ספרי ילדים: חופש אמיתי רגע לפני סוף הקיץ

"משפחתי וחיות אחרות" מציע לילדים בריחה בלתי אפשרית ומרעננת מהמציאות, רגע לפני שחוזרים לשגרת הלימודים המשעממת

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

עצרו הכל! עכשיו תעיפו מבט על החיים שלכם - העבודה, המשכנתא, החמסין, "המצב". לכולנו נמאס לפעמים, לא? אז באו נעזוב הכל, ונלך למקום אחר. לא, לא לשבוע בפריז או לחודש בתאילנד. אבל גם לא לתמיד - יש לנו ארץ נהדרת, בית לא עוזבים וכו'. לפעמים צריך משהו באמצע - כמה שנים במקום אחר, לשנות אווירה, נופים, תרבות ואנשים. לעשות לעצמנו בית בניחוח מרחקים, להתאוורר ואז לחזור.

» ספרי ילדים - לכל הביקורות» עושים כבוד לעברית» הגיע זמן העשרה

נשמע מפתה, נכון? זה מה שחשבו גם ג'רי דארל הצעיר ובני משפחתו, גיבורי הספר "משפחתי וחיות אחרות". ג'רי, הלא הוא הסופר ופעיל הסביבה הנודע ג'ראלד דארל, מתאר בספר, שכבר הפך לקלאסיקה, את שהותה של משפחתו באי היווני קורפו בשנים 1935-1939.

משפחת דארל מגיעה אל האי לאחר שבוקר אחד נמאס לכולם מהגשם האנגלי הטורדני ומהאפרוריות המדכאת, והם מחליטים, בגחמה של רגע, לארוז הכל ולברוח אל מקום חמים ושמח יותר. ואם האי היווני מספק את החום והשמחה בספר, הרי שמשפחתו של ג'רי מספקת את הצבע, הרעש והצלצולים: האח הבכור לארי - משורר יומרני ומתוסכל, האח לזלי - צייד חובב בעל פתיל קצר, האחות מרגו - נערה ריקנית ומפונקת, ג'רי הצעיר - חובב הטבע ומעל כולם האם המלכדת את החבילה המשפחתית הפרועה הזו, תוך שילוב משעשע של דאגנות, אדישות ושמיעה סלקטיבית. עלילותיה של משפחת דארל, על שלל חבריה ואורחיה המרובים, משוקעות בטבע הים תיכוני המאפיין את קורפו, ומתרכזות סיבי הרפתקאותיו של ג'רי, המתפלש בו בכל מובן אפשרי: מחפש חרקים בדשא ובעפר, אורב לציפורים בין העצים, שוחה ומדשדש אחר דגים ויצורי ים אחרים. כמה מבעלי החיים המעניינים יותר שהוא פוגש, נאספים והופכים לבני בית בבית דארל: אכילס הצב הגרגרן, קווזימודו היונה המוזיקלית, נקבת עקרב רגזנית וזוג עקעקים פרועים הם רק כמה ממחוללי ההרפתקאות והרגעים המשעשעים שדארל מיטיב כל כך לתאר. גם תיאוריהן של הדמויות האנושיות בסיפור מתאפיינים בסגנונו של דארל המזכיר מעין תצפית טבע מלאת פרטים קטנים ותובנות מצחיקות: דמותו הסוערת והרגשנית של ספירו - הנהג והכלבויניק המצטוות למשפחה מיומה הראשון באי והופך לחלק ממנה, תיאודור - חובב טבע ומעין איש רנסנס בעל הומור שקט וחד, לוגראציה - המשרתת החולנית, חבריו אנשי הרוח המשונים של לארי והכפריים הרבים שבסביבה מתוארים כנוף אנושי וכדוגמאות שונות בתוכו.

תצפית מלאה בפרטים קטנים. משפחתי וחיות אחרות (איור: עינת צרפתי)

אפשר לומר כי הורים המשתדלים לעקר את ספריית הילדים שלהם מכל מה שאינו 95% פוליטיקלי קורקט ו-5% פוליאסטר, עשויים להרתע מעט ממערכת היחסים בין משפחת דארל הבריטית לאנשי האי המקומיים, המתאפיינת בלא מעט התנשאות ובאינטראקציה בנוסח מה שמכונה בימינו "חוויה אנתרופולוגית" במקרה הטוב, או של אדונים ומשרתים במקרה הטוב פחות.

כשלעצמי, נדמה לי שהיופי בחשיפתם של ילדים לקלאסיקות מתקופות עבר, היא האפשרות שניתנת לנו להביא בפניהם את ההתפתחויות המחשבתיות שחוותה האנושות, להסביר להם כיצד השתנתה לאורך ההיסטוריה ולחשוב איתם במה עוד כדאי לה להשתנות. כאן גם המקום לציין כי על אף ש"משפחתי וחיות אחרות" הינו ספר קולח ומשובץ אינספור אנקדוטות מצחיקות, הרי שהקצב בו הוא כתוב שייך לעידן שכבר עבר מן העולם (חלפו קרוב לשישים שנה מאז יצאה לאור מהדורתו הראשונה), והאיטיות שלו דורשת מעט הסתגלות, אם כי לאחר השלב הזה, ניתן לראות בה דווקא תבלין נפלא ההופך אותו לספר חופשת קיץ עצל ונהדר. חלק נכבד בהנאה מהספר יש לזקוף לזכות התרגום החדש של יואב אבני, המהווה גשר מצויין על הפער התקופתי והופך את הספר לנגיש יותר עבור הדור הצעיר, תוך שהוא שומר על העושר הלשוני שבו, שפתו הייחודית וההומור המשובח האופייני לדארל.

עושר לשוני ושפה ייחודית. משפחתי וחיות אחרות (איור: עינת צרפתי)

לקנות או לא לקנות?

"משפחתי וחיות אחרות" הוא ספר משובב לב הכתוב מנקודת מבטו של ילד המתבונן בהשתאות זהה גם על עולם החי והצומח וגם על העולם האנושי שסביבו, ויודע לעודד את קוראיו לבחון בחדווה וסקרנות את שניהם. קחו אותו איתכם אל שפת הים, אל חורשה ירוקה או סתם ליום של רביצה במרפסת, ותבטיחו לעצמכם בילוי עצל ונפלא לכבוד סוף החופש הגדול.

לסיום, צ'ופר קטן ומתוק לתלמידי כיתה א' הנרגשים: המאיירת איה גורדון-נוי, המוכרת לנו מספרים דוגמת "בכיסים של גילי" (איריס ארגמן), "להקשיב לרוח" (ענבל דסקין), סדרת "גיבורים אמיתיים" (שירלי יובל-יאיר וטל בן-שחר) ועוד רבים וטובים, הפכה את שירה של נעמי שמר "אלף-בית" לספר שראה אור זה עתה. מעבר לשיר החביב של שמר, מה שמקנה לספר את ה"בשר" ואת זכות הקיום במדיום חדש, היא עבודתה הנפלאה של גורדון-נוי וסגנונה הייחודי כל כך, המשלב ציורים עם שלל חומרים דוגמת עלי שלכת, פיסות עץ, שקיות נייר, בדים וחלקי צעצועים, שיוצרים יחד שפה חזותית עשירה ההופכת כל ספר ליצירת אומנות, ובמקרה הנוכחי- גם מסייעת לאותיות ולמילים להחרט בזכרונם של הילדים בדרך מהנה ומרנינה. מומלץ בחום! » "משפחתי וחיות אחרות", מאת ג'רלד דארל. תרגום: יואב אבני. הוצאת מודן מתוך סדרת "הרפתקה". מחיר: 64 שקלים.