ספרי ילדים שכדאי להתחיל איתם את השנה

הילדים רוצים לאמץ כלב או חתול חדש לכבוד השנה החדשה? שמונה ספרים שעוסקים בבעלי חיים, ישמחו להצטרף אליכם עד שתחליטו

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

"היה לי כלב.קראו לו בילי. בילי שלי האובד - כפתור לבנבן, ועיניים של ילד, היה לי ידיד אמת. בילי שלי לא היה סתם כלב. הכל לו הייתי אומר. דומם הסתכל בי מבלי לדבר, היה לי פשוט חבר". (בילי/ נורית זרחי)

מי יודע מה סוד ההקסם המתחולל בין ילד לבעל חיים? אולי זו התקשורת ללא מילים? אולי העובדה שהכלב, החתול או האוגר מאפשר לילד להיות, לשם שינוי, זה שמנהיג ומחלק הוראות? ואולי זו אותה אהבה פשוטה וברורה ללא תנאים, כזו שבני אדם מתקשים לספק? דבר אחד בטוח - אם תרצו להעניק לילדיכם מתנה אחת שבאמת תהפוך את השנה ליפה ושונה - תנו להם חבר מעולם החי. וכדי לספק מעט השראה, טור ההמלצות יוקדש הפעם לבעלי חיים ולאותו קשר מופלא בינם לבין הקוראים הצעירים.

» ראש השנה 2014 - לכל האירועים והכתבות» ספרי ילדים - לכל הביקורות» עושים כבוד לעבריתיום בחיי נמרה: "גורה נמרה"

הטקסט של גור אילני מהווה ליווי חינני לאיורים המופלאים שהם לבו של הספר המתאר יום בחייה של גורת נמרים החיה במדבר. הדר ראובן עושה שימוש יפהפה בצבעים יוצאי דופן בנוף ספרות הילדים ובטכניקה המזכירה מעט חיתוכי עץ. היא חושפת את הזאטוטים לגווניו האמיתיים של הנוף המדברי, ומנחילה להם אהבה לטבע ואומנות גם יחד.

» "גורה נמרה" מאת גור אילני. איורים - הדר ראובן. הוצאת מטר. מחיר: 48 שקלים. לבני 2-4.

חינניות צבעונית: "עכברוני מקרוני ובוני הפוני"

העכברון מקרוני חי עם בני משפחתו בחוות סוסים בורד הגליל. מכל החיות שבחווה, מתעקש עכברוני מקרוני להתחבר דווקא עם אמדאוס - סוס אצילי ושחצן שאינו מודע כלל לקיומו. לאחר שכל נסיונותיו עולים בתוהו (וכמעט עולים לו בחייו), פוגש מקרוני בבוני הפוני - סוס קטן וטוב לב שמגיע לחווה, ומוצא לו סוף סוף חבר אמיתי. ספר חינני וצבעוני, תודות לאיוריה העליזים של גליה ארמלנד, שילמד את הילדים את אחד השיעורים החשובים ביותר בחיים - איך לבחור את חבריהם בתבונה.

» "עכברוני מקרוני ובוני הפוני" מאת שרית ישי לוי. הוצאת מודן. מחיר: 59 שקלים. לבני 3-5.

נמרים ועכברים על מדף הספרים. כריכות "גורה נמרה" ו"עכברוני מקרוני ובוני הפוני"

מי שכח לסגור הדלת? "שפן"

הארנב מתוסכל - בכל מקום קוראים לו "שפן": ברחוב, בגינה, בשירי ילדים ואפילו כשהוא נשלף מהכובע במופעי קסמים. הוא מחליט שנמאס לו מהבלבול, ויוצא לחפש את השפן האמיתי ולהתחלף עמו. אלא שאף אחד מהם לא ממש מרוצה מהסידור החדש. ספר מתוק ומשעשע שמיישב אחת ולתמיד את השאלה איך נראה אותו קטן ששכח לסגור הדלת?

» "שפן" מאת גלעד סופר. הוצאת עם-עובד. מחיר: 54 שקלים. לבני 3-5.

הפתעה לבנה: "וואו!"

גילי היא ילדה סוערת ורבת דמיון, המתקשה לשבת בשקט במקום אחד "כי מיד מקום אחר קורא לה". היא רודפת אחרי ציפור וחגב וכלבלב באמצע שעת הריכוז בגן, מתרוצצת ומציירת על קירות. ומאיה הגננת כועסת "ואומרת בקול חזק שאסור ככה, וכולם עכשיו ככה וככה וצריך ככה וככה וככה". הגננת מבינה ללבה ולקשייה של גילי, ויום אחד היא מופיעה בפתח ביתה עם ארגז ובתוכו הפתעה - חתולה לבנה בשם נוּמי, שיודעת לומר "וואו!". גילי לומדת לטפל בנומי ולהיות קשובה לצרכיה, וזוכה בתמורה לאהבה ולקבלה שלמה.

ספר רגיש המבין היטב ללבם של ילדים בכלל ובעלי קשיי קשב וריכוז בפרט, ומציע את האהבה ללא תנאי והמחויבות שבגידול חיה ככלי נעים ומועיל להתמודדות עם הקושי.

