מוזיאון תל אביב מקרב את הילדים לאמנות דרך פייסבוק

יצירות חדשות מול ישנות, עמודי פייסבוק לאמנים, אפליקציות לאייפד ותחפושות - תערוכה חדשה במוזיאון תל אביב יוצרת רשת חברתית מסוג שונה, המתכתבת עם הדור הצעיר וגם עם הוריהם

לירון ורדי גלר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירון ורדי גלר, עכבר העיר

העולם שבו אנו חיים מלא בגירויים עבור הילדים. כל הורה מחפש איך למלא לילדו את שעות היום בעניין ובפעילויות מגוונות, אם כי בסופו של דבר הילד בדרך כלל מתיישב מול המחשב וזוהי האטרקציה הגדולה מכולן. כבר בגיל צעיר נחשפים הילדים לעידן הטכנולוגי ויודעים לתפעל מחשב, תוכנות מורכבות ואפליקציות. מי שטרם נחשף לפייסבוק כאילו לא היה מחובר למציאות מעולם. הרשת החברתית הפופולרית מאפשרת לאנשים ליצור קשר זה עם זה במהירות ובקלילות וליידע, לעדכן ולדווח בנעשה מדי רגע.

facelook – ארשת פנים - כל הפרטים

במקרים מסוימים הורים יודעים על הנעשה בחיי הילד רק דרך הסטטוסים שלו בפייסבוק, לכן הדרך הטובה ביותר לחדור לעולמם של הצעירים היא דרך הרשת החברתית הזו, ומי שהשכיל לעשות זאת בצורה נבונה - הרוויח. תערוכה חדשה יוצרת רשת חברתית מסוג שונה, המתכתבת עם הדור הצעיר וגם עם הוריהם - והפעם הקישור הוא דרך אמנות גבוהה.

התערוכה, facelook – ארשת פנים, עוסקת בקשרים הגלויים והסמויים בין דיוקנאות ודמויות מתוך אוסף האמנות הישראלית של המוזיאון המוצג בבניין החדש של המוזיאון ובין דיוקנאות של אמנים ישראליים עכשוויים. אוצרת התערוכה, שרה ריימן שור, מסבירה כי הבקשה ממנה היתה לבנות חיבור בין האוסף המוצג במוזיאון לאוסף אמנות עכשווי של כ־20 אמנים ישראלים הפועלים כיום: "חיפשתי בעצם מה יכול לקשור אמן לאמן וביססתי את התערוכה על קשרי משפחה, נושאים משותפים, ציטוטים, קשרים סגנוניים והשפעות. היו גם הקשרים שהאמן עצמו יצר".

משחקים עם דיוקנאות. פעילויות בתערוכת ארשת פנים (צילום: שי וליץ)

בין מיצגים לאפליקציות: זמן איכות משפחתי

התערוכה מתאימה לילדים מגיל שמונה ומעלה ולכל בני המשפחה, ומאפשרת זמן איכות של הורה וילד וגם זמן משחק של הילד מול המחשב באתגרים השונים שנוצרו עבורו. ילדים צעירים יותר יתחברו לאפליקציות השונות הנמצאות על מסכי האייפד או לפינות הפעילות השונות, אך ימצו את התערוכה מהר יותר מילדים בוגרים יותר. בתום הסיור אפשר ללכת עם ההורה למצוא את מיצגי האמנות הרלוונטיים בבניין החדש כמשחק חביב שנועד בין השאר למשוך את קהל המבקרים לבניין החדש.

כבר בכניסה לתערוכה חווים המבקרים עיבוד מיוחד לדיוקנם באמצעות מצלמה הממוקמת לצד קיר ענקי. משם אפשר להתחיל בסיור בין היצירות, להתבונן ביצירתה של הילה קרבלניקוב פז, שיצרה על גבי קרטון ציור ממסקנטייפ וטפטים בהתבסס על ציור של אברהם נתון, "דייגים" - בשונה ממנו, אצלה מופיעים אביה ודודה, שהיתה להם חנות דגים בשוק הכרמל.  

עבודה נוספת היא של גדעון רובין, נכדו של ראובן רובין, שצייר את בני משפחתו, אך בשונה מסבו, שצייר את משפחתו כמו צילום משפחתי מבוים בקפידה, הוא צייר אותם ללא פנים, כך שאי אפשר להבחין בזהותם, ובכך העביר רובין, שלא חי בארץ, את ניתוקו מהמקום ומההקשר המשפחתי, כך שזו יכולה להיות המשפחה של כל אחד מהמתבוננים בה. לעומת זאת, ביצירתה של אסנת ריזמן בן שלום, בתו של אורי ריזמן, הציור ללא ספק מתכתב עם אביה ואמא ואפילו שוזר בתוכו קטע מהציור של האב.   

הילדים יכולים לראות ליד כל תמונה או ציור את המקור שהוביל ליצירה עצמה. ילדים שלא מתחברים לזיהוי ולעבודות המרתקות יוכלו לשחק במשחק קוביות הבד המונחות על הרצפה. ליצור דיוקן שמשתייך לאוסף הקיים במוזיאון או להתיישב מול מראה ולצייר את עצמם או את מי שמולם באמצעות צבעים ועפרונות הנמצאים בעמדות היצירה. 

משחקים בקוביות. ילדים בתערוכת ארשת פנים (צילום: שי וליץ)

תעשו לייק: אמנים מעלים סטטוסים

עבור התערוכה נוצרו דפי פייסבוק מדומים בעמדות המחשב השונות. דרך דפים אלו יכולים הילדים להשתלב ברשת החברתית הפנימית ולהכיר מקרוב את האמנים. בכל דף פייסבוק אפשר למצוא סטטוסים של אמנים, מידע על עבודותיהם ועל מקורות השראתם, לצד משחקים רלוונטיים להווייתם ולאמנותם. כך ראובן רובין כותב כביכול בסטטוס שלו: "האשה והילד בבית מחכים, אני תכף מסיים עם התפאורה להצגה בתיאטרון הבימה, אני די מרוצה מהתוצאה בינתיים". בתחתית הסטטוס אפשר לראות את עבודתו על ההצגה בתיאטרון שיצר. ואילו אביגדור אריכא מספר לכאורה: "באמת היה לי קשה להחליט, אבל סמואל בקט שיכנע אותי אז הסכמתי...". בתחתית הסטטוס מופיע הדיוקן שעשה למלכה אליזבת והשאלה: "איך יצא?".

בפינת התערוכה ממוקם "התיאטרון", שם אפשר למצוא שלוש יצירות אמנות, אחת של אברהם נתון, שנייה של יוחנן סימון ושלישית של ראובן רובין, המשמשות כרקעים המופיעים על גבי מסך ענקי, והמשתתפים יכולים באמצעות אביזרים ותלבושות להתחפש לדמויות שבציורים ולהצטלם, ובאמצעות תוכנה מיוחדת הצילום הופך לדיוקן ציורי.

התערוכה נועדה לאתגר את הילדים המשתתפים בה ומסוגלת בעזרת הדמיון ויצר האמנות החבוי בכל אחד ואחת מאיתנו לפתוח את עולמם לתחום ולחבר אותם לתחום חדש דרך העולם הדיגיטלי שבו הם מסתגרים.

facelook - ארשת פנים, מוזיאון תל אביב לאמנות. עד 30.4.12. טלפון: 03-6077020. כניסה חופשית עד גיל 18. 48 שקל למבוגר. כניסה חופשית במהלך נובמבר לתושבי תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