ספרי ילדים: להרפות מההורים ולמצוא את עצמך

"מה שקרה לברנבי ברוקט" הוא ספר סוחף וקצת מפחיד, על ילד שצריך לבחור בין לשחרר את עצמו מאבא ואמא, ובין לוותר על מי שהוא באמת

מור דבורקין פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין פוגלמן, עכבר העיר

מה משותף לשלגיה, סינדרלה, אוליבר טוויסט, תום סוייר, אן שרלי, בילבי והארי פוטר? סקירה מהירה של מיטב ספרי הילדים יוצרת את הרושם שיתמות, לפחות מהורה אחד ומוטב משניהם, היא תנאי כניסה לפנתאון גיבורי הילדות. יש בכך משהו מוזר, שכן אובדן ההורים - מרכז עולמו של הילד, היא אפשרות מפחידה ומאיימת שקשה לעמוד מולה גם כתרחיש בדיוני. אלא שביתמות הספרותית קיים גם אלמנט משחרר, ההופך אותה לאפשרות רווחת כל כך בעלילות המתמקדות בגיבורים ילדים. הרי כל ילד שחוייב אי-פעם להכין שיעורים, לאכול ירקות או ללכת לישון בזמן, מדמיין לעיתים חיים בלי הכללים, האיסורים והחובות שכופה עליו הנוכחות ההורית. כל ילד רוצה לפעמים להיפטר מאבא ואמא. אבל מה קורה כשאבא ואמא רוצים להיפטר מהילד?

» עוד ספרים מומלצים: לאהוב את מר חסה

אליסטר ואלינור ברוקט הם אנשים רגילים לחלוטין, וגאים בכך. הם חיים בחרדה של ממש מתשומת לב עודפת, ומתנהלים לפי הקוד הנוקשה של "מה יגידו השכנים". אלא שדווקא להם נולד הילד הכי שונה שאפשר - ברנבי ברוקט נולד בלי היכולת לציית לכוח המשיכה. מרגע לידתו מרחף ברנבי אל-על, ומכריח את הוריו להתעמת עם השוני הנוכח מאוד שלו ללא הפסק. אף רופא לא מצליח לתקן את ברנבי, והוריו מטפלים בו הוריו מתוך תחושת חובה מהולה בבושה ותסכול מכך שכל יציאה עמו לרחוב (חוויה ממנה הם משתדלים להימנע), מלווה בתשומת לב בלתי פוסקת ושלל תגובות שכולן נתפסות בעיניהם כשליליות.

השונות שלי ואני

ההורים מתייחסים לנוכחותו בחייהם כרע הכרחי, ומוצאים פתרונות שאינם מתחשבים כלל בבנם, כמו סחיבת תיק מלא שקי חול כבדים ומכאיבים כדי שלא יעוף, או הכנסתו לבית הספר "אקדמיית גרייבלינג לילדים לא רצויים", מעין בית כלא לילדים המתהדר בגדרות תייל וצוות חינוכי מפוקפק. בסופו של דבר מחליטים אליסטר ואלינור ברוקט שסבלו מספיק מבנם המשונה, והגיע הזמן להיפטר ממנו. וכך, בבוקר בהיר אחד, גוזרת אמו של ברנבי את רצועות תיק הגב הכבד שלו, והוא מתעופף לו אל על, אבוד וחסר אונים.

במשך קרוב לשנה, מתגלגל ברנבי למקומות שונים סביב העולם ופוגש אנשים בעלי שונויות מגוונות, שבניגוד להוריו מקבלים ומחבבים אותו כפי שהוא: זוג קשישות נמרצות שכנערות סולקו מבתיהן בשל נטייתן המינית, פסל חסר כל שנושל מנכסי אביו כיוון שסירב להמשיך את העסק המשפחתי, עיתונאי שמשפחתו הפנתה לו כתף קרה לאחר שפניו הושחתו בשריפה, ועוד. המפגשים עם "שונים" אחרים מלמדים את ברנבי שהשונות עשויה להיות מקור לכאב, אך גם לעושר פנימי, רוחב אופקים ואפילו אושר, אם אתה מוצא חברים שיאהבו אותך עם השונות - לא למרות ולא בזכותה. במקביל, ברנבי לומד גם שברית בין דחויים אינה דבר מובן מאליו, ששונות היא תמיד עניין יחסי, ואין בה הבטחה אוטומטית לרגישות מוגברת כלפי אחרים - הוא עצמו מביט בסקרנות חצופה, ושואל שאלות חסרות רגישות, כשעומד מולו אדם שונה ממנו במראה או בהתנהגות.

יתמות כמצב רגשי

ג'ון בוין, החולק עם הקורא את הערכתו הרבה לסופר רואלד דאל ("צ'רלי ומפעל השוקולד", "ג'יימס והאפרסק הענק", "מכשפות" ועוד), מאמץ את גישתו של דאל בדבר חשיפתם של ילדים לרוע והזנחה קיצונית מצד מבוגרים אנוכיים ואטומים. בוין מגלה סוג של הבנה כלפי הוריו של ברנבי, כשהוא מתאר את חוויות הילדות שהביאו אותם להיות אובססיביים לנורמליות. אלא שאם התרגלנו, ברוח ספרות הילדים הפוסט-מודרנית, לצפות כי חשיפת החוויות שעיצבו את אישיותן של הדמויות הרעות בסיפור תוביל תמיד לחזרתן בתשובה ולסוף נוטף קתרזיס, הרי שחשיפת עולמם הרגשי של הזוג ברוקט רק מעצימה את הסלידה מהם, כשבסופו של הסיפור הם מתנפלים בהיסטריה על האפשרות להפוך את ברנבי לילד רגיל, מה שדוחף אותו לבחור בשימור השוני והייחוד שבו על פני הרצון הנואש בקשר עמם.

שונות היא עניין יחסי. מתוך הספר (איור: אוליבר ג'פרס)

"מה שקרה לברנבי ברוקט" מפגיש את הילד עם המתח הנצחי בין הרצון להיות בסדר, לבין הדחף להיות נאמן לאני שלו, מתח שמעורר לעיתים התנגשות גם עם הקרובים לנו ביותר. סגנון הכתיבה של בוין והאופן בו הוא מקצין את המתח הזה, מייצר ספר סוחף, מרתק וגם מפחיד לעיתים, אך זהו פחד חיובי - כזה שמאפשר לילד להתמודד עם קשייו המציאותיים מאוד. שכן בניגוד לשלל דמויות היתומים המוכרות, שמחברן מתמודד עם המתחים שבין הורים לילדים על ידי הפתרון הפשוט של חיסולם וסילוקם מדרכו של הגיבור, הרי שדווקא הבחירה הלא שגרתית לכתוב גיבור שיתמותו היא מצב רגשי, ולא משפחתי, מעודדת את הילד לעסוק בשאלות זהות ונפרדות מנקודת מבט המוכרת לו היטב - כזו שבה ההורים דווקא נוכחים, לעיתים ביתר-שאת, ועל מנת לפתח את זהותו הייחודית עליו להתעמת, להידבר, לכעוס ולסלוח, ולעיתים גם להדוף את נוכחותם המגבילה ולצאת למסע משלו.

"מה שקרה לברנבי ברוקט", מאת ג'ון בוין, איורים: אוליבר ג'פרס. הוצאת ידיעות ספרים, 278 עמודים. מחיר: 68 שקלים.