נורית אסיאג, עכבר העיר

אחד מזיכרונות הילדות החזקים שלי הוא ארגז התחפושות של סבתא שלי, שליווה אותי כמה שנים ואינסוף חופשים. סבתא שלי, אשה ששנאה לזרוק דברים ומיחזרה באדיקות הרבה לפני שמישהו חשב פה ירוק, נהגה לשמור כל מיני בגדים ישנים, כובעים ושאריות בדים בתוך קופסת קרטון, ושבט הנכדים הוזמן לשחק עם האוצר מדי ביקור. התלבשנו, התקשטנו, המצאנו הצגות ושרנו שירים. היום גם אצלנו בבית יש קופסת תחפושות כזאת, וטרם פגשנו את הילד שאומר לא לאוצר שבתוכה.

התהטרון - כל הפרטים ומועדי פעילויות

בהתיהטרון שבדיזנגוף סנטר שבתל אביב מארחים מדי שבוע גרסה משוכללת של קופסת התחפושות, שבה יש צעיפים וכובעים ווידאו ארט ושחקנים-יוצרים צעירים, ועל הכל מנצחת ביד רמה רייצ'ל סלייטר, שמנחה את הילדים בסיור דמיוני בסיפור שהם עצמם יוצרים. זאת לא הצגה שבה הילדים יושבים וצופים, אלא פעילות שבה הם יוצרים את הדמויות, טווים את הסיפור, מעלים אותו על הבמה, משתחווים ומוחאים כפיים לעצמם ולשותפים שלהם ליצירה.

עולם קטן ואחר

מדובר באולם קטנטן, תיאטרון בזעיר אנפין עם במה פצפונת ושלוש שורות של כיסאות (אחת מהן למעשה סוג של יציע), ויש לו תקרה "נושמת" (יריעת בד שעולה ויורדת), שאמורה לשוות לו תחושה של יצור חי, וכניסה עמוסה בענבלי בד שחוסמים את רעשי הסנטר, כך שמרגע שנכנסים פנימה, התחושה היא של עולם אחר. מתארחים במקום מופעי מוזיקה ומופעי יחיד תיאטרליים, ופעם בשבוע, בימי שני ב-17:30 וב-18:30, פותח התהטרון את שעריו לילדים ומציע להם פעילות תיאטרלית שכולם מוזמנים לקחת בה חלק. אין אודישנים, אין שופטים ואין ניקוד, אלא רק פרגון ומחיאות כפיים. המקום קטן, הפעילות מתאימה למקסימום 20 ילדים, ולכן כל מי שרוצה ימצא את עצמו על הבמה.

הפעילות מתחילה מחוץ לתיאטרון - כל ילד יוצר לעצמו שרביט מקושט שאמור לעזור בהצגה. לאחר הכניסה הלא שגרתית דרך הענבלים נערכת היכרות קצרה עם החלל המיוחד על שלל תחכומיו הטכנולוגיים. את הקונסולה הקונבנציונלית (והענקית) של הסאונד והתאורה מחליפים שני טאבלטים ואייפוד, שאחראים על יצירת תפאורה, תאורה ואווירה בניצוחו של הסאונדמן אורי. לאחר שהתרגלו לקסמי המקום מוזמן כל ילד לבמה כדי להציג את שמו בליווי תנועה (הביישנים יכולים להציג את שמם מהמקום), ואז כל הנוכחים חוזרים על השם ועל התנועה ביחד. הפעילות ממשיכה בשיחה קצרה על סיפורים, שמובילה להמצאת סיפור חדש והפיכתו להצגה בכוחות משותפים של הנוכחים.

פשוט וכיפי. התיהטרון (צילום: אורי דב לידור)

גם לסרבני במה

את החגיגה התיאטרלית מנחה סלייטר, שמצליחה לבצע את תפקידה בחינניות מעוררת קנאה. סוד ההצלחה שלה הוא שמירה על איזון בהנחיה - לדרבן את הילדים להשתתף בלי להכריח אותם; לעודד אותם להפעיל את הדמיון ולבנות את הסיפור בלי לעשות זאת במקומם ובלי לשתול רעיונות במוחם; ולתת להם מקום על הבמה בלי לאפשר להם להשתלט עליה. סלייטר מצליחה לנווט את הפעילות בלי להיבהל או להילחץ מהמוקשים שמחכים בדרך - הילד שחושב שהוא יודע הכל, סרבן הבמה ושיתוף הפעולה והכוכבת שרוצה את הבמה לעצמה. הנינוחות שלה משרה אווירה נעימה ולא מלחיצה, שמעודדת גם את הביישנים להשתתף אבל גם נותנת לגיטימציה להישאר במקום למי שקשה לו עם החשיפה.

רוב הילדים שיתפו פעולה בשמחה ונראו מרוצים מאוד מכך שהם במרכז הבמה והפעילות. הם יצרו והמחיזו במשותף שלושה סיפורים, ללא חיכוכים, היעלבויות או מריבות, ועם הרבה נכונות ושיתוף פעולה. חלק מההורים נשארו לצפות, אבל לידיעתכם - אפשר גם להמתין בבית קפה סמוך, ובמקרה של בעיה יקראו לכם. ילדים קטנים שעלולים לחשוש ופחות לשתף פעולה יכולים לשאוב עידוד ותמיכה מליווי של אחים או מכרים גדולים יותר. בן הארבע וקצת הפרטי שלי עלה בשמחה לבמה ולקח חלק בפעילות בין השאר בזכות הנוכחות והחסות של אחותו בת העשר.

בכל מפגש יש ילדים אחרים ולכן גם סיפורים חדשים והצגות שונות, מה שמאפשר לחזור ולהשתתף בפעילות ולקבל חוויה חדשה בכל פעם. המפגש מלמד על בניית סיפור, וגם יכול לתרום לכישורים החברתיים, לביטחון העצמי, לתחושת השיתוף ולחדוות היצירה. וכמובן, כשהחורף מחכה מעבר לפינה, והחושך יורד כל כך מוקדם, זו דרך מצוינת לגוון את פעילויות אחר הצהריים. התיהטרון. יום שני, 24.10 בשעה 17:30 ובשעה 18:30. יום שני, 31.10 בשעה 17:30 ובשעה 18:30. 40 שקלים לילד ו-20 שקלים למבוגר. טלפון להזמנת לכרטיסים 054-6188122

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