על חוטים ואנשים: התערוכה שפורמת ומרכיבה מחשבות

היופי בתערוכה החדשה "חוטים וקשרים" במוזיאון ישראל, הוא רק מבוא לאפשרות להתרגש מהקשרים והחיבורים השונים בחיינו. במהלך הסיור בין היצירות השונות לומדים לבחון מחדש את המובן מאליו ולא לפחד להכניס את הטאבלט לדיון על אמנות

נורית אסייג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסייג, עכבר העיר

"חוטים וקשרים" היא תערוכה החדשה באגף הנוער של מוזיאון ישראל, המקבצת אוסף עבודות מרשים שעוסק בחוטים, חבלים וקשרים שונים - פיזיים ומדומים, גשמיים ורוחניים. גם אם מגיעים רק להתבונן, צפויה לכם חוויה מרגשת, כיוון שהיצירות בתערוכה יפהפיות, חלקן ממש עוצרות נשימה. יש עבודות שנראות מרחוק כמו צילום, אך כשמתקרבים רואים שמדובר בכלל בציור מדויק להפליא. עבודות אחרות נדמות כציור אך רק מקרוב נחשפת מלאכת שזירת חוטים, שיוצרת אשליה של מרקם אחיד. אוצרת התערוכה, דניאלה שלו, השכילה לבחור עבודות ממגוון תחומים אמנותיים והעניקה להם רובד נוסף של התבוננות, על ידי סידור מדויק בתערוכה. העבודות בקומה הראשונה עוסקות רובן בחוט הבודד, ואלה שבקומה השנייה מתייחסות לחיבורים, מערכות ורשתות חוטים. כך התערוכה מאפשרת ליהנות מהרובד האסתטי של העבודות, אך במקביל מזמנת דיונים עמוקים יותר על הקשרים בחיינו.» עכבר אמנות - לכל הכתבות והתערוכות» עכבר ירושלים - המדריך המלא לאירועי העיר» האמן ראגנאר קיארטנסון מציג את הצד הפסטורלי של ההתנחלויות» משלמה ארצי עד יאיר לפיד: הקול בראש של יזהר כהןכל חוט, פיזי או מדומה, מסתיים בקשר. "חוטים וקשרים" (צילום: יח"צ)

מפתחים את חוט המחשבה

בתערוכה מוצגות עבודות בטכניקות שונות - ציור, צילום, וידאו ואינסוף שימושים בחוטים, מחוטי רקמה פשוטים, דרך חוטי צמר ועד חוטי פרופילן ומתכת. בין העבודות מוצגים על הקירות שירים העוסקים בחוטים ובקשרים, ופרטי טריוויה המתקשרים ליצירה. כמה מהעבודות מאפשרות לקהל לקחת בהן חלק. כזה הוא "13,000 מטר", מיצב החוטים של עדנה אוחנה המזמין את המבקרים ללכת לאיבוד בתוכו. גם עבודתו של ארנסטו נטו, "חלון קטן בינינו", קוראת למבקרים, ובמיוחד לצעירים שבהם, להתרווח בין החוטים.

אם הגעתם לתערוכה, מומלץ לקחת חלק בפעילות "חוטים ומבוכים" בחצר אגף הנוער, בה הוקם מבוך גדול מחוטים וחבלים המציע אפשרויות אתגריות שבסופן סדנת יצירה חביבה, דרך מצוינת לשחרור אנרגיות שהצטברו במהלך ביקור במוזיאון עם הילדים. במוזיאון מוצגות תערוכות נוספות שיכולות לרתק את הצעירים (תערוכות אמנות, היסטוריה וארכיאולוגיה), ולכן מומלץ להיכנס לאתר המוזיאון מראש ולתכנן איפה בדיוק כדאי לבקר , היות שהמוזיאון גדול ובלתי אפשרי לספוג את כולו בביקור אחד. נוסף על ביקור עצמאי בתערוכות, הנה כמה טיפים שיקלו על ההתמצאות תוך שיטוט בין היצירות השונות.לכל תערוכה יש גם סיור מלא פעילויות. "חוטים וקשרים" במוזיאון ישראל (צילום: יח"צ)

אופציה ראשונה היא להוריד מראש את האפליקציה שפיתח המוזיאון ולהשתמש בה בעת הביקור. בעזרת האפליקציה תוכלו ללמוד פרטים על העבודות והאמנים ולשחק משחקים שונים שמטרתם לחדד את ההתבוננות ביצירות. האפליקציה נוחה וקלה לשימוש, והילדים שהתנסו בה במהלך הסיור דרך האייפד, שיתפו פעולה בשמחה. בי, לעומת זאת, היא עוררה אי נחת - הרי מטרת הביקור הייתה לשלוף את הילד מהמסך המרצד מולו, ולא להכניס אותו למעמקיו. באוגוסט תפתח לקהל הרחוב אופציה נוספת ומומלצת מאוד - הצטרפות לאחד משני הסיורים הפעילים לכל המשפחה. "על חוטים וקשרים במוזיאון" הוא סיור בהשראת התערוכה באגף הנוער שמציע מסע בין מלאכות השזירה, האריגה והרקמה בעולם של פעם. הסיור השני, "בעקבות פיקאסו", מתקיים בתערוכה "פיקאסו: מחוץ לקווים", ומאפשר היכרות עם יצירות האמן מתקופות שונות. שני הסיורים משתפים את הילדים והמבוגרים בדיון על העבודות ועל האמנים. השאלות המוצגות לקהל מגרות את המשתתף להתבונן ביצירה לעומק, לגלות מה היא מעוררת אצלו ומאפשרות לשמוע את הרגשות, התחושות והדעות של משתתפים אחרים. בכך הסיורים מעמיקים ומרחיבים את הבילוי האמנותי, ומדובר דרך נפלאה להיחשף ליצירות ולהכיר את האמנים.

מחבל הטבור ועד תקשורת על-חוטית, הכל מתחיל בחוט. "חוטים וקשרים" (צילום: יח"צ) שעות פעילות ופרטים נוספים

» פעילות חוטים ומבוכים - יולי: שלישי ורביעי בין השעות 19:00-16:00, שישי בין השעות 13:00-10:00. אוגוסט: ראשון, שני וחמישי בין השעות 16:00-10:00, שלישי ורביעי 19:00-10:00, שישי בין השעות 13:00-10:00 .

» סיור חוטים וקשרים במוזיאון - אוגוסט: ראשון-שישי ב-10:30.

» סיור בעקבות פיקאסו - אוגוסט: ראשון-שבת ב-12:30.

» הפעילויות לבני שש ומעלה - 15 שקלים לסיור, 10 שקלים לחצר פעילות. במהלך יולי הכניסה למוזיאון חינם לילדים בימים ג'-ד' אחר הצהריים ובשבת. במהלך אוגוסט הכניסה חינם לילדים בכל ימות השבוע.

כתבות מומלצות

סרינה וויליאמס מתאמנת על הדשא במגרש המרכזי, לקראת טורניר ווימבלדון

אחרי שנה בלי טניס ומאמן, סרינה מתכוננת לקאמבק. או לפרישה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

MADE BY MAC 

12.04.2004

ביטחון המדינה לפני הכל. זו בדיוק הליבה של תרבות האונס

הפריטים המוצעים למכירה. הוצגו בבית החוקרת מאז הניסוי

נאס"א מנסה להשיב לידיה אבק ירח ושלושה תיקנים מתים

אילה חסון ואור הלר במהדורת חדשות 13. התקציב נחתך בעשרות מיליונים

שורת עזיבות ורייטינג צונח: למה רשת מובסת בקרב מול קשת?