לא רק אבא ואמא: ספרי הילדים של המשפחות הגאות

משפחות מגיעות בכל מיני צורות - שני אבות, שתי אימהות, אמא ואבא ועוד רבות. לכבוד שבוע הגאווה ושבוע הספר העברי, איגדנו ספרי משפחות גאות מומלצים לקטנטנים

מאיר אליאל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האבאים של גל ונועה
לשחק ב"אבא ואבא". האבאים של גל ונועהצילום: יח"צ
מאיר אליאל, עכבר העיר

בכל שנה מתקיימים בחודש יוני שני אירועים תרבותיים מרכזיים. הראשון הוא שבוע הספר העברי, והשני הוא שבוע הגאווה. לכאורה אין קשר בין שני הארועים, אולם כאשר בודקים את מדף הספרים העברי נכון להיום מתחילים לראות את נקודות ההשקה. אם בעבר המודל המשפחתי בספרים ובשירים העבריים היה של המשפחה המסורתית בלבד - כזו של אבא, אמא ושלושה ילדים, או שהזהות הלהט״בית שולבה בהם באופן מרומז בלבד, כיום המשפחות החדשות, בהן גם המשפחות הלהט״ביות נוכחות בספרות באופן ברור. המשפחה הישראלית משתנה ואיתה גם הייצוגים בתוך הספרים בכלל, וספרי הילדים בפרט. אז לכבוד שבוע הספר ואירועי הגאווה ליקטנו עבורכם עשרה ספרים בהם תוכלו למצוא מודלים משפחתיים אלטרנטיביים.

» שבוע הספר 2017 - לכל הארועים
» מצעד הגאווה - לכל הפרטים
» ספרי ילדים מומלצים לשבוע הספר
» ספרים מומלצים לשבוע הספר

"האבאים של גל ונועה" מאת: שוש פנקס, הוצאת רימונים

״בואו נשחק ב׳אבא ואבא׳ אמרה גל בחצר למרים. ״איך אפשר? מה פתאום? משחק כזה לא קיים!״, ״בטח שכן! בטח שיש״ נועה מיד קפצה בשמחה, ״בוא נשחק ב׳אבא ואבא׳, בדיוק כמו אצלנו במשפחה״.

שוש פנקס, סבתא גאה, מביאה את סיפורן האמיתי של נכדותיה, המשותף למשפחות רבות. לגל ונועה יש שני אבות- איתי ויואב, שנקראים בשמות חיבה קצרים - אבאתי ואבאיו. הן נולדו בתהליך פונדקאות בהודו, בעזרתן של שתי נשים. בנה של שוש, איתי פנקס, פעיל למען זכויות הקהילה הגאה וחבר מועצת עיריית תל אביב, הביא אותן לעולם יחד עם בן זוגו יואב ארד. בספר מצליחה פנקס, בעזרתה של המאיירת חוליה פיליפונה ארז, לפשט את סיפור תהליך הבאתן לעולם. הספר מומלץ לילדים בני 3 ומעלה, והבונוס: על כריכת הספר מובאת המלצה מאת שרת החינוך לשעבר, יולי תמיר.

"אמא בטן אמא לב" לי ראובני בר דוד, הוצאת דיאלוג הפצה

ספרה של לי ראובני בר דוד המסופר מנקודת מבטו של עילי, ילד בן 5 מצליח להמחיש כיצד החלה הזוגיות של שתי האמהות שלו, וכיצד בא לעולם בעקבות האהבה שלהן. בעיניו, אהבה היא אהבה שאינה תלויה במגדר, שיש בה את כל המרכיבים שכולנו זקוקים להם, ושהיא בסיס נפלא לבית חם, מטפח, יצירתי ופתוח. בעזרת טקסט בהיר וקליט, הורים יכולים להעביר לילדיהם מסרים חשובים של קבלה ופתיחות אמיתית לבחירות בחיים ולמבנה משפחתי מגוון.

מנקודת מבטו של בן 5. אמא בטן, אמא לבצילום: יח"צ

"משפחות פארק הירקון" חן שבתאי, הוצאה עצמית

"בעיר תל אביב, העיר הגדולה, יש מקום מיוחד, קסום ונפלא. למקום קוראים פארק הירקון, יש בו כל דבר שעולה בדימיון… אבא איתי ואבא יניב בסירת פדלים שטים מסביב, הם אוהבים לשוט ברוגע ובשלוה עם התאומים המתוקים, אפיק ואדוה", "אמא עדי ואמא יפעת - אוהבות להתעמל בפארק בשבת. כושר וספורט גם בריא וגם כיף, עם הבן יריב, שכבר התעייף…".

