פארק המדע במדעטק: לונה פארק עם ערך מוסף - פעילויות לילדים - הארץ

פארק המדע במדעטק: לונה פארק עם ערך מוסף

הפארק החדש בחיפה מציע מספר שעות של נחת בתוספת ידע בתחומי המדע ולמידה על גדולי המדענים בהיסטוריה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גלי פיאלקוב, עכבר העיר

המדעטק, המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל השוכן בחיפה, לא נח לרגע. כיאה למוסד המוקדש כולו למדע ולחידושיו, מספק שוב המוזיאון החשוב הזה חידוש מרענן, מרחיב דעת ואפילו כיפי במיוחד - פארק מדע מודרני ומקורי, פרי פיתוח והכנה ישראליים.

פארק המדע במדעטק חיפה - כל הפרטים

שיטוט בחוצות הפארק מגלה מקום מרשים, מטופח, ויפה, הבנוי כולו על מפלסים רחבי ידיים, שהמעבר ביניהם נוח ונגיש לכלל המבקרים בני כל הגילאים וגם להסתובבות נינוחה עם עגלה או עם פעוטות. ברחבי הפארק ממתינים למבקרים מוצגים מרהיבים ובטיחותיים, הבנויים מעץ מלא בשילוב פליז, טקסטיל ואבן. אפשר לבלות בפארק מספר שעות של נחת ולצאת ממנו, ילדים כמבוגרים, עם תוספת ידע בתחומי המדע, המתמטיקה, הכימיה והפיזיקה. כל הידע החדש הזה יירכש פשוט תוך כדי טיול בפארק ומשחק עם המיצגים הרבים בו, וזה באמת נהדר.

שטח הפארק הוא כ-4,000 מ"ר. לא גדול במיוחד. וזו אולי הבעיה היחידה שיש לו - שני המתקנים היותר פופולריים בו (שעושה רושם כרגע שהם המסוק ונדנדת היו-יו) יהוו כנראה מוקד משיכה שיניב תורים לא קצרים, כי בכל זמן נתון יכול להיות על המתקן רק אדם אחד (אם מדובר בילדים לפעמים אפשר גם שניים, אבל לא יותר). אין הדבר אומר שמי שלא יוכל לעלות על אחד מהמתקנים הללו ישתעמם - ברחבי הפארק ניצבים עשרות מוצגים פעילים לצד תצוגות מדעיות, כשאליהם צמוד שילוט המסביר מה שניתן ללמוד מהם, וביניהם מסתובבים מדריכים מוסמכים מטעם המדעטק שישמחו להסביר למבקרים איזה ממציא עומד מאחורי כל מיצג ואת כל שניתן ללמוד על המצאותיו ותגליותיו ועליו.

ויש גם לונה פארק. נדנדת היו יו והמסוק (צילום: אמיר אייל)

כמו בחו"ל

יש מספר מוזיאונים גדולים בעולם (New York Hall of Science, מרכז המדע של אונטריו בטורונטו שבקנדה, מוזיאון המדע Heureka בהלסינקי שבפינלנד ואחרים) אשר בשטחם פועלים פארקי מדע משוכללים. כל הפארקים הללו בנויים כמעין מוזיאון חוצות מדעי הניצב תחת כיפת השמיים, ומהווה השלמה ואטרקציה נוספת לצד התערוכות המוצגות בתוך המוזיאון. כזה הוא גם הפארק הזה. מה ששונה בפארק הישראלי הוא הגישה. במוזיאון החליטו להקים פארק תמטי-נושאי, שיהיה ייחודי ומקורי. "קודם כל שברנו את הראש איך לתקוף את העניין. איזה כיוון לקחת. מה יהיה הקונספט. מהרגע שעלינו על עניין החצרות הכל תפס תאוצה וקרם עור וגידים במהירות", מספר מפתח המיצגים בפארק, מעצב התערוכות של המוזיאון דודו דהאן, ששיתף פעולה בבריאת הפארק עם האדריכלים עמוס וכמן ואודי כסיף. ואכן, את הפארק מאפיין קו ייחודי שהופך אותו אפילו למרתק יותר - חצרות המדענים, שהן חמש חצרות (אל תטעו בשם, אין מדובר בגנים עם דשאים וצמחייה אלא במתחמי בטון) המוקדשות לפועלם של גדולי המדענים בהיסטוריה - ליאונרדו דה וינצ'י, ארכימדס, אייזק ניוטון, דניאל ברנולי ופיתגורס. בכל אחת מהחצרות ממחישים מוצגים חווייתיים ואטרקציות ויזואליות גדולות מימדים עקרונות מדעיים, ומדגימים תופעות טבע בדרך של חוויית משחק והתנסות. מוצגים רבים ברחבי הפארק עושים שימוש במשאבי אנרגיה טבעיים כדוגמת השמש והרוח, ובעיקר בכל הקשור למים. החורף אולי אינו התקופה האולטימטיבית לשעשועי מים והשפרצות (אל חשש, גם בלעדיהם יש מספיק מה לעשות ולחוות בפארק) אבל באביב ובקיץ, מן הסתם, יהוו מיצגי המים השונים אלמנט משעשע ומשמח ביותר וערך מוסף לחוויית המוזיאון הנהדרת כשלעצמה.

