ספרי ילדים: ספקות של אלות וגיבורי על

"אתנה החכמה" ו"ג'דיי - הדור הבא" מציגים את הקשיים של ילדים בעלי כוחות מיוחדים, המוצאים את עצמם מחוץ לסביבתם הטבעית. אחד הספרים מצליח בצורה מרשימה, בעוד בשני מתגלות בעיות

מור דבורקין פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין פוגלמן, עכבר העיר

מזה שנים רבות, פנימיות הן זירת התרחשות רווחת בספרות הילדים העולמית. האפשרות למקם סיפור המיועד לילדים בקהילה המורכבת מילדים קסמה לסופרים רבים, והניבה מגוון יצירות מרתקות. בעידן ספרות הילדים פוסט הארי פוטר, זכה ז'אנר ספרי הפנימיות לעדנה של ממש, ואף נולד לו תת-ז'אנר חדש, העוסק בפנימיות קסומות - קוסמים, שדים, ג'ינים ושאר ילדים בעלי כוחות-על, המגיעים לרכוש השכלה בתחומם ומוסיפים אקשן וניצוצות לחברת הילדים הסוערת והבעל-זבובית ממילא. שני ספרים חדשים מסוג זה שראו אור לאחרונה הם "אתנה החכמה" מאת ג'ואן הולוב וסוזן ויליאמס - ספר ראשון בסדרת "אלות מהוללות", ו"ג'דיי - הדור הבא" מאת ג'פרי בראון. אתנה גדלה ביוון, בית הוריה של חברתה הטובה פאלאס, מבלי שיהיה לה מושג מי הם הוריה שלה. היא מרגישה יוצאת דופן בסביבתה, הן בשל חכמתה הרבה והמצאותיה היחודיות, והן משום שדברים קסומים ובלתי מוסברים קורים לה. למשל, שהיא מדמיינת איך תחוש אם תוכל לעוף, היא מתחילה לרחף ומצמיחה נוצות. בוקר אחד מקבלת אתנה מכתב מזאוס, ראש פנתאון אלי יוון, המבשר לה שהוא אביה, ומכיוון שהיא בעצם אלה, עליה להתייצב בבית הספר של האולימפוס, שם תלמד עם שאר האלים הצעירים.

גם אלות מרכלות אתנה מגיעה מלאת חששות אל האולימפוס, עולם שמנהגיו זרים לה לגמרי. היא מנסה למצוא את דרכה הן כאלה מתלמדת שכוחותיה לא ידועים לה עדיין, והן כילדה בודדה שצריכה למצוא את מקומה החברתי ולהצטיין בלימודים, כפי שמצפה ממנה אביה הגחמני והמבהיל. לעזרתה של אתנה נחלצת שלישיית האלות הצעירות - אפרודיטה, ארטמיס ופרספונה, המצרפות אותה לחבורתן התוססת ומגלות לה את רזי כוחותיהם של האלים, לצד הרכילות הנחוצה לה על מנת להשתלב בחיי החברה. צרות של אלות. "אתנה החכמה" (כריכת הספר)

המוטיבציה העומדת מאחורי כתיבתה של הסדרה "אלות מהוללות" היא חיובית ביותר - כתיבת ספרות ילדים שגיבורותיה הראשיות הן בנות יוצאות דופן, חכמות ובעלות כוחות-על, דמויות שילדות יוכלו להעריץ ולהזדהות עמן, וירצו לחקות את מעשיהן ולא את אופן לבושן. אם זאת, הביצוע לוקה בחסר. למעט דמותה של אתנה, מרבית הדמויות בספר הן שטוחות למדי, ומאפייניהן האישיותיים המקוריים מהמיתולוגיה מרודדים לכדי אלמנטים חיצוניים. בנוסף, הניסיון לדחוף לסיפור כמה שיותר אלמנטים מהמיתולוגיה היוונית גורם לעלילה לקרטע, להיות דחוסה ומהירה מידי ולא אמינה דיה, לעיתים נוצרת תחושה שהמחברות ניסו לדחוס כמה שיותר התרחשויות בכמה שפחות עמודים. בנוסף, מתעוררת התהייה האם ילדים בגילאי שבע עד עשר, להם מיועד הספר, מסוגלים להתמודד עם הטקסטים המלאים של המיתולוגיה היוונית, שהם עשירים ומסעירים פי-כמה מכל עיבוד המותאם לילדים.

"אתנה החכמה", מאת ג'ואן הולוב וסוזן ויליאמס. הוצאת ידיעות אחרונות וטל-מאי, 110 עמודים. מחיר: 56 שקלים.

קומיקס מעורר הזדהות

על אף שגם "ג'דיי - הדור הבא" הוא טייק-אופ על יצירה שהיא נכס תרבותי מוכר, הרי שלמעט שמו וכמה דמויות ומקומות מסדרת הסרטים האייקונית, הוא עומד בפני עצמו, ועושה זאת בצורה מוצלחת ומשעשעת. רואן נובצ'ז מכוכב טטואין בדיוק סיים את לימודיו בבית הספר היסודי, והוא בטוח שבקרוב יתקבל לבית הספר לטיסה של הרפובליקה, ויהיה טייס כמו אביו ואחיו לפניו. אלא שבמקום, הוא מקבל זימון לבית הספר לג'דיי של מאסטר יודה. רואן חושש - הוא לא מכיר אף אחד בבית הספר החדש, שבניגוד אליו, מרבית התלמידים בו מתאמנים כבר מגיל צעיר מאוד. בנוסף, הוא מפקפק בקיומו של כוח-העל שבתוכו, וסבור שכל העניין הוא טעות שתתגלה בקרוב, אז יישלח לבית הספר החקלאי העלוב על הכוכב שלו, ויעביר את חייו כגנן. התפנית מתחוללת כשרואן פוגש את פאשה, אגון, טיגן וג'איאנה, שהופכים לחבריו הטובים ועוזרים לו לא רק להשתלב בחיי בית הספר וללמוד את אומנות הג'דיי, אלא גם להנות מכך. בנוסף, הוא מקבל הזדמנות להצטרף לצוות עיתון בית הספר ולבטא את כשרון הציור שלו, ואף זוכה להערכה רבה מחבריו על יצירתו.

להכנס לעולם של גיבורי העל. "ג'דיי - הדור הבא" (איור מתוך הספר)

העובדה שמדובר בספר קומיקס תורמת מאוד להנאה ממנו, הן מפני שהוא מאפשר להבין טוב יותר את המראה והפעולות הפיזיות של הדמויות הרבות, והן מפני שהוא נותן תחושה של כניסה ממשית לעולמו ולמחשבותיו של רואן, המעדיף להתבטא דרך הציור. ערכים דוגמת חברות, התמדה, ביטוי עצמי ואמונת הילד ביכולותיו מועברים בספר באופן אורגני ונטול פאתוס, כשהם מלווים בעלילה קולחת, דמויות אמינות ומעוררות הזדהות והומור רב - תמהיל היוצר ספר חינני ומהנה ביותר.

"ג'דיי - הדור הבא", מאת ג'פרי בראון. הוצאת ידיעות אחרונות, 160 עמודים. מחיר: 56 שקלים.