דלית כהן

בחופש הגדול רובנו מחפשים אטרקציות ופעילויות לילדים - מתי הולכים לבריכה, מתי הולכים לספארי, מתי יש הצגה, מתי סוף שבוע אצל סבא וסבתא ומה לא. אבל רגע, חשוב לזכור שאת מוחם של הקטנים תמיד צריך להעשיר, גם בחופש הגדול. בחרתי לכם חמישה ספרים שיצאו לאחרונה במטרה לוודא שלא פספסתם אותם. ואל תשכחו - בסוף היום, אחרי שכל האטרקציות נגמרות, הכי כיף להקריא סיפור וליהנות.

» החופש הגדול - המדריך המלא לקיץ
» בריכות שחיה מומלצות ברחבי הארץ
» חם על המסך: הסרטים הגדולים של הקיץ
» תערוכות קיץ לכל המשפחה
» כל הדרכים לעבור את החופש הגדול בזול
» מדריך הילדים המלא

"הסיפור הטוב של דב" / פיליפ ס' סטיד

באיזה שהוא מקום אני קצת מקווה שאינני מחדשת לכם אודות פיליפ ס' סטיד ואם כן, איזה כיף לי! סטיד הוא אמן בכל מה שקשור לספרי ילדים ואחראי גם על הספר "תהיה בריא, מוריס מגי", שהפך להצגת ילדים מצליחה.

"הסיפור הטוב של דוב" לוקח אותנו לסיבוב ביער לפני שנת החורף. דוב מחליט שלפני השינה הוא רוצה לספר סיפור, ויוצא למסע קטן במטרה למצוא מישהו שיאזין לו. הוא עובר דרך עכבר, ברווז, צפרדע וחפרפרת, אך כולם כולם עסוקים בהכנות לחורף. "עכבר, אתה רוצה לשמוע סיפור?", שאל דוב, בעודו מפהק. "אני מצטער, דוב", אמר עכבר, "אבל החורף קרוב, ואני צריך ללקט המון זרעים".

יחד עם דוב, הילדים מקבלים מושג על החיות בטבע ועל היערכותן לקראת החורף. בקיץ כשכולם מתעוררים, הם יושבים ומקשיבים לסיפור של דוב: "חודשים רבים חלפו והשמש חזרה. היא המסה את השלג והעירה את העצים משנתם. דוב יצא ממאורתו והתגלגל בעשב הירוק. "אביב הגיע!", הוא אמר. "עכשיו אוכל לספר את הסיפור שלי!".

"הסיפור הטוב של דוב" הוא ספר שמזכיר לי את הילדות ואת הספרים של פעם. בפשטות יש הרבה ערך, ולפעמים ילד צריך פשוט סיפור טוב על דוב.
איורים: ארין א' סטיד
הוצאה: כנרת בית הוצאה לאור
כמה: 71 שקלים

"איתי די! ואיתי תפסיק!" / בת קינר

"איתי די! ואיתי תפסיק!" הוא ספר ילדים שלא דומה לשום ספר שאני מכירה, לפחות לא מהתקופה האחרונה. מדובר בספר מעט נישתי, המשרת לטובה את ההורים בנוסף לילדים. אני תמיד בעד ספרי ילדים בעלי מסר חינוכי ו"איתי די! ואיתי תפסיק!" הוא כזה בדיוק.

עלילת הספר מתמקדת באיתי, ילד בעל הפרעות קשב וריכוז המוקף בסביבה שאינה מבינה אותו מפני שהוא לא מאובחן. איתי אינו מבין מדוע הוא לא מצליח להתרכז בלימודים ולמה ההורים שלו חושבים שהוא עצלן. יום אחד מגיעה ילדה חדשה לבית הספר, וכאשר הוא מנסה לעזור לה עם החומר הלימודי של הכיתה, המורה שמה לב שאיתי בעצם לא עצלן אלא בעל קשיים. הכל משתנה לטובה כאשר איתי עובר אבחון והסביבה שלו מתחילה להבין את הקשיים שלו. הספר חושף בעדינות את הבעיות איתן מתמודדים ילדים בעלי הפרעות, אך בצורה סיפורית שכיף להקריא לילדים. המסר של הספר, לקבל את האחר ולעזור לו, הוא משהו חשוב שצריך להנחיל לצעירים - איתי יכול להיות הילד שלנו, או הילד שיושב לידנו בכיתה.

את הספר אייר בכשרון רב רותם חקלאי בן ה-13, שבחר לבדו את האיורים שיעבירו את סיפורו של איתי. "איתי די! ואיתי תפסיק!" הוא ספר ילדים חמוד ושונה ללא ספק, ויש צורך בספרים נוספים מהסוג הזה. מתאים לגילאי 4-7.
איורים: רותם חקלאי
הוצאה: עצמית
כמה: 68 שקלים

ללמוד לקבל את האחר, "איתי די!, ואיתי תפסיק!"צילום: איור: רתם חקלאי

"ארגוס" / מישל קנודסן

"ארגוס" גרם לי לצחוק בקול רם עוד לפני שהספקתי להקריא אותו לילדים. עלילת הספר מתמקדת בסאלי, שיום אחד מקבלת עם שאר הילדים בכיתה ביצת תרנגולת, במטרה לשמור עליה עד שתבקע. הביצה של סאלי נראית שונה מהשאר, ועם הזמן אנחנו מגלים יחד עם סאלי שהביצה שלה נראית אחרת לא רק מבחוץ:

