רגע לפני פסח: איך תהפכו את הילדים ליצירתיים?

כל השנה אנחנו מקטרים שהילדים לא מתנתקים מהמסך, אבל לא ממש מתפנים לשיעור יצירה ביתי. אז איך מתחילים, מה צריך להיות בערכת ההפעלה, ואיזה ערך מוסף מרוויחה כל המשפחה מהעניין?

חן קרופניק, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן קרופניק, עכבר העיר

בעידן הטכנולוגי והדיגיטלי של ימינו, הילדים חשופים הרבה יותר מבעבר למשחקי מחשב, טאבלטים, טלפונים ניידים ואפליקציות למיניהן. כל כך חשופים, שהמסך הפך עבור רובם לסוג של ברירת מחדל טבעית ונוחה, אך גם מנוונת. כל אדם זקוק ליצירתיות כדי להתפתח, ועל אחת כמה וכמה ילדים שחווים ומכירים את העולם באמצעות תהליך למידה. מעבר לצפייה בטלוויזיה, בטאבלט ובנייד - חשוב מאוד להעניק להם את הכלים לחיים עשירים, והיצירתיות היא הבסיס לכך. למרות שגם בגנים ובבתי הספר מקפידים על פעילויות יצירה ומלמדים על מיחזור וסוגי חומרים שונים, התפקיד לפיתוח החשיבה והיצירתיות בקרב הילדים שייך להורים. "היצירה היא המפתח להכל", מספרת טלי שוב, מפתחת משחקי היצירה מבית 'קליפ קלאפ'. "צריך להעניק לכל ילד וילד את הכלים ההתפתחותיים שהוא צריך, וערכות הפעלה משותפות של ההורים והילדים מפתחות את החשיבה, את הסקרנות, יכולות מוטוריות, התפתחות חושית, ומעניקות פתח למשחקי דמיון".» פסח 2016 – המדריך המלא לחג» מומלץ בקולנוע - סרטי ילדים לפסח» פסטיבלים בפסח לכל המשפחה» פסח בזול - כל הפעילויות לילדיםאבל לפני שאתם צורחים בבהלה למשמע הביטוי "ערכת הפעלה", ומדמיינים את הבלגן הגדול בבית, אפשר לנשום לרווחה. מדובר בסך הכל בקופסה אחת שצריכה להכיל את הדברים שאתם צריכים בשביל שהילדים שלכם יפסיקו לבחור ביוטיוב של יובל המבולבל. אז מה צריך להיות בפנים? בשביל זה אנחנו כאן. מצרכי חובה בסיסיים הם דף חזק שלא יקרע בקלות, דבק איכותי שלא ילכלך ובצק באיכות טובה שלא ידבק ויתקשה. קחו בחשבון שאפשר להתאים את הערכה שלכם למה שהילדים אוהבים - חיות פרא, מסיכה שהילד יכול להכין ולהיכנס לדמות במהירות, ערכת הקרקס שמכילה כובע, אף של ליצן ולצידם חומרי גלם נוספים, וכן הלאה.יוצרים ונהנים. קליפ קלאפ - ערכת הההפעלה המושלמת לפסח (צילום: איתי אבירן)אבל כאן לא נגמרת העבודה (מצטערים, רציתם להיות הורים משקיעים). בניגוד לבילוי הפאסיבי עם הטלוויזיה, כשאתם מביאים הביתה ערכת הפעלה, חשוב לקחת חלק בחוויה. זאת ההזדמנות שלכם לעזור לילדים לפתח מיומנויות שונות בהתאם לגילם וליכולת המוטורית שלהם. והנה טיפ של אלופים - שימו לב שבערכה שלכם יש עזרים שמונעים לכלוך, כמו סינר, ואם יש פעילות שמעורבת בה הדבקה, תמצאו דבק איכותי וכלי קטן לשימוש על מנת לא לשפוך את הדבק. הכוונה היא ליצור, לצבוע וליהנות- אבל רק בגבולות הערכה, לא מסביב לה.

בין מציאות לדמיון

"המשחק מייצר מצב בין מציאות לדמיון, המאפשר לילד להיות חופשי ויצירתי ובכך נותן ביטוי לעולמו האישי", מסבירה אורה אפשטיין בעלת סטודיו "מעשיות נייר", המעצבת את משחקי היצירה. "כדי לממש את חופש היצירה של הילדים חשוב לעצב משחקים המעודדים פעולות חקר ולמידה. לפני שערכה מושקת, מכנסים קבוצת מיקוד המורכבת מילדים בגילאים שונים המתנסים בפעילות, דרכם אנו לומדים ומפתחים את הערכה בהתאם", היא מסכמת. ההמלצה היא לייצר סביבות משחק מגוונות ואסתטיות המעודדות שהייה ממושכת במרחב היצירה, כך הילדים נחשפים לסקלת צבעים המעשירה את יכולת הביטוי. המשחק הוא בסיס המאפשר לכל אדם, ילד או מבוגר להיות חופשי ויצירתי, וכך הוא יכול להבדיל בין מציאות לדמיון וללמוד מיומנויות שונות על הדרך, מבלי לשים לב. בערכות השונות ניכרת הקפדה על חומרי הגלם, האתגרים, הצבעוניות והחופש, ולמעשה יוצרים פלטפורמה שהיא מספיק מפתה עבור הילד, אבל לא מגבילה את היצירתיות שלו. הערכה מפתה את הילד להשתתף, הוא בודק את הגבולות בעצמו ורואה למה הוא מסוגל ולמה לא. מפגש משמח עם דואר ישראל. ערכת הפעלה המושלמת לפסח (צילום: איתי אבירן)

פירמידה בתלת מימד

טרנד שליחת מוצרים בהפתעה הפך פופולארי, וכיום נשלחים בדואר מוצרים רבים, החל מערכות קוסמטיקה, דרך קיט להכנת קינוחים מפוארים ועד ערכות יצירה. מדובר בחוויה שלמה להורה ולילד, כשכל אחד מהצדדים מרוויח מהעניין. ההורה, מצידו, חוסך את זמן קניית המשחק והשיטוט בחנות, והילד מקבל את ההפתעה בדואר ופותח אותה כמו מתנה. את הערכות ניתן לרכוש ב- http://www.clipclap.co.il, כאשר בכל חודש האתר מתחדש בערכה אחרת. ניתן להירשם מראש ולקבל את הערכה בכל חודש או תקופה שנקבעת מראש. בפסח צפוי לצאת לוח יצירה שמדמה את יציאת מצרים וינחה את הילדים בבניית פירמידות תלת מימד, בדרך הם יתגברו על מכות מצרים השונות ויתנסו במשחק בחברה ועוד כלים התנהגותיים שניתן לרכוש במהלך ההתנסות החווייתית.