ספרי ילדים: כנות מבורכת במסווה של קיטש

העלילה של "מתוקות קטנות" נשמעת בנאלית, אבל מדובר בספר ישיר בצורה יוצאת דופן, שמציף את הקוראים הצעירים ברגשות לא פשוטים, אבל גם מצליח לספק נחמה

מור דבורקין פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין פוגלמן, עכבר העיר

דסטיני בת ה-12 חיה עם אמה בשכונת עוני במנצ'סטר, מוקפת בתמונות ובתקליטים של אביה, כוכב הרוק דני קילמן, אותו לא פגשה מעולם. סאנסט בת ה-11 חיה בבית מפואר בשכונת יוקרה מחוץ ללונדון, עם אחיה הקטן אייס שרוצה להיות נמר, אחותה סוויטי - דוגמנית לעתיד, אמה סוזן - דוגמנית בעבר, ואביה - כוכב הרוק דני קילמן. כל אחת מהבנות מרגישה תלושה ודחויה בסביבתה - שתיהן לא מצליחות לרכוש חברים בבית הספר או בשכונה, ובמקרה של סאנסט, תחושות הדחייה וחוסר ההבנה מגיעות גם מצד אמה, ובאופן בוטה מאוד: היא פשוט לא הילדה שקיוותה לה. כל אחת מהן חולמת על חיים אחרים, על חברה או אחות שתבין ותזדהה עמה. ביום הולדתה של דסטיני מחליטה אמה, הסבורה בינה לבין עצמה שהיא חולה סופנית, שהגיע הזמן להפגיש את בתה עם אביה ואחיה. כך, לאחר לילה של תהפוכות, דסטיני וסאנסט נפגשות, ומתחברות מיד. אלא שסיטואציה משפחתית כה מורכבת היא עניין נפיץ, והשתיים נאלצות להפרד ומנסות למצוא דרך לשוב ולהתאחד, עד שתחרות כשרונות אחת משנה את הכל.

» עוד ספרי ילדים מומלצים» חנוכה 2014: המדריך המלא

נשמע כמו עוד ספר נעורים נוטף קיטש? אז זהו, שלא. במבט ראשון אכן נדמה כי "מתוקות קטנות", פרי עטה של ג'קלין ווילסון, עוסק בסיפור הבנאלי על שתי ילדות שכל אחת מהן אאוטסיידרית בעולמה, חיה בתחושה שאיש אינו מבין אותה ואין לה חברים, והנה פוף - ביום בהיר אחד נכנסת לחייה אחות אובדת, בת גילה, והשתיים מוצאות מיד שפה משותפת ומאמצות זו את זו אל לבן. משהו בסגנון אורה הכפולה פוגשת את היפים והאמיצים.

אלא שכבר בפרקים הראשונים, מתברר שיש בספר הזה הרבה יותר. אמנם הוא עמוס ייצוגים סטריאוטיפיים של הדמויות - המשפחה העניה היא חמה ומלוכדת בעוד העשירה קרה ומרוחקת, הדוגמנית מוצגת כאישה יפה ומניפולטיבית ואמא מחורבנת, בעוד האישה הפחות מסוגננת היא אם חמה שדואגת לבתה בכל מחיר, כוכב הרוק המזדקן המחפש רומנים עם צעירות כדי לחוש רלוונטי וכן הלאה - אבל ווילסון מחפה עליהם ביכולתה הנפלאה לתאר רגשות וסיטואציות אנושיות באופן אמין ביותר, וללא כפפות של משי. כשהיא מציגה אנטראקציות קשות, דוגמת התמוטטות העצבים שחווה אמה של דסטיני מול בתה, לאחר שדני מתעלם ממנה כליל או האופן הבוטה בו אמה של סאנסט מתעללת בה רגשית, קורה לא פעם שגם בטנו של הקורא הבוגר מתכווצת בכאב, והוא תוהה על מידת העומס הרגשי שווילסון מטילה על קוראיה הצעירים.

עומס רגשי משובח. "מתוקות קטנות" (צילום הכריכה)

לפעמים אדם אחד זה מספיק

דווקא העומס הזה הוא שהופך את הספר לטוב באמת, מהסוג שמכבד ילדים מתוך הבנה שהם אינם יצורים תמימים שניתן להסתיר מהם את צדדיהם המכוערים של החיים. ווילסון סומכת על יכולתם של קוראיה להתמודד עם נושאים קשים ומצבים מורכבים כמו עוני, חולי, בדידות, בעיות ביחסי הורים וילדים ובין בני זוג (כולל צרחות ובגידות), ואפילו אלימות במשפחה, כשהם מוצגים ללא כחל וסרק. בדיוק בגלל זה, "מתוקות קטנות" הוא ספר שמספק גם נחמה, בצורתה הכנה ביותר. עיצוב העלילה בצורה שלא מבהירה לגמרי האם דסטיני וסאנסט הן באמת אחיות, ובכל זאת הן מרגישות כך, מדגיש את העובדה שדי לנו באדם אחד, אפילו זר כמעט, שיבין ללבנו כדי שלא נחוש בודדים.

החיים, אומרת ווילסון לקורא הצעיר, הם קשים ולא תמיד הוגנים. הילדות היא תקופה שבה חוסר האונים גובר פעמים רבות על התום והיופי, ולא זו בלבד שהמבוגרים אינם יודעים תמיד מה לעשות, אלא שפעמים רבות הם גם אנוכיים וחסרי אחריות. אבל אם יש אדם אחד בלבד שחש כמוך, שמבין מה אתה עובר - אתה לא לבד בכל זה. והאדם הזה קיים שם בחוץ. עובדה - אם נכתב על כך ספר, כנראה שיש בעולם הגדול לפחות עוד מישהו אחד שיודע בדיוק איך אתה מרגיש. ולפעמים זה כל מה שצריך.

"מתוקות קטנות", מאת ג'קלין ווילסון. הוצאות ידיעות אחרונות, 381 עמודים. מחיר: 64 שקלים.