האחרים: ספרי ילדים שעוסקים במוגבלויות

"מצחיק" ו"החבר שלי בוגומגום" - שני ספרי ילדים שמצליחים להתגבר על הקושי שבכתיבה על נושאים רגישים ועושים זאת בחכמה והומור

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עטיפת הספר "החבר שלי בוגומגום"
כל אחד מאיתנו "אחר" בדרכו. עטיפת הספר "החבר שלי בוגומגום"צילום: יח"צ
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

ספרי ילדים העוסקים בדמויות בעלי נכות או לקות כלשהי סובלים פעמים רבות מפרדוקס מובנה. פעמים רבות הם נכתבים כדי לגרום לקורא להבין את הילד הנכה ולחוש כלפיו אמפתיה, אולם עצם הצגתו כ"שונה" שנזקק לאותה אמפתיה, היא זאת שגורמת דווקא לחיזוק השונות שלו. ובכל זאת, לפעמים יש מי שמצליח לפצח את הקושי הזה ולכתוב ברגישות, בחכמה ואפילו בהומור, על החיים עם מגבלה.

» ספרי ילדים
» הצגות ילדים
» מבשלים על ילדים
» מה עושים עם הילדים בסופ"ש

"מצחיק"

"מצחיק", מאת ג'יימס פטרסון וכריס גרבנסטיין, הוא ספר שמצליח להתגבר הקושי שבכתיבה על מוגבלויות. גיבורו, ג'יימי גרים, הוא נער מצחיק. הוא מצחיק את חבריו הטובים פירס וגיינור, את דודו פרנק ואת כל קהל הלקוחות בדיינר המקומי. הצחוק הוא לא סתם תחביב עבור ג'יימי, אלא דרך חיים. הוא רואה הבטים קומיים בכל סיטואציה, משקיע שעות בלמידת הטכניקות והפאנצ'ים של גדולי הקומיקאים בהיסטוריה ומעל לכל - מתכונן במרץ לתחרות הסטנדאפ "הקומיקאי הצעיר הכי מצחיק בעולם". הצחוק עוזר לו גם להתמודד עם העובדה שהוא מרותק לכסא גלגלים בעקבות תאונת דרכים שבה נפצע קשה ואיבד את הוריו ואחותו, וכי הוא נאלץ לגור עם דודו ודודתו היבשושיים וחסרי חוש ההומור ועם בן דודו הבריון. אבל הנכות היא לא העיקר בספר הזה. פטרסון וגרבנסטיין כתבו את ג'יימי בחכמה רבה, כמי שמתמודד עם חוויות שכל נער צעיר מכיר היטב: מערכות יחסים מגוונות עם חברים ובני משפחה, אהבה ראשונה, אלימות בבית הספר, חלומות ושאיפות. בכך הם יצרו דמות שלמה מאוד ומעוררת הזדהות, שהנכות היא רק חלק אחד בה, מה שהופך את "מצחיק" מ"הספר על הילד הנכה ההוא" לסיפור שכל אחד יכול למצוא בו את עצמו.
מה: "מצחיק" מאת ג'יימס פטרסון וכריס גרבנסטיין, הוצאת ספרי חמד וידיעות אחרונות.
מי: לגילאי 9-12.
כמה: 78 שקלים.

הומור מגשר על שוני בין אנשים. עטיפת הספר "מצחיק"צילום: יח"צ

"החבר שלי בוגומגום"

העובדה שחלק נכבד כל כך מההתמודדות עם מוגבלות כרוך בהתמודדות עם תגובות החברה כלפיה, הופכת את נקודת המבט של מי שנפגשים עם בעל המגבלה למעניינת וחשובה לא פחות, כפי שניתן לקרוא בספר "החבר שלי בוגומגום" מאת באטריס פונטנל. קשיי ההתאקלמות של בזיל, ילד מגמגם בכיתה חדשה, מסופרים דרך עיניו של חברו פרדינן, המספר בכנות רבה על האכזריות שבה התיחסו הוא וחבריו לבזיל בשל גמגומו, ועל המצוקה הרבה שסבל בזיל בעקבותיה. בסופו של דבר, רק סיטואציה קיצונית מבהירה לילדי הכיתה עד כמה עמוקים הבדידות והעצב בהם שרוי בזיל, ורק לאחריה הדברים מתחילים להשתנות באמת, עד לסוף האופטימי. פונטנל נוגעת ברגישות אך ללא מיסוך בכאב השונות ובהתמודדות עם הברוטליות שחברת הילדים מפגינה פעמים רבות כלפי האחר. איוריו של מרק בוטון, המציגים את ילדי הכיתה כאוסף צבעוני של גוני עור ופרצופים, מדגישים את עיוורונם של אלו לעובדה כי כל אחד מהם הוא אחר בדרכו שלו, ואילו האופן בו הוא מאייר את משגיח בית הספר, מהגר עבודה מגאנה, כגוף שחור ללא פנים, יזכיר בעדינות גם להורה הקורא את האופן החד מימדי בו הוא עצמו רואה לעתים את "האחר".
מה: "החבר שלי בוגומגום" מאת באטריס פונטנל, אייר: מרק בוטון, מצרפתית: לי עברון-ועקנין. הוצאת טל מאי.
מי: לגילאי 6-9.
כמה: 68 שקלים.

לא שונה, מגמגם. עטיפת הספר "החבר שלי בוגומגום"צילום: יח"צ