דמי חנוכה: ספרי ילדים חדשים מומלצים

ספר חדש הוא כנראה המתנה הכי מרחיבת אופקים שאפשר לקנות לילד, מגיל שנתיים ועד 120. קבלו המלצות לספרים טובים במיוחד, מכל סגנון ולכל גיל

מור דבורקין פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין פוגלמן, עכבר העיר

חנוכה הוא חג של בית. בחוץ קר וגשום (בתקווה) ובפנים חמים ונעים, מלא אור, שמן ואבקת סוכר. טוב, זה בערב הראשון. אבל מה לעזאזל עושים במשך שבעה ימים נוספים, כשהילדים (שוב) בחופש, והפעם בלי אפשרות להוציא מרץ בחוץ? בשביל זה יש דמי חנוכה- משחקים, סרטים וכמובן ספרים. ספר מוצלח יכול למלא את עולמו של הילד בעניין וקסם ואםילו להפוך לחוויה משפחתית, בין אם אתם מקריאים לבן השלוש, מתפעלים מבן השמונה שקורא בכוחות עצמו או "גונבים" מהמתבגר את הספר השווה שנתתם לו לחג ואחר כך משווים חוויות על כוס קפה. אז לכבוד החג ריכזנו ברשימה אחת ספרים מומלצים במיוחד שהגיעו לאחרונה למדפי החנויות, לכל הגילאים ומכל הז'אנרים. ספרים שיישארו מומלצים גם הרבה אחרי חנוכה - כמתנה לכל מאורע, וגם סתם כך, בלי סיבה מיוחדת.

» חנוכה 2014 - המדריך המלא בעכבר חנוכה » חנוכה 2014 - כל האירועים» מבצעים והנחות למופעים הגדולים» עודף מ-50: הצגות חנוכה זולות ומעולות» ספרי ילדים: המלצות נוספות» מבחן הסופגניות לחנוכה - המדריך המלא

» לגילאי 2-3: "אווז בגן המשחקים", "אווז בגן החיות"בספר הראשון אנו פוגשים את סופי. סופי אוהבת לשחק, אבל נמאס לה לעשות זאת לבד. היא מחפשת חבר בגן השעשועים ופוגשת באווז. השניים משתובבים ונהנים יחד, אך מה יקרה כשתגיע השעה ללכת הביתה? בספר השני מנסה סופי למצוא פתרון לבדידותו של אווז בשעות שהיא מבלה בבית הספר. הם יוצאים לטייל בגן החיות ולחפש לו חברים בני מינו. אך האם הם יגרמו לו אושר? בשני ספרי "אווז" האיורים הצבעוניים והנהדרים הם שמניעים את העלילה באופן נפלא, המאפשר לבני שנתיים-שלוש לפתח את דמיונם מתוך צחוק והנאה. מאת לורה וול, הוצאת דני ספרים, 38 שקלים כל אחד.

» לגילאי 4-6: "מרתה מדברת"מרתה היא כלבה רגילה המתגוררת עם הלן הקטנה והוריה. אלא שיום אחד, הלן נותנת לה לאכול מרק ובו פתיתים בצורת אותיות. במקום להגיע לקיבתה של מרתה, מגיעות האותיות למוחה והיא מתחילה לדבר. תחילה נראה שהחיים לצידה של כלבת פלא משעשעים ומרתקים, אך מהר מאוד הופכת מרתה לפטפטנית חסרת מעצורים, המתישה ומביכה את בני המשפחה בשלל הזדמנויות. מרתה לומדת שהיכולת לדבר חשובה, אך חשוב גם לדעת מה לא לומר, ואילו בני משפחתה לומדים דווקא להעריך את כישורי הפטפוט שלה - בדרך הקשה.מאת סוזן מדאו, הוצאת כתר, 48 שקלים.» לגילאי 4-120: "תפוחי העלומים"הוצאה מחודשת לאוסף אגדות עם רוסיות, שבחרה ותרגמה ילן-שטקליס בעברית הקולחת והעשירה שכל כך אפיינה אותה, בשילוב ציוריו מלאי החיים של נחום גוטמן. האגדות ייקחו את הקורא אל הנוף הרוסי, הן זה הפיזי של היער והשדה והן זה התרבותי, ממנו תרבות הילדים העברית שאבה לא מעט בראשית דרכה. כך ניתן למצוא באוסף סיפורים שאת גילגוליהם אנו מכירים בגרסה המקומית כבר שנים רבות, למשל סיפורה של לפת עקשנית שהפכה בישראל לגזר של סבא אליעזר, או את הרפתקאותיו של כעך שיצא אל העולם הגדול והפך בישראל לסיפור "הלביבה שהתגלגלה".מאת מרים ילן-שטקליס, אייר נחום גוטמן. הוצאת עם עובד, 131 עמודים, 78 שקלים.

