כרטיס ביקור: מצפה הכוכבים בגבעתיים

צפייה בכוכבים דרך טלסקופ ענק, הרצאות חווייתיות על גלקסיות מרוחקות ושעות סיפור אסטרולוגיות עבור הקטנטנים - מצפה הכוכבים בגבעתיים מציע מגוון אטרקציות מלהיבות לכל המשפחה

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

עונת הרחצה כבר נגמרה, ועכשיו כשהחורף הקר פוקד את האזור מוטלת עלינו המשימה הקשה למצוא בילויים אלטרנטיביים לבטן-גב המסורתי על חוף הים. דרך נהדרת להעביר את הערבים הקרירים היא בביקור משפחתי בנקודה הגבוהה ביותר שבגוש דן, שם הוקם בשנות ה-60' מצפה הכוכבים בגבעתיים. מאז ועד היום מארח המצפה פעילויות מרתקות לחובבי האסטרולוגיה בישראל ומזמין את המבקרים לחזות בעולם המופלא שמחוץ לאטמוספירה שלנו.» עכבר סופ"ש» מדור ילדים - עכבר העיר» עשרת הפארקים הטובים בישראל» איפה מטיילים בשבת?» המשחקיות הכי טובות בתל אביב

הביקור במצפה מציע לא רק תצפיות כוכבים רגילות, אלא גם אטרקציות נוספות. האורחים במצפה זוכים לסייר במתחם, להיחשף לציוד מחקרי משוכלל ולבקר בחדר הטלסקופ הראשי, בו שוכן טלסקופ בעל קוטר מרשים של 0.4 מטרים. כמו כן, בימים בהם מתרחש אירוע מיוחד (ליקוי חמה, ליקוי ירח, מטר מטאורים ועוד) פועל המצפה במתכונת חגיגית ומזמין את הציבור הרחב לחוות את האירוע הייחודי באווירה לימודית ומנקודת מבט אולטימטיבית.צופים בכוכבים מרוחקים. מצפה הכוכבים בגבעתיים (אילוסטרציה: dreamstime)

מתי מומלץ לבקר למצפה? אידיאלי: מצפה הכוכבים פתוח לסיורים עבור קהל הרחב בימי חמישי בשעה 19:30. למרות זאת, חשוב לציין כי לא ניתן לקיים תצפיות בימים מעוננים או גשומים. תצפית אידיאלית מתקיימת בימים בהם השמיים בהירים, ולכן מומלץ לבדוק את תחזית מזג האוויר לפני ההגעה למקום. אם אתם מבולבלים ולא בטוחים בנוגע למצב השמיים, אפשר להתקשר למצפה, שם ישמחו להעניק לעדכן אתכם במידע הרלוונטי. יש לציין כי גם בימים בהם מזג האוויר לא מאיר פנים לקיום תצפית, שאר הפעילויות במצפה מתקיימות כהרגלן. הביקור במצפה כולל הרצאת היכרות חווייתית על עולם האסטרונומיה ושלאחריה מתקיימת תצפית כוכבים מודרכת פלנטריום. את החוויה חותמת הצצה אל חדר הטלסקופ, המשמש גם למחקרים מדעיים.

למי מתאימה הפעילות? אידיאלי: הפעילות מתאימה לילדים סקרנים מעל גיל 7 ולמבוגרים כאחד.הרצאת ההיכרות שפותחת את כלל הסיורים במצפה לא דורשת ידע מקדים. קחו בחשבון שבחגים ובחופשות הפעילויות במצפה מכוונות בעיקר לילדים.חוקרים את עולם החלל. מצפה הכוכבים בגבעתיים (צילום: עדי שגיא)

כמה זה עולה לנו? הביקור במצפה הכוכבים כרוך בתשלום סמלי בלבד. כניסה למצפה עבור מבוגר תעלה 30 שקלים בלבד, בעוד שילדים עד גיל 14 ישלמו 25 שקלים. הנחה נוספת תינתן לגמלאים, סטודנטים וחיילים בשירות חובה, שישלמו 20 שקלים. אם אתם חברי האגודה הישראלית לאסטרונומיה או בני משפחה מדרגה ראשונה של חברי האגודה, תוכלו ליהנות מביקור במצפה ללא תשלום.

מה עוד קורה במצפה? מלבד לסיורים המודרכים, מתקיימים במצפה פעילויות שונות עבור הקהל הרחב, ובהם שעות סיפור בנושאי אסטרולוגיה לילדים, קורסים בחלל ואווירונאוטיקה עבור תלמידים בכיתות ח'-ט' וגם קורס מרתק על גלקסיות והכרת השמיים המיועד לקהל המבוגרים. כמו כן, קיים במתחם מצפה רומנטי ומעת לעת מתקיימים בו הרצאות אורחת מעניינות וימי הולדת מדעיים.מצפה הכוכבים בגבעתיים - המרי 66, גבעתיים, 050-2596023.מבט ממעוף הציפור, מצפה הכוכבים בגבעתיים: