לירון ורדי גלר, עכבר העיר

העולם המודרני מזמן לילדים שפע של אטרקציות ומגוון בלתי פוסק של אירועים והפעלות בקצב די מסחרר, שלעתים מוציא לנו ההורים את האוויר מהמפרשים. היכולת למצוא אתנחתה קומית שהיתה נהוגה פה פעם נעלמה קליל, ואותה החליפו הפיתויים הדינמיים והטכנולוגיים שהילדים התמכרו אליהם.

אך לצד כל השינויים המודרניים, ניתן עדיין למצוא הפעלות נוסטלגיות לילדים ומשחקי ילדות שיזכירו לנו ילדות מתוקה. כחלק מהרעיון לחוות עם הילדים חוויה שעשתה לנו טוב בילדותינו, כדאי לקחת אותם למתחם הכפר הירוק. שם, בתוך אוהל אדום, לצלילי מוזיקה ולמול לוליינים שרוקדים ועושים שמח, אפשר למצוא את קרקס פלורנטין, חוויה לילד ולהורה כאחד.

כבר בכניסה לאוהל האדום יקבלו את פני ילדיכם ליצנים ולוליינים שיעבירו להם במתחם הדשא תרגילי ג'אגלינג והליכה על קביים, כדי להכניסם לאווירה הקרקסית. ליצן שובב יצחיק את הילד ואחר יעשה תרגילים עם כדורי גומי באוויר. זו חגיגה לעיניים הקטנות ותזכורת לגדולים - איך להפעיל את הגוף ולצחוק. בהמשך מזמין אחד הליצנים את הילדים להיכנס לאוהל ולצפות במופע.

גם הילדים יכולים ללמוד להיות לוליינים. קרקס פלורנטין (צילום: דוד כהן)

מוזיקה ואורות צבעוניים

הילדים רצים פנימה, כל אחד תופס את מקומו בספסלים המסודרים בצורת עיגול מסביב לבמה, כך שכל אחד יוכל לראות מכל זווית ובכל גובה את מה שמתרחש מולו. האוהל עצמו חשוך, אבל האורות הצבעוניים והמוזיקה לא מאפשרות לילד, אפילו לא לשנייה אחת, לפחד.

אפשר למצוא בקהל ילדים בגילאי שנתיים וחצי ושלוש, וגם ילדים גדולים יותר בני שמונה ועשר. הורים יושבים ליד הילדים, כשברקע הצלילים הבלתי נמנעים של שקיות חטיפים מרשרשות. הליצן המצחיק שקיבל את פני הילדים בכניסה מכריז חגיגית על פתיחת המופע, ולפתע פורץ לבמה לוליין שעושה ג'אגלינג עם כדורים, אחר עם חישוקים, אחריו עולה נבחרת אתלטים צעירים שקופצים קפיצות אקרובטיות על טרמפולינה. מיד אחריהם עולה בחורה שעושה ריקוד על טרפז. אין הפסקה בין הקטעים, אבל בשל היותם קצרים ודינמיים הילדים יושבים מהופנטים ולא זזים.

בהמשך עולות שתי בנות שרוקדות על גבי בד, מה שמכונה טיסו, והן יורדות, עולות ומחליקות מהבד שיורד מהתקרה, במה שנראה מופע מסוכן אך מיומן. כמו כן נהנים ממופע ריחוף על גבי גלגל ענק, קטע של נסיעה על חד אופן, תרגילי גמישות, ליצנות וריקודים. גם המוזיקה שנבחרה בקפידה לכל נאמבר ייחודית לקרקס ומתאימה להתרחשויות.מופע מסוכן, אך מיומן. קרקס פלורנטין (צילום: דוד כהן)

שואפים לחבר את כל הילדים לחוויה

בנוסף הצופים יכולים להבחין בקלות כי בין האמנים שמופיעים ישנה גם קבוצה צעירה, מגובשת מאוד, שלומדת יחדיו בבית הספר לקרקס ומדריכים בו בעצמם. הם מקצוענים וחייכנים, ונדמה שנהנים מאוד מהתחביב שבחרו לעצמם. בית הספר לקרקס הוקם בדיוק לפני 10 שנים בשכונת פלורנטין בתל אביב על ידי ניר קפלן, שמספר כי "הקמתי את הקרקס מתוך רצון ליצור מרכז חברתי שיחבר את הילדים מכל השכבות בתל אביב ויאפשר להם ליהנות ולהסיר מגננות ודעות קדומות דרך משחק והנאה. היכולת לקדם אג'נדה חברתית שאליה חברי הקרקס ואנוכי שואפים מתקיימת בחיי היומיום באמצעות סדנאות ייחודיות ומופעים בהתנדבות".ואמנם, הילדים שמגיעים למופע חווים את האהבה למקצוע, את האנרגיות שבעשייה ומרגישים כמעט חלק מהבית השמח ומלא החיים הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