» לגילאי 7-9: "אייבי ובין - למי יש רעיון?" בספר השביעי בסדרת "אייבי ובין" מנסות הבנות ההרפתקניות למצוא פתרון להתחממות העולמית, לאחר ששמעו הרצאה מדאיגה בנושא. הן עורכות שלל ניסויים משונים וצבעוניים בחיפוש אחר הרעיון המדהים והנוצץ ביותר, אך לבסוף מגלות שהפתרון הטוב ביותר הוא דווקא שקט ונעים. בסופו של הספר מופיעים הסברים ברורים ומעניינים לגבי נזקיה של ההתחממות הגלובלית, וכן רעיונות לדרכים בהן יכולים הקוראים הצעירים לתרום לשיפור איכות הסביבה.מאת אנני ברוז וסופי בלקוול, הוצאת כתר, 130 עמודים, 54 שקלים.

» לגילאי 8-12: "שירלי שמש חוזרת" זהו הספר השלישי בסדרה המצוינת, העוסקת בקורותיה של הילדה האמיצה ורבת התושיה שירלי שמש. אחרי שבספר הקודם הצילה שירלי את הילדה יוני גבעון מציפורניה של עשולה פילינג המרושעת, הופכות השתיים לחברות טובות. אלא שהחברות עם יוני, בת להורים עשירים וידועים, עולה לשירלי באיבוד פרטיותה וברדיפות מצדו של צלם הרכילות שוקי פפראצי ואשת הטלוויזיה דורה בן-אור. יוני ודודה, התעשיין זבולון פלסטיאל, מזמינים את שירלי וחבריה להירגע מכל המהומה בביתו של הדוד באילת, אלא שהחופשה הנפלאה הופכת במהרה להרפתקה מסמרת שיער ומסכנת חיים. מיכל חזון מגישה לקוראים הצעירים עוד ספר קולח על הרפתקאותיה של אחת מגיבורות ספרי הילדים הטובות ביותר שנכתבו כאן בשנים האחרונות.מאת מיכל חזון, הוצאת ידיעות ספרים, 317 עמודים, 64 שקלים.

» לגילאי 8-12: "באושר ובעושר כאילו – לשחות או לא לשחות" כאשר אֶבּי בת העשר ואחיה הצעיר ג'וֹנה עוברים לסמיתויל, הם מגלים במרתף ביתם החדש מראת קסמים הזורקת אותם לעולם האגדות. בספר הנוכחי, השלישי בסדרה, מגיעים השניים לעולמה של בת הים הקטנה, גיבורת אגדה שדווקא לא מסתיימת באושר ועושר, בניגוד למה שניסו למכור לנו אולפני דיסני. אבי נחושה להציל את חייה של בת הים ולשנות את סופה של האגדה לסוף טוב באמת, וכל זאת במירוץ נגד השעון בניסיון למצוא את החפץ שישב אותה ואת אחיה הביתה בזמן. מעבר לחוויות המרגשות שחווים האחות והאח ולמפגש עם דמויות מן האגדות מזווית שונה, ההנאה העיקרית מן הספר טמונה בדמותה של אבי - דווקא משום היא אינה גיבורה קלאסית של ספרי הרפתקאות - אמיצה, קוּלית וחסרת פחד, אלא ילדה רגילה, קצת לחוצה, לפעמים אחראית מידי ומשעממת. ההתגברות שלה על הקושי והנכונות לפעול למרות הפחד, הן שהופכות אותה לדמות המעוררת הזדהות וחשק להמשיך להרפתקה הבאה.מאת שרה מלינובסקי, הוצאת דני ספרים, 175 עמודים, 54 שקלים.

