מוזיאון הילדים בחולון: המקום שיגרום לילדים שלכם לעוף

מחפשים פתרון ממוזג ונעים שיעשה טוב לילדים (וגם לכם)? שני סיורים במוזיאון הילדים בחולון מציעים הרפתקה צבעונית במיוחד

אביטל כהן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביטל כהן, עכבר העיר

במהלך החופש הגדול, ובעיקר באוגוסט, כולנו מחפשים פתרונות להעברת הזמן עם הקטנטנים, עדיף כאלה שכוללים מזגן. בעקבות זאת, הגענו אל מוזיאון הילדים בחולון בשתי הזדמנויות שונות.

» החופש הגדול - כל הכתבות» מוזיאון הילדים הישראלי - לכל הפרטים» החופש הגדול במוזיאון הילדים» תערוכות קיץ לילדים

כשמתקרבים למוזיאון, ניתן לראות מבחוץ את פארק פרס המתחדש, כשלצידו חניה גדולה וחינמית, ובשטחו מוצבים מתקני שעשועים רבים. כדאי לקחת בחשבון שהילדים ירצו לשחק במתקנים, לכן מומלץ להקדים ולהתחיל את היום בבילוי בפארק או להבטיח לילדים שתסיימו את הביקור שם.

הסיור הראשון אליו הגענו נקרא "בעקבות הפרפרים" והשני הוא "טיול עם ינשול", כאשר שניהם מיועדים לגילאי 2.5 עד 4. בשני הביקורים קיבל אותנו מדריך חייכני ומקסים עם גישה מופלאה לילדים. הסיורים מתחילים בנקודת האיסוף בקפיטריה, בה המקדימים יכולים ליהנות משתיה חמה או קרה ומקרטיבים. משם לוקח המדריך את כל הילדים למפגש היכרות קצר, בו הם מקבלים הזדמנות להכיר את חבריהם החדשים לשעה הקרובה, ולהבין מה הם הולכים לראות ולחוות. אהבתי את העובדה שהמדריכים לא שוכחים להזכיר לילדים לגשת תחילה לשירותים (דבר חיוני ביותר כאשר מדובר בילדים בגילאים הצעירים הללו). מכאן כל סיור יוצא למחוזות אחרים.

"בעקבות הפרפרים"

הסיור "בעקבות הפרפרים" עוסק במחזור החיים של הפרפר. הילדים יוצאים לטיול בעקבותיהם של שני זחלים בשם "זיג" וזג", ועוקבים אחר תהליך גדילתם והפיכתם לפרפרים. בנוסף, פוגשים הילדים לאורך הדרך בעלי חיים שונים ומגלים כיצד הם חיים, לומדים מושגים כמו דומה ושונה ומבינים כיצד משני צבעים נוצר צבע חדש. הסיור מלווה בהדגמות ובשיתוף מלא של הילדים, כאשר הם מתבקשים להתחשב גם בחברים לסיור, לגלות סובלנות וסבלנות ולעזור לאחר במידת הצורך.

הילדים בקבוצה, בנים ובנות, התמסרו לגמרי למדריך ונשאבו לתוך הסיפור. השילוב הטבעי שלהם בסיפור ובחוויה הלימודים, תוך משחק ועשייה קבוצתית ואישית. בתחילת הדרך הם זוחלים כמו זחלים, לאחר מכן נכנסים לגולם ובסוף - גולת הכותרת של הסיור - הם עפים באוויר כמו פרפרים. יצאנו מהסיור הזה מרחפות ועם טעם של עוד.

בסוף הם זוכים לעוף. מוזיאון הילדים בחולון (צילום: טל קירשנבאום)

"טיול עם ינשול"

הסיור "טיול עם ינשול" עוסק בחיה מוזרה אך חמודה בשם ינשול - חצי ינשוף וחצי חתול. יצור שכבר הספיק להפוך לסמל הלא רשמי של חולון. הילדים יוצאים יחד עם בובת הינשול לסיור ביער הקסום במטרה למצוא את הפיה הלבנה, שתעזור לו להפסיק להתבייש כל כך. לאורך הסיור, פוגשים הילדים מרקמים וצלילים שונים, מתחפשים, זוכים לשבת על עננים ולגלוש במגלשת קשת בענן, עד שבסופו של הסיור הם מוצאים את הפיה אשר נמצאת בהר השלג. במהלך הסיור הייתה ילדה אחת מאד מבוהלת והמדריכה, בגישתה הנעימה והמכילה, הצליחה לגרום לכך שהילדה תסיים את המסלול עד סופו. אני לא בטוחה מי נהנתה יותר - בתי בת ה-3.5 או אני, שכבר עברתי את גיל 30.

אמה הקטנה מביטה אל העננים. מוזיאון הילדים חולון (צילום: אביטל כהן)

אם הילדים שלכם כבר גדולים יותר, כדאי מאד לבדוק את הסיורים הנוספים במקום, ביניהם: "המסע לתיקון ממלכת הזמן" שעוסק בהשתנות העולם הסובב אותנו כתוצאה ממחזוריות החיים (לגילאי 4-6). "היער הקסום" שעוסק בגילוי עולם הרגשות (לגילאי 6-8) ו"החייזרים" שעוסק בדיאלוג עם השונה והאחר ועוסק בסטיגמות, סטריאוטיפים ופתרון קונפליקטים (לגילאי 8-12).

חסרונו של המקום מבחינתי היה שגם הורה מחויב בתשלום בכרטיס מלא, למרות שאינו שותף פעיל בסיורים האלה, אלא רק מלווה את הילד הפרטי. ראוי לציין כי הסיורים מתחילים בדיוק בזמן שנקבע, על כן למאותגרי העמידה בזמנים בקהל - קחו בחשבון שהילדים יכנסו באיחור לסיור, ויכולים לפספס חלק מהתחנות. בכל סיור משתתפים עד 12 אנשים ומומלץ להזמין מקומות מראש. לגופים רבים קיימות הנחות משמעותיות במחיר הכרטיסים, אז שווה לבדוק, ואז הביקור שווה אף יותר.

מוזיאון הילדים הישראלי, מפרץ שלמה 1, פארק פרס,חולון.