ספרו של חן שבתאי מסופר מפיו של פרי הפרפר, שמכיר לקוראים את כל סוגי המשפחות המגיעות לבלות בפארק הירקון בשבת, בהן גם משפחות להט"ביות. איורים: יעל פושקין.

כל המשפחות דומות. משפחות פארק הירקוןצילום: יח"צ

"אבא ואבא" מאת: רועי ראובני הורוביץ, הוצאת אוריון

״כשזוהר ואור נתקלות בבעיה, הן רק צריכות לקרוא: ״אבא!״ ואבא אחד תמיד יבוא לעזרה״

רועי ראובני הורוביץ כתב את הספר אבא ואבא לאחר תהליך ארוך אותו עבר ביחד עם בן זוגו עודד, שבסיומו הביאו לעולם את בנותיהם זוהר ואור, שהן גם, במקרה, גיבורות הספר אבא ואבא. בבוקר כשהן מתעוררות, בלילה לפני השינה, כשאחת מהן מתעוררת בבהלה או כשיש בבית מריבה. תמיד אבא אחד יבוא לעזרתן. על האיורים אחראית סיגל משל.

אבא תמיד בסביבה. אבא ואבאצילום: יח"צ

"משפחות, משפחות, מיליון לפחות!" מאת: לימור טלמור, הוצאת רימונים

"אמא שלי תמיד אומרת שכל משפחה היא קצת אחרת. ושיש המון סוגי משפחות. כמה המון? מיליון לפחות".

ספרה הראשון של לימור טלמור, אמא לא נשואה ומורה לספרות ולשון, מדגיש את החשיבות בהכרה ובקבלה של כל סוגי המשפחות, ואת הילדים הבאים מהן. כל ילד שהולך היום לגן או לבית ספר נתקל בסוגי המשפחות השונים המופיעים בספר, והספר עוזר להם להכיר ולהבין את השונה והדומה, את המבנים והסוגים השונים של המשפחות בהן גם משפחות חד מיניות: "לנויה יש שני אבות במושב, יש לה שם חדר יפה וכלבלב. בבית אחר בעיר חיפה, היא גרה עם אמא גבוהה ויפה. עם אבא ואבא היא נהנית להשתולל, ועם אמא שלה נעים לה לטייל". המכנה המשותף בין כל המשפחות בספר הוא שכולן משפחות אוהבות, ולכן כל ילד לא משנה מאיזה משפחה הגיע, יוכל להתחבר אליהן.

החשיבות בהכרה ובקבלה של כל סוגי המשפחות, משפחות, משפחות, מליון לפחותצילום: יח"צ

"הסיפור על תכלת הצב ועל ילד מחמד" תהילה גולדברג, הוצאת פשוש

תכלת הצב חי עם המשפחה שלו בגן מאיר. יום אחד, הוא פוגש את גיא, ילד קטן וחמוד שהגיע לשם כדי לשתות שוקו עם האימהות שלו. תכלת מוקסם מהמפגש ומבקש לגדל את גיא, "אני רוצה שהוא יהיה ילד המחמד שלי!", הוא מתחנן. האימהות של תכלת מסבירות לו שילדים מעדיפים לגדול עם המשפחות שלהם, ותכלת עצוב מאוד, הרי הוא וגיא היו יכולים לעשות דברים נהדרים ביחד - לשחק במחבואים ולטפס על עצים. "אבל תכלת חמוד שלנו", מנחמות האימהות, "את כל הדברים האלה תוכלו לעשות ביחד אם פשוט תהיו חברים״. מחברת הספר, תהילה גולדברג, מספרת לקוראים על צב שמחפש לעצמו ילד מחמד, וילד שמחפש צב מחמד. העובדה שיש לגיבור שתי אמהות משולבת בסיפור באופן טבעי ועובדתי ואינה עומדת במרכז הספר כנושא המרכזי. זהו סיפור קטן, פשוט ורגיש עם איורים שבוצעו אף הם על ידי המחברת, תהילה גולדברג, שהיא לסבית דתייה שגדלה בציבור הדתי-לאומי.

