ספרי ילדים: גם הורים הם בני אדם

מה אנחנו יודעים על ההורים שלנו, ומה הילדים יודעים עלינו? עד כמה הם מכירים את האדם שמתחיל במקום בו נגמר ההורה? שני ספרים חדשים, "ילד ושמו אבא", ו"התסריט" מתמודדים עם השאלות האלה בהצלחה מרשימה

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

סודות מהעבר של אבא

"אמא, ואיפה צילמו אתכם כאן?", הדרדסית נעצרת מול תמונה מחוייכת של שנינו, מינוס עשרה קילו ופלוס עשרת-אלפים שעות שינה. "זה בבאר-שבע, גרנו שם בזמן הלימודים". "ואיפה אני גרתי?" "את עוד לא נולדת". "אז איפה הייתי?" "לא היית עדיין". "מה, באמת? אז מה עשית כל היום?".מה אנחנו יודעים, בעצם, על ההורים שלנו? ומה יודעים עלינו ילדינו? עד כמה אנחנו מכירים את האדם שמתחיל במקום בו נגמר ההורה? את עברו, חיי הנפש שלו, הפחדים, הסודות, האהבות והשנאות? חלק משמעותי בתהליך הצמיחה וההתבגרות שלנו כבני אדם, כרוך בגילוי שגם ההורים שלנו הם כאלה – אנושיים, מורכבים, מוכרים וזרים גם יחד. לכן, ספורי התבגרות רבים צומחים על רקע המתח שמעורר הגילוי הזה והשפעתו על הילד ועל היחסים בתוך המשפחה.

בספרה של מיכל עמנואל, "ילד ושמו אבא - תעלומה בלשית", חושף אבא צביאלי, ילד בן 11, סוד מעברו של אביו שאפילו האב עצמו לא היה מודע לו. כשהמורה מטילה על ילדי הכיתה לכתוב עבודת שורשים, אבא לא מתלהב. מה כבר אפשר לכתוב על משפחה של שני הורים, ילד יחיד הקרוי על שם הסופר החביב על אמו וסבא וסבתא מקיבוץ? אלא שהעבודה המשעממת מתגלה כדלת לחיים שלמים של סודות. אבא מגלה לראשונה כי אביו הוא בן מאומץ שבחר לא לחפש את הוריו הביולוגיים, בחירה העתידה להשתנות ביום בהיר אחד כשאישה זרה עם מבטא צרפתי נוקשת על דלתם ומחפשת את אבא צביאלי. לא הילד, אלא הסופר.

מתוך אי ההבנה, כביכול, נפרמת פקעת של סודות המגלה את ההיסטוריה המשפחתית של דן, אביו של אבא, הכרוכה בהיסטוריה של ראשית מדינת ישראל. הדמויות והאירועים בספר אמנם דמיוניים, אך קווי העלילה מוכרים לנו משלל סיפורים עסיסיים על דור מייסדי המדינה והתרבות העברית. מיכל עמנואל השכילה לברוא סיפור בעל בשר, שעלילתו היא מצרך נדיר במקומותינו - מותחת, מרגשת, נוגעת באתוסים, לאומיים אך בד בבד נטולת פאתוס ואישית מאוד. הסיפור מוגש כאילו נכתב בידי הילד אבא עצמו. עמנואל מצליחה לעשות זאת בזכות השימוש במשלב שפתי שנע בין יומיומי לגבוה, כפי שהיינו מצפים מילד המתנסה בכתיבת ספר ומנסה להשתמש בשפה ספרותית וגבוהה מחד, אך גולש גם לסלנג יומיומי מאידך, דבר שרק מגביר את אמינות הקול הצעיר.

» "ילד ושמו אבא", מאת מיכל עמנואל. הוצאת כתר, 113 עמודים. מחיר: 48 שקלים.

החברה שכל הבנות רוצות

גם במקרה של עמית, מתערבבים גילויים על עולמם הפרטי של הוריה, עם המסע לגילוי קולה האישי. עמית היא גיבורת "התסריט", הספר השני בסדרת "החיים החדשים שלי" שכתבה נועה רום. בעקבות הגירושים של הוריה, עמית נאלצת להסתגל למציאות חדשה הכוללת חיים בשני בתים ושלל מתחים פנים משפחתיים: אמה לא מצליחה למצוא עבודה או תחום עיסוק שיעניין אותה, ומנסה להיעזר בשלל מאמנים וידעונים שרלטנים שרק מנצלים אותה. בו בזמן, עמית נכנסת לתפקיד המבוגר האחראי, מנחמת ומחזירה אותה לקרקע המציאות. גם היחסים עם האב אינם מתנהלים על מי מנוחות, שכן מול הדכדוך וחוסר האונים של האם, בולטת המהירות בה אביה של עמית המשיך בחייו ומצא אהבה חדשה. עמית מטלטלת בין הרצון העז לשמוח בשמחתו לבין תחושת הבגידה באמה, בין כעסה של אחותה ובין הקושי לראות באב גם גבר מאוהב.

תחושת הכאוס במישור המשפחתי מוכפלת כשעמית מגלה שחברתה הטובה, ליקוש, היא ילדה מאומצת המתמודדת עם חידת זהותה, רדופת סימני שאלה ושדים מהעבר, ושתיהן חשות עצמן כמי שתאיהן המשפחתיים פגומים ואומללים למול משפחתה השמחה והקולנית של אביגיל - הצלע השלישית בחבורה. לתוך התקופה המטלטלת הזו, נכנס המורה החדש לספרות, שמזהה בעמית כישרון כתיבה מבטיח ומאיץ בה לפתח אותו בחוג לתסריטאות במתנ"ס. לצד הלבטים היצירתיים וחוסר הביטחון של עמית ביכולותיה, מעורר החוג החדש בלבול נוסף, שכן היא חולקת את ההשתתפות בו עם רז - בן כיתתה המוכשר והמופנם, שמאוהב בה ואף מעורר בה רגשות דומים, המעיבים על מערכת היחסים בינה לבין הראל - החבר הנוכחי שלה.

"התסריט" הוא ספר מִתבגרוֹת קלאסי, הנוגע בכל עמודי התווך של הז'אנר: אהבות ראשונות, ההתלבטות הנצחית בין הבחור הטוב לבחור המסעיר, מריבות עם הורים שעסוקים מידי בעצמם, חברות עזה בין בנות וחיבוטי נפש לרוב, כל זאת מבלי להיקלע למחוזות הקיטש. ניכר כי נועה רום מכירה היטב את קהל היעד שלה ואף מכבדת אותו מאוד. הספר כתוב בצורה קולחת ומעניינת, ועמית, שלמרות לבטיה הרבים מעוצבת כדמות בעלת אישיות חזקה ונאמנה לעצמה, היא נערה מהסוג שכל אחת מאיתנו הייתה רוצה כחברה שתלווה אותה במסע הגילוי המסעיר והמורכב שנקרא גיל ההתבגרות.

» "החיים החדשים שלי - התסריט", מאת נועה רום. הוצאת רימונים וכתר, 155 עמודים. מחיר: 58 שקלים.

עוד המלצות: הכלב שלי ואני - ספרי ילדים על בעלי חיים