיקלייט. מעבר לזה, חשוב להדגיש בפני הילדים שההצלחה בניסויים באה עם אימון ומיומנות ושאפשר לשפר כל ניסוי - יש תהליכים שעובדים יותר טוב עם מים חמים, גדלים שונים של בקבוקים וכלי קיבול או זריזות ידיים. לכן כדאי לערוך את הניסויים כמה פעמים לפני שמציגים אותם מול קהל, על מנת למנוע תסכול ותחושת כישלון, במיוחד אצל ילדים צעירים יותר. בקיצור - זהו ספר טוב מאוד בבסיסו, כל עוד מקפידים על הכוונה הורית. כך נוצרת גם הזדמנות לחווייה משותפת ומהנה".

"דוקטור מולקולה" מאת אורי וייל, צילם: צור קוצר. הוצאת מודן, מחיר: 78 שקלים.