שילוב טבעי. הסיפור על תכלת הצב ועל ילד מחמדצילום: יח"צ

"שלושה לטנגו" ג'סטין ריצ'רדסון ופטר פרנל, הוצאת כנרת

סיפור מקסים על זוגיות חד מינית ועל הורות. הספר מבוסס על סיפור אמיתי של שני פינגווינים, רוי וסיילו, שחיו בסנטרל פארק בניו יורק וגידלו ביחד אפרוחית בשם טנגו. הספר מציג את הזוגיות שלהם וההורות שלהם באופן ברור וטבעי ובכך מעניק לגיטימציה גם לזוגיות שלהם וגם לסוג הורות שאינה בהכרח ביולוגית. הספר אמנם לא נכתב על ידי סופר עברי, אך התרגום שלו לעברית מקנה לו מקום של כבוד על מדף הספרים העברי הגאה.

מקום של כבוד על המדף. שלושה לטנגוצילום: יח"צ

"שני אבאים" מקדה בן-נאה, הוצאת מי-לי

ספר המתאר משפחות מסוגים שונים: משפחות חד-הוריות, משפחה עם הורים גרושים וגם משפחה חד-מינית. בעמוד הראשון מופיעים שני אבות כמו שמו של הספר: "לבן יש שני אבאים / ולמרות שזה נשמע קצת מוזר, / אצלם בבית, כמעט הכל אותו הדבר". שני ה"אבאים" נראים בדיוק כמו כל אבא, בניגוד לסטריאוטיפים שעדיין קיימים בחברה. בעמוד האחרון הסוגר את הספר כל סוגי המשפחות מציצות מהחלונות, והכיתוב אופטימי: "יש כל מיני דרכים / ולכל בית צורה קצת שונה, / אבל כל עוד מקבלים / המון אהבה / אתם במשפחה הנכונה".

"ספר המשפחות הגדול" מאת: מרי הופמן, הוצאת כנרת ואיגואנה

"יש משפחות גדולות וקטנות, משפחות עשירות ועניות, משפחות כפריות ועירוניות, משפחות שקטות ורועשות. ואיזו משפחה יש לכם?" מרי הופמן ורוז אסקוויט, שתי יוצרות בריטיות מציגות בסיפרן מבט רענן והומוריסטי על מוסד המשפחה כיום. חופשות, חגים, אוכל, בגדים, תחביבים - היבטים רבים של חיי המשפחה מתוארים בחכמה ומזמינים את הקוראים לדיון. כל ילד ימצא בספר את עצמו ואת משפחתו וגם יחשף למגוון גדול של דרכי חיים ומנהגים, בין היתר גם לזוגיות להט"בית והורות חד מינית: ״הרבה ילדים חיים עם אמא ואבא שלהם. אבל הרבה ילדים חיים רק עם אבא שלהם או רק עם אמא שלהם. יש ילדים שיש להם שתי אמהות או שני אבות״.

כל אחד מוצא את מקומו. ספר המשפחות הגדולצילום: יח"צ

"זוג יונים בנים" נדב שכטמן, הוצאת צבעונים

"לא נאה! לא נסכים, מה פתאום! שני יונים בנים בתבה - זה איום!" כשנח מבקש מכל בעלי החיים להביא את בני זוגם לתיבה, היון יוני מתעצב ודואג האם לא יוכל להינצל מהמבול כי חברו הטוב והאהוב הוא מני שגם הוא בן? הוא מקבל את הסכמת נח להביא את מני איתו לתיבה, אך שאר השכנים שעלו איתו לתיבה - מתנגדים נחרצות. הספר מגיע לשיא כשהיונה פונה לנוכחים בקריאה נרגשת ומשכנעת אותם כי הגיעה השעה: "דעות קדומות להטביע במי המבול, ולהקים יקום חדש עם אהבה בו ללא גבול." וכך ניצלים יחד עם שאר החיות גם שני היונים הבנים - יוני ומני, וכולם חוזים ביחד בקשת בענן המופיעה לאחר תום הסערה. הספר עוסק באופן ישיר בהומוסקסואליות ובדעות קדומות. הוא כתוב באופן נוגע ללב, ומומחש באמצעות הסיפור התנ"כי ובאיורים יפים.

אחריהם המבול. זוג יונים בניםצילום: יח"צ