» "וואו!" מאת נולי עומר. איורים: עינת צרפתי. הוצאת ספרית פועלים. מחיר: 52 שקלים. לבני 4-7.

חיות קטנות ולבנות מחכות רק לכם. כריכות "שפן" ו"וואו!"

ג'ירפה, חסידה או צב קטן: "מה שיהלי רוצה"

יהלי היא בת יחידה לאם יחידה, ופעמים רבות היא חשה משועממת או בודדה. לכן, היא מבקשת חיית מחמד. אבל אמא מודאגת - הרי יהלי בקושי מסדרת את החדר, איך תסדר ותנקה אחרי חיה? בינתיים מגיעים לביתן לקוחותיה של האם, העובדת כתופרת, ולכל אחד מהם הצעה משונה באשר לחיה שכדאי ליהלי לאמץ: יפה הצחקנית והצבעונית מציעה ג'וקים, שמשון המגונדר מציע גורת ג'ירפה, אפרים המפוזר מציע להקת חסידות ואילו רינה, חברתה של האם, מציעה צב קטן. יהלי מבולבלת - באיזו חיה כדאי לבחור? למחרת עוברות השתיים בגינה הגדולה שבקצה הרחוב, שם הן נתקלות בחסר בית מוזר ומשעשע, הנותן ליהלי במתנה גור כלבים שניצל מדריסה, וכך היא זוכה בחיה שכה רצתה.

» "מה שיהלי רוצה" מאת יצחק בר-יוסף. איורים: הילה נועם. הוצאת עם-עובד. מחיר: 64 שקלים. לבני 4-7.

פעם ראשונה בעברית: "ארנב הקטיפה"

תרגום חדש ליצירה בת למעלה מתשעים שכבר שבתה את לבותיהם של המוני ילדים ברחבי העולם. זהו סיפורו של ארנב צעצוע המגיע לביתו של ילד כמתנת חג המולד. הוא מתידד עם סוס העור הזקן שגר בחדר הילדים, וזה מספר לו כי הוא יכול להפוך מצעצוע לארנב אמיתי אם הילד יאהב אותו באמת. ואכן - הארנב הופך ליקירו של הילד, ולומד אודות היופי אבל גם אודות הקשיים שבתפקידו של צעצוע אהוב: השינה במיטתו של הילד איננה נוחה, לעיתים הוא מושאר לבדו בחדר או בחצר, הוא מתרפט ומתבלה, אך כל אלו נדמים בעיניו כלא כלום, שכן הילד רואה בו ארנב וחבר אמיתי, ואפילו האומנת הקשוחה שמה לב לאחר זמן מה כי "לארנבי הישן יש הבעה פקחית כל-כך".

הארנב מלווה את הילד גם בימי מחלה קשה, אך דווקא לאחר שהילד מבריא, הוא מושלך כלאחר יד ונידון לשריפה עם שאר החפצים שבאו במגע עם הילד בעת מחלתו. הארנב האומלל תוהה "האם באמת כדאי להיות אהוב ולהתרפט ולהיות אמיתי בשביל סוף כזה?" מדמעתו של הארנב נולדת פיה, ההופכת את כל הצעצועים שנאהבו ונזנחו לאמיתיים, והיא הופכת אותו לארנב בשר ודם הזוכה בחיים המגיעים למי שהיה נאמן ואוהב כל כך - חיי אושר בטבע, בחברת שאר הארנבים.

זהו ספר מלא קסם, שבלבו ההבנה כי מה שהופך את חיינו לאמיתיים וראויים הוא לא רק האהבה שאנו מקבלים מהזולת, אלא קודם כל האהבה שאנו מעניקים לו.

» "ארנב הקטיפה" מאת מרג'ורי ויליאמס. איורים: דון דיילי. הוצאת טל-מאי. מחיר: 52 שקלים. לבני 3 ועד בכלל.

חיות מוזרות או בובות קלאסיות. כריכות "ארנב הקטיפה" ו"מה שיהלי רוצה"

לומדים מד"ר סוס: "הענקים שליטי המעמקים" ו"איפה גרים הגורים"

סדרת ספריית הלימוד של דוקטור סוס חושפת את הילדים לנפלאות הטבע, תוך שימוש בשפה משעשעת ואיורים צבעוניים ומפורטים. "איפה גרים הגורים" ילמד את הילדים כי אבא ואמא יען מתחלקים בדגירה על הביצים, גור הפנדה נולד חסר פרווה והתנינים הקטנים מתחילים את חייהם בתוך פיה של אמם, ואילו מ"הענקים שליטי המעמקים" ילמדו על שלל סוגי הלוויתנים, על ההבדל בין דולפין לפוֹקֶנה ועוד שלל עובדות מרתקות.

» "הענקים שליטי המעמקים", "איפה גרים הגורים", מתוך "סדרת ספריית הלימוד של חתול תעלול" מאת בוני ורת. איורים: אריסטידס רואיז וג'ו מתיו. הוצאת כתר. מחיר: 48 שקלים לספר. לבני 5-10.

תקשיבו לדוקטור. כריכות "איפה גרים הגורים" ו"הענקים שליטי המעמקים"