"שבט צוצלת": המרענן הרשמי של סדרות הנוער

העונה השנייה של סדרת המערכונים מציגה את אותו צוות מופרע מהעונה הקודמת, עם שחקן חיזוק חדש ומציגה גרסה מעודכנת לז'אנר סדרות הנוער המתיש ברובו

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

עלו וצייצו. "שבט צוצלת" (צילום: רן יחזקאל)

הישראלים לא יודעים לצחוק. למסקנה הזו יגיע כל מי שינסה להבין אותנו על סמך רשימת יצירות המקור הדומיננטיות בקולנוע ובטלוויזיה הישראלית בעשורים האחרונים: מלחמות, שכול, טראומות לאומיות או סתם משפחות לא מתפקדות מככבות אצלנו על המסכים כמעט ללא תחרות, וגם כשנעשית פה קומדיה, ברוב המקרים יושלכו לתוכה שד עדתי, פוליטיקאי קטן ומושחת או איזה משולש רומנטי מרסק לבבות. שלא יחסר.» משהו טוב קורה בחינוכית» האם קיים תוכן איכותי עכשווי לילדים?

גם בתחום טלוויזית המקור לנוער נרשם מחסור חמור בחיוכים. כאילו לא מספיק שגיל ההתבגרות הוא תקופה מבאסת מטבעה, בה הראש טוחן כל היום מי אוהב את מי, מי רבה עם מי, כסאח עם ההורים, כסאח עם המורים, כן לעשן-לא לעשן, כן להזדיין-לא להזדיין ועוד נושאים ברומו של עולם. אחר כך הם חוזרים הביתה, זורקים את התיק, מדליקים טלוויזיה, ומה עושים הגיבורים על המרקע? טוחנים כל היום מי אוהב את מי, מי רבה עם מי וחוזר חלילה, לפעמים גם בתוספת איזה סוד מעיק, תסבוכת משפחתית או החובה להציל את העולם ואת עצמם בו-זמנית. בקיצור - מתיש.

ממלאים את החוסר בחיוכים על המסך. שבט צוצלת (צילום: אור גפן)למרבה המזל, בדיוק באמצע הכמעט וואקום העגמומי הזה, מתישבת העונה החדשה של "שבט צוצלת" - סדרת הנוער הקומית של אריק שגב וגיל אוליאמפרל המביאה רגעים מצחיקים והזויים מעולמם של חברי שבט צוצלת מתנועת הנוער המקורי (נו, טוב, הצופים) ומשודרת בערוץ Zoom.את ילדי ומדריכי השבט משחקת שישיית שחקנים בעלי איכויות קומיות מצוינות: עידו מוסרי (זרזיר האפסנאי, בר, שושן צייד הכשרונות), שיר מורנו (מאיה), נלי תגר (קירש המדריכה המורעלת, שניקי), שירה נאור (רוויתי, רומי), עידן גיל (פילי, בוריסוב החובש, חביבה המדריכה לשירה בציבור) ועמי אנידג'ר (טוסטר, יפת השומר על דעת עצמו). בעונה הזו הצטרף לצוות גם ירון ברלד, המשחק את דמותו של דמיקולו - הקוסם של השבט. מצפייה בשני הפרקים הראשונים לא ממש ברורה תרומתו של ברלד לתכנית, מעבר להיותו סלב בתחום הבידור, שכן רמת ההומור במערכונים בהם הוא משתתף אינה משתווה כלל לרמתה הכללית. יש לקוות כי משילוב היכולות הקומיות שלו עם כישרונם של יוצרי התכנית יוולדו רגעים מוצלחים יותר בהמשך.

תוספת מעט מיותרת. ירון ברלד ב"שבט צוצלת" (צילום: אור גפן)כל תוכנית בסדרה בנויה ממערכונים קצרים ומעוצבת סביב הרעיון של אתר אינטרנט אינטראקטיבי המציג רגעים מההווי השבטי, שחלקם הגדול מוכר לכל מי שהיה חבר בתנועת נוער: קירש המדריכה המורעלת המפחידה את הילדים הקטנים, פילי ראש השבט הלחוץ והמתלהב, שירי המורל של מאיה וטוסטר, הדיונים הפילוסופיים של רוויתי ושניקי על כלום ושומדבר וחידושי הלשון המעולים שלהן, ערב שירה בציבור צולע שבו חביבה ממציאה את מילות השירים ועוד ועוד. קטעים מצחיקים במיוחד הם תשדיר השירות וההתרמה של השבט: על הסגנון המוכר לנו מתתשדירי התרמה אמיתיים - צילום שחור-לבן, פרצופים רציניים וצדקניים, הולבשו נושאים איזוטריים כמו המנעות מהעברת בגדים מביכים לאחים הקטנים או מודעות להתרוקנות סוללת האייפון, והתוצאה משעשעת במיוחד. התכנית מציעה הומור מוצלח, נטול היסטריה והתיילדות שרווחות כל כך ברבות מתכניות הנוער, המשולב עם קצב טוב ולא קליפי מידי, שמשאיר שניה לנשום וטעם של עוד. אז תזרקו את התיק בכניסה, קחו לכם משהו מהמקרר, שבו מול "שבט צוצלת" ותנו לעצמכם רבע שעה מהתענוג הנדיר של טלוויזיה שגורמת לכם פשוט לצחוק.

» "שבט צוצלת", ימים ראשון-חמישי בשעה 15:00 בערוץ ZOOM ב-yes וב- yesVOD

מה זה בופה? "שבט צוצלת":

כתבות מומלצות

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"