"הַיְּלָדִים בַּכִּתָּה שֶׁל סָאלִי מְחַכִּים וּמְחַכִּים -
מָתַי סוֹף סוֹף יִבְקְעוּ הַבֵּיצִים שֶׁהַמּוֹרָה חִלְּקָה לָהֶם?
גַּם סָאלִי מְחַכָּה, אֲבָל הַבֵּיצָה שֶׁלָּהּ נִרְאֵית שׁוֹנָה,
וּבֶאֱמֶת מַשֶּׁהוּ מוּזָר בּוֹקֵעַ מִמֶּנָּה -
מַשֶּׁהוּ יָרֹק וּמְכֻסֶּה קַשְׂקַשִּׂים.
מַשֶּׁהוּ שֶׁבִּכְלָל לֹא דּוֹמֶה לָאֶפְרוֹחִים הָאֲחֵרִים..."

השתלשלות האירועים בסיפור רודפת עמוד אחר עמוד, עם חוש הומור המתאים גם לילדים וגם להורים. מסתבר שהביצה של סאלי לא בדיוק הגיעה מתרנגולת, אלא ממשהו גדול יותר, משהו ירוק עם עיניים צהובות. בזמן שהילדים האחרים משחקים עם האפרוחים הקטנים שלהם בגן, סאלי משחקת לבדה עם ארגוס שלה הרחק מהם, על מנת שאף אחד לא יפגע. בתחילה קשה לסאלי לקבל את ארגוס, אך רק לאחר שהוא נעלם, היא מבינה כמה היא אוהבת אותו למרות שהוא שונה. אתם רוצים לדעת אם ארגוס נמצא ואיך שאר הילדים קיבלו אותו ואת סאלי? אתם מוזמנים לקרוא בעצמכם ולגלות. מתאים לגילאי 4-7.
איורים: אנדראה וסון
הוצאה: כנרת בית הוצאה לאור
כמה: 72 שקלים

מה הייתם עושים אם היה לכם דרקון? "ארגוס"צילום: איור: אנדראה וסון

"הכתה המקפצת" / עיינה פרידמן

חרוזים זה תמיד מקסים! ילדים אוהבים לשמוע חרוזים ולהורים זה מתגלגל בקלות על הלשון, כך שגם אם אין לכם כוח להקריא לקטנים, משפט בחרוזים תמיד נשמע יותר טוב. "הכתה המקפצת" כתוב כולו בחרוזים מצחיקים, כך שחווית הקריאה הופכת להיות קלה ומהירה. הספר מתחיל בחדר טבע, בו מתכנסים התלמידים בכל יום רביעי עם המורה מירה ולומדים על בעלי חיים.

הילדים בכיתה (וגם אנחנו) לומדים על חיות המסתירות עצמן בטבע על ידי שינוי צבען או באמצעות תחפושות. לפתע, במהלך השיעור, צפרדע אחת מחליטה להכיר את התלמידים מקרוב:

"החליט הצפרדע רגליו לישר,
וכך התמתח והחוצה ניתר.
המורה מירה ממש החווירה
ואת זרועותיה פרשה באויר.
אז אל מדף הספרים קפץ הצפרדע
והחל לפתע לקרקר לו שיר".

מהר מאוד שיעור הטבע הפך לשיעור התעמלות משעשע עבור הילדים. הם מוצאים עצמם רצים בחדר אחר הצפרדע, נהנים ומוחאים כפיים. תהיו בטוחים שזה שיעור טבע שהילדים לא ישכחו לעולם. מתאים לגילאי 4-7.
איורים: הילה דאבי
הוצאה: אוריון
כמה: 45 שקלים

שיעור טבע שהילדים לא ישכחו לעולם, "הכתה המקפצת"צילום: איור: הילה דאבי

"ספר החפוש הראשון שלי - חיות" / תרגום מאנגלית חגי ברקת

הגיע הזמן להמלצה חמה לספר לפעוטות, כי אין דבר כזה גיל צעיר מידי לספרים, ופה מדובר בספר מושלם לגילאי שנה ומעלה. "ספר החפוש הראשון שלי - חיות" הוא ספר קצר וצבעוני במיוחד, הבנוי בצורה שתגרה את החושים של הילדים שלכם. מפסקה לפסקה תוכלו לשבת עם הקטנים ולחפש יחד חיות מחמד. לכל עמוד יש את קטגוריית החיות שלו - חיות יער, חיות בספארי או חיות באוקיינוס.

מדובר ללא ספק בדרך משעשעת ללמוד איך נראים למור או קוף, וכמה בננות כל אחד מהם מחזיק. הספר עצמו הוא חלק מסדרת ספרים - בנוסף תמצאו גם את "ספר החפוש הראשון שלי - בבית", שם תנסו לאתר מגבות, מברשת שיניים, צעצועים, עציצים ועוד.
איורים: מקסין דוונפורט
הוצאה: קוראים - הוצאה לאור
כמה: 89 שקלים

דרך משעשעת ללמוד על חיות, "ספר החפוש הראשון שלי - חיות"צילום: איור: מקסין דוונפ