תערוכת הדינוזאורים: תחנת חובה בקיץ

אם מאסתם בפעילויות ענק וחסרות תוכן "לכל המשפחה", התערוכה החדשה בגן המדע ברחובות בדיוק בשבילכם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"בוא תראה!" הוא צמד המילים ששמענו שוב ושוב בעת הסיור בתערוכת הדינוזאורים בגן המדע שבמכון ויצמן. הורים קראו לילדים לבוא לראות, ילדים צעקו להוריהם לבוא לצפות, וילדים הזמינו ילדים אחרים להצטרף לקסם המדעי שגילו. דינוזאורים, תופעות מדעיות, תגליות חדשות - כולם יחד חוברים להרפתקה כיפית. » קיץ 2013 - כל הכתבות והאירועים» תערוכת הדינוזאורים בגן המדע - כל הפרטים» האירועים הגדולים של הקיץזוהי אכן תערוכה שחורגת מפס הייצור של תערוכות הקיץ מזן הלכל-המשפחה, וכנראה שהסיבה לכך היא האכסניה המארחת, גן המדע שברחובות, שאמון על פעילות העשרה לילדים כל השנה ולא רק עת מגיע חום יולי-אוגוסט - אות לפתיחת הארנקים של ההורים. ניכר שהושקעו מחשבה ותכנון בבניית תצוגת הדינוזאורים וביצירת מערך משלים של הדרכה והפעלה, ולכן פנו לעצמכם זמן אם אתם מגיעים לכאן, כי זאת לא תערוכה של זבנג וגמרנו.

בתערוכה מוצגים כ-13 דגמים של דינוזאורים, שגם זזים ומשמיעים קולות. הדגמים מרשימים, אך אם ביקרתם בתערוכת הדינוזאורים של 2012 בנמל תל אביב סביר שלא תופתעו מהחוויה הוויזואלית. יחד עם זאת אל תשכחו שלכאן לא באים כדי "לראות דינוזאורים" אלא לחוויה שלמה, הכוללת גם הפעלות, המחשות והדרכות. נוסף על הזרקור הדינוזאורי עומדים לרשותכם עשרות המוצגים המדעיים של הגן, ויש כאן הרבה עצים וצל וכיסאות שמאפשרים לכם לעשות מנוחה בין לבין.לא לראותם בלבד. תערוכת הדינוזאורים (צילום: חיים זיו - מכון ויצמן)האם הדינוזאור גרר את זנבו? בכניסה לתערוכה מקבלים דף המפרט את כל הפעילויות לפי שעות, ולכן אתם יכולים לתכנן את הביקור ולהחליט לאיזו פעילות ללכת מתי. אנחנו התחלנו את דרכנו בסיור מודרך בעקבות הדינוזאורים, שעובר בין המוצגים שבחצר. כך למדנו, בין היתר, איך להבחין בין דינוזאור צמחוני לטורף, למה יש לטי-רקס ידיים קטנטנות, מדוע הזנב של הדינוזאורים כל כך ארוך ואיך הם בדיוק התהלכו איתו (זקוף או נגרר). מענג לראות איך המדריכה מתמודדת עם קהל מעורב של הורים וילדים בשלל גילים - מקטנטנים בני 4 שכבר יש להם מה להגיד ועד בני 12-10 שבטוחים שהם יודעים הכל. ובכלל, כל אחד ואחת מהמדריכים שפגשנו יודעים לדבר אל הילדים בגובה העיניים, בלי להתיילד, בלי לפחד ממילים מדעיות, עם הסברים ברורים ועם הפניית שאלות לקהל. במיוחד שמחנו שלא מסתפקים כאן רק במה אנחנו יודעים, אלא מוסיפים גם את האיך אנחנו יודעים, תוך התייחסות לשיטות המחקר הישנות והחדשות בתחום הפליאונטולוגיה (מחקר מאובנים).

נוסף על הסיור הדינוזאורי התקיימו באותו יום מגוון פעילויות ברוח מדעית: סיור בין מוצגי גן המדע, הדגמות באקו-ספירה, הרצאה לילדים, סדנת תעופה קדומה (פעילות יצירה) וסדנת עקבות בחול - מפגש בשיתוף הקהל העוסק בחשיבות העקבות למחקר. בחדר הג'ונגל, שבו מוצבים הדינוזאורים הקטנים, שהו מדריכים ששמחו לענות לשאלות המבקרים וגם להציג להם כמה משלהם. מדריכים שמבינים את הקהל שלהם. תערוכת הדינוזאורים (צילום: חיים זיו - מכון ויצמן)

איך נראית קשת בלי ענן? גם ילדים שפחות מתחברים לפעילות לימודית (אפילו אם היא חווייתית) יוכלו להתענג בגן. בן השש הפרטי לא הפסיק להתרוצץ בין המוצגים וניסה להפעיל ולחקור כמעט את כולם: בריכת הגלים, משטח האיזון, המערבולות, מסלולי ההתמדה, צלילים בסלע, הגשרים, הנדנדות, דגי הקוי באקו-ספירה ועוד אלמנטים שמבוססים על כללים פיזיקליים, מתמטיים או ביולוגיים ומאפשרים לילד לחוות את חוקי הטבע בלי לשנן אותם. ליד כל מוצג יש הסבר, ואפשר לעצור ולקרוא, אבל לא חייבים, הרי אין כמו לראות את הילד מגלה את הקסם בעצמו. כך הפרטי, שהתענג על ריצה בין רסס הטיפות של מוצג הקשת בענן, הבחין פתאום בקשת הנוצרת וצעק את ה"בוא תראה!" המתלהב שלו.

רצים בין הטיפות. תערוכת הדינוזאורים (צילום: נורית אסיאג)זהו בעצם הערך המוסף של התערוכה והביקור בגן המדע - ההבנה שלמידה, ידע ומדע הם לא רק שינון של מידע. ילד שיודע בעל פה את שמות הדינוזאורים זה אולי מרשים, אבל זה לא הדבר האמיתי. הסיור בתערוכה מעודד להתנסות, להעלות שאלות והיפותזות, לבחון אותן ולבדוק את הבעייתיות שבהן. וזה, אתם יודעים, זה כבר לעשות מדע.

ולעניין המחיר: קודם כל מדובר בתערוכה יחסית זולה ושלא כמו בתערוכות אחרות, ילדים עד גיל 5 נכנסים בחינם. בנוסף,  בגן המדע אפשר לבלות כמה שעות טובות בלי להשתעמם ובלי לחזור על אותו דבר פעמיים, כך שאם תיקצבתם לעצמכם שהקיץ הזה הולכים לתערוכה אחת - זה אחד הדילים היותר משתלמים גם כי הוא קצת יותר זול וגם כי הוא באמת מהנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