ספרי ילדים: הסיפורים שיוציאו אתכם למסע רחוק

רגע לפני חודש אוגוסט והעצלות הגדולה של שיא החופש הגדול, מור דבורקין-פוגלמן ממליצה על שני ספרים חדשים המתארים מסע רחוק שיעזור לכם לצאת להרפתקה מבלי לצאת מהמזגן

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

עוד מעט יתחיל החופש הגדול. לא, לא התבלבלנו. נכון, הלימודים נגמרו כבר לפני כמה שבועות. אבל החצי הראשון של החופש הוא תמיד לו"ז צפוף בפני עצמו: קייטנות, הפעלות והמוני סבים וסבתות תשושים על תקן צוות הווי ובידור. רק אחרי שחולף החודש הראשון והמבצע הצבאי המכונה "סידור לילדים" ממצה את עצמו, רק אז מתחיל החופש האמיתי: שינה עד מאוחר, טלוויזיה ללא הגבלה, מעברים עצלים מבית של חבר אחד לשני (בעקבות ריח האוכל) ובטלה מתוקה ומלאת חלום.

» ספרי ילדים - לכל הביקורות» החופש הגדול - המדריך המלא» עצמאים בשטח» לא כל הפרידות קשותאז נכון שאפשר להמשיך ולהפעיל את הילדים בלי הפסקה עם איזו חופשה משפחתית אינטראקטיבית במקום אקזוטי. אבל אפשר גם לשחרר, לתת להם להתבטל ואולי רק להציע ספר טוב שיקח אותם לחו"ל בלי לשבור תכנית חיסכון ובלי לזוז מהספה.

במבטא איטלקי: "הקטר שרצה לנסוע לרומא"

"הקטר שרצה לנסוע לרומא" מאת מאיר שלו הוא סיפורו של קטר קטן עם חלום גדול. קטרינו, הקטר הקטן מסיציליה, מסיע נוסעים מדי יום במסלול קבוע ברחבי האי הקטן, עד לרכבת הגדולה שתקח אותם לרומא. קטרינו מלווה במבטו את הנוסעים וחולם להיות אחד מהם, אך כל נסיונותיו לשכנע את מנהל התחנה שיתן לו לצאת לנסיעה הארוכה עולים בתוהו. הקטר הקטן חולק את חלומו הגדול ותסכוליו הקטנים עם חברו הר הגעש אֶטנָה, שמעודד אותו למצוא דרך מקורית להגיע לרומא ולחזור משם עם סיפורים עבור ההר הנטוע במקומו.

מקרוני, ספגטי ומוצרלה. "הקטר שרצה לנסוע לרומא" (מתוך הספר)לבסוף מצליח קטרינו להגיע לרומא ומבלה בה יום נפלא, עמוס חוויות מסעירות, שבסופו הוא נתפס על ידי אנשי חברת הרכבות. אך הקטר הקטן, מאושר וגאה בעצמו, לא נבהל כלל וכלל ואפילו מצליח לסחוב שלושה קרונות מלאי מקרוני, ספגטי ומוצרלה - כל הדרך חזרה לסיציליה, שם הוא משתף את חברו הר אטנה בכל הרפתקאותיו.זהו ספר קטן ומהנה, העוסק ברצון המקנן בכל אחד מאיתנו, ילד או מבוגר, לשבור את השגרה ולצאת להרפתקה מסעירה ומרגשת, שחלק מן ההנאה שבה כרוך בשיבה הביתה ובחלוקת החוויות עם חברים. שפתו של שלו ציורית ועשירה כתמיד, ובשילוב עם איוריו הצבעוניים ומלאי הפרטים של ליאב צברי, מפגישים השניים את הקורא הצעיר עם הנוף הגיאוגרפי והאנושי של איטליה באופן חי ומלא הומור.מה? "הקטר שרצה לנסֹע לרומא" מאת מאיר שלו. אייר ליאב צברי, הוצאת עם עובד.למי? בני שלוש עד שש.כמה? 54 שקלים.

ספר קטן ומהנה. "הקטר שרצה לנסוע לרומא" (מתוך הספר)

מסע בעולמות הדמיון: ילדת הפעמון

אם ספרו של שלו מספק לקורא מעין "מיני חופשה" קלילה בלי להתנתק מהמזגן, הרי ש"ילדת הפעמון" מאת נאוה סמל יקח אותו למסע מרתק ומפרך בעולמות הדמיון והרגש.קוני ואביה נשאבים לעולם שהוא ספק ממלכת סין העתיקה - ספק ממלכת אגדות, שם הם פוגשים ביוצר פעמונים מוכשר ובתו הפקחית, בקיסר העגום ובקיסרית המרשעת, ומלווים אותם בשלל תהפוכות ורגעי מתח, עד הסוף המפתיע.

קוני ואביה טסים לסין, שם ישמש האב כשגריר ישראל. יחד איתם מצטופפים במושב המטוס הצר כל כאביה וכעסיה של קוני, שאיבדה את אמהּ בתאונת דרכים מבלי שהספיקה להיפרד ממנה ועתה נאלצה להפרד גם משלושת חבריה הטובים ולעבור לארץ זרה. כדי לנסות ולפייס אותה במהלך הטיסה, נותן לה אביה במתנה גונג קסום שהיה שייך לאם המנוחה ובו אגדה סינית עתיקה ומותחת. קוני ואביה נשאבים לעולם שהוא ספק ממלכת סין העתיקה - ספק ממלכת אגדות, שם הם פוגשים ביוצר פעמונים מוכשר ובתו הפקחית, בקיסר העגום ובקיסרית המרשעת, ומלווים אותם בשלל תהפוכות ורגעי מתח, עד הסוף המפתיע.

בין סין לממלכת אגדות. "ילדת הפעמון" (מתוך הספר)נאווה סמל טווה סיפור בתוך סיפור, המשתלבים יחדיו לכדי אגדה קסומה ומיוחדת המתרחשת במרחב שבין שמיים לארץ, בין מציאות לדמיון, בין חיים למוות. ביד אומן היא מובילה את הקורא אל ההבנה שאושר הוא אומנות האפשרי ושחלק מיופיים של החיים כרוך בכואב, בפגום ובבלתי מושלם. הדמויות שהיא רוקמת שובות את הלב בחולשתן ובחוזקן המשולבים ללא הפרד, וילמדו את הקורא שיעור משמעותי אודות היכולת של כל אחד מאיתנו למצוא מחדש את מקומו ואת קולו לאחר משבר, אם רק יאזור כוח לשנות את המציאות כפי שהוא מספר אותה לעצמו ולהיות הגיבור הראשי של חייו.

מה? "ילדת הפעמון" מאת נאוה סמל. איירה זגני אורמוט-דורבין, הוצאת דני ספרים, 78 עמודים.למי? בני שמונה עד 12כמה? 54 שקלים

כתבות מומלצות

מודי בר און בטקס פרסי הטלוויזיה בגלילות, ב-2021. קולו שב אמש להישמע בשידור אולפן ליגת האלופות

"היה לנו חשוב שהוא ייקח חלק בשידור הגמר": המחווה למודי בר און

מפקדות טנקים בבסיס שיזפון, ב– 2018. הפיילוט לשילוב טנקיסטיות נערך פעמיים, ונמרח על פני קרוב לארבע שנים

החלטת צה"ל לפתוח את 669 לנשים היא צעד מזערי בדרך לשוויון

"אהבה בשחקים: מאווריק". הרבה מעבר לכוכב

טום קרוז צילם את "מאווריק" במטוס אמיתי. לפנטגון היה תנאי אחד

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"