עוד ממתינים לאורחי הפארק מיצגים פעילים בתחום איכות הסביבה ואלמנטים פיסוליים מדעיים, כמו צלחות אקוסטיות (שבעת השימוש בהן ניצבים שני אנשים במרחק של מספר מטרים זה מזה ויכולים לשוחח ביניהם ולשמוע היטב זה את זה), שעון שמש, ומזרקה יפה וממוחשבת המציגה מופעי מים בשילוב תאורה צבעונית מוטמעת. המזרקה ממוקמת בלב אמפיתיאטרון קטן (המתאים ל-400 איש) ומעוצבת בצורת שושנת הרוחות. את המזרקה ניתן להשבית כדי להציב במקום במה ולקיים הופעות עתידיות מתוכננות.

שלל מיצגים מדעיים. מתקן הגלובוס, פארק המדע במדעטק (צילום: אמיר אייל)

האוצר הראשי של המוזיאון ושל הפארק, ד"ר טל ברמן, מסביר כי המוטיב המרכזי שנבחר מאפשר למבקרים בפארק מפגש עם מדענים וממציאים מפורסמים מן ההיסטוריה, שתגליותיהם מהוות אבני דרך המעשירות את חיינו.

ניוטון זה לא רק ההוא מעספור

» בחצר ארכימדס - הזכור כמי שרץ עירום ברחובות סיציליה כשהוא צועק "איוריקה" (מצאתי!), לאחרי שבעת ישיבה באמבטיה הבין את עיקרון הציפה של עצמים - מצפים לבאים מיצג המתבסס על אמירתו המפורסמת "תנו לי נקודת משען ואניף את העולם", בורג ארכימדס, המיישם טכנולוגיה להעלאת מים.» בחצר ליאונרדו דה וינצ'י ניתן להתרשם ממיצגים בהשראת המצאתו הנקראת "העיר האידיאלית", אותה תכנן אחרי מגיפה גדולה שהתחוללה במילאנו בשנת 1485. מדובר בתכנון אורבני שהקדים את זמנו, עם תשתיות מתקדמות המתבססות על מערכת כמעט מושלמת של תעלות מסוגים שונים, בהן ניתן להשתמש למטרות מגוונות. המבקרים יכולים לסגור ולפתוח סכרים וגשרים ולהפעיל אמצעי הזרמת מים והשקיה ייחודיים שאותם הגה ליאונרדו דה וינצ'י, שתרמו רבות להתפתחות העולם, ושברובם נעשה שימוש גם כיום.

שימושי. מתקן לשאיבת מים בפארק המדע במדעטק (צילום: אמיר אייל)

» בחצר אייזיק ניוטון ניתן לחזות במייצגים המתבססים וממחישים את חוקי הכבידה, וכן את האפשרויות להמרת אנרגיה והשפעתם של כוחות הפועלים על גוף בתנועה. המוצג האטרקטיבי בחצר הוא הבויו יויו אנושי הבנוי כנדנדה אנכית שמדגימה המרת אנרגיה ותוך כדי כך מספקת אקשן דווקא למבקרים המבוגרים שבחבורה.» בחצר דניאל ברנולי - שלזכותו נזקף עיקרון ברנולי שמהווה בסיס לתעופה המודרנית ולאווירונאוטיקה - ניתן להשתעשע עם מסוק שנראה ממש כמו כלי תעופה קטן אמיתי. המסוק אמנם לא ממריא לשמיים, אבל הפעלת הרוטורים שלו באמצעות דיווש ברגליים מניעה אותו קדימה במעגל לקול צהלת הילדים.

הביקור בפארק המדע על חצרותיו המרתקות מאפשר להבין את משמעות תגליותיהם של המדענים המפורסמים ולגלות את העקרונות העומדים מאחוריהן. ההתנסות והחוויה מאפשרות לגלות כיצד יישומיהם של חוקי הטבע והמדע באים לידי ביטוי טכנולוגי לכל אורך ההיסטוריה, וללמוד כי בעצם המדע נמצא בכל מקום בחיינו, ולא רק בבתי הספר ובמכוני המחקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