» לגילאי 9-12: "מצודת החידות של הוורגגזיזיצים" אחר צהריים רגיל אחד, בדרכם לפעולה בצופים, נוחתת מול עיניהם של שני ותומר חללית. מתוכה מגיח חייזר ענקי בשם "המזמר בקול עבה עד עלות השחר". החייזר לוקח אותם אל כוכב דלניטיס, על מנת שיעזרו לו להסתנן למפקדת הוורגגזיזיצים, אויבי עמו, ולקחת ממנה מסמכים בעלי חשיבות גורלית. לשם כך, עליהם לפתור שורה של חידות ולחצות את המבוך הוורגזיצי המאיים. שני הילדים יוצאים למסע בחלל ובמחשבה, כדי לעזור לידידם החדש ולהציל את הגלקסיה. מאת צבי ישראל, הוצאת עם עובד, 86 עמודים, 62 שקלים.

» לגילאי 10-120: "פקד קולומבוס מפצח תעלומות" פקד קולומבוס הוא חוקר משטרה מבריק, המתמודד מול המוחות הערמומיים ביותר בעולם הפשע. לצדו עומדים ידע עשיר, הגיון בריא ולעיתים גם עזרתה של רעייתו עלמה, מחברת תשבצי ההיגיון. זהו ספר נהדר המאגד בתוכו חידות הגיון, מתמטיקה, היסטוריה וידע כללי, בתוך מסגרת סיפורית משעשעת ומלהיבה. מומלץ במיוחד כשעשוע משפחתי מגבש לימי החורף הקרים.מאת אשר קרביץ, הוצאת ידיעות ספרים, 152 עמודים, 64 שקלים.

» לגילאי 12-120: "המעון של מיס פרגרין לילדים משונים - עיר חלולה" זהו הספר השני בטרילוגיה המצוינת ויוצאת הדופן של רנסום היגס. ג'ייקובּ, נער בן 16, מגלה כי סבו, שנרצח באורח מוזר, ניחן ביכולות על טבעיות והשתייך לקבוצת ה"משונים". בנעוריו, הסב חי במעון המסתורי של מיס פרגרין, המצוי בלולאת זמן בכפר קטן בויילס. בספר הנוכחי יוצאים ג'ייקובּ ורעיו המשונים למסע להצלתה של מיס פרגרין, במהלכו הם נדרשים להתמודד עם הרשפים והחלולים - יצורים מעוותים הניזונים מנשמותיהם של משונים על מנת להתפתח ולהשתלט על העולם, וגם עם לונדון המופגזת במלחמת העולם השנייה. כמו בספר הקודם, גם הפעם ריגס מצליח לברוא עולם ספרותי יוצא דופן, עשיר ומסעיר, המעורר בקורא לא רק מתח ועניין, אלא גם מחשבות עמוקות על מהותה של שונות באשר היא, על החולשות והכוחות שהיא טומנת בחובה.מאת רנסום היגס, הוצאת כתר, 407 עמודים, 68 שקלים.

» לגילאי 14-18: "ארנה 1- ציידי העבדים" השנה היא 2120. ארצות הברית נמצאת במצב של הרס וכאוס איומים לאחר מלחמת האזרחים השנייה - הפעם בין קיצונים דמוקרטים לקיצונים רפובליקנים. בּרוּק מוּר בת ה-17 ואחותה הצעירה בּרי מסתתרות מזה מספר שנים בבקתה ישנה בהרי הקטסקיל, לאחר שנותרו ללא הוריהן ונאלצו לברוח מניו יורק. כאשר בּרי נחטפת על ידי צידיי עבדים אל הארנה - זירת קרב מחרידה שנועדה לשעשועיהם של חברי כנופיות חזקים ומושחתים, ברוק יוצאת למסע רצוף סכנות וכמעט חסר סיכוי, במטרה להציל את אחותה. מאת מורגן רייס, הוצאת דני ספרים, 310 עמודים, 58 שקלים.» עוד ספרי ילדים מומלצים