ילד פעם: ה"כבש הששה עשר" של ילדי 2011

מה הופך את חברי ילד פעם להצלחה מסחררת בקרב הקטנטנים, ואיך הם מצליחים לגרום לילד בן שנה וחצי לרקוד ולמחוא כפיים, ולילדה בת חמש להכיר את כל מילות השיר?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תור ארוך של ילדים קטנים משתרך בכניסה למועדון השבלול בנמל, מחזה שדי נדיר למצוא בנוף התל אביבי המוכר. בכל זאת, מה יש לילדים בני ארבע לחפש במועדון של גדולים? לבושים בחולצות של להקת ילד פעם, מתרגשים הקטנים מההופעה. עוד מעט ייפתחו הדלתות והם ייכנסו לתפוס מקום מקדימה, במופע המוזיקלי היחיד ששיריו נכתבו, הולחנו ויבוצעו במיוחד עבורם.

ילד פעם - לכל הפרטים

הם יודעים שבמופע לא ישמיעו שירים כמו שרוב ילדי ישראל אוהבים. פה מדובר בסגנון קצת אחר, שירים כמו של פעם, כשההורים שלהם היו צעירים. שירים שקצת מזכירים להקות כמו גזוז, כוורת והכבש השישה עשר. חברי להקת ילד פעם יכבדו את הילדים בשירים עם טקסטים ילדיים ולא ילדותיים, כאלה שיתאימו גם לאמא ואבא שנוכחים במופע וגם לגילים הקטנים ביותר.

מה הופך את חברי ילד פעם להצלחה מסחררת בקרב הקטנטנים? איך הם מצליחים לגרום לילד בן שנה וחצי לרקוד ולמחוא כפיים, ובאותה נשימה גם לילדה בת חמש להכיר את כל מילות השיר? ומה לצופים הקטנים וללהקות נוסטלגיות?

חברי הלהקה אורי וינשטוק ולי גאון נפגשו במהלך שירותם הצבאי. וינשטוק היה מנהל מוזיקלי של להקה צבאית וגאון מש"קית חינוך. הוא מנגן, בין השאר, עם הדורבנים, גלי עטרי, ירדנה ארזי ודני סנדרסון; היא בוגרת רימון והמדרשה למוזיקה בלוינסקי, ומלבד עיסוקה כזמרת היא גם עוסקת בהוראת מוזיקה ובהנחיית קונצרטים של התזמורת הפילהרמונית לילדים. 

במשך תקופה ארוכה ישבו השניים, כתבו והלחינו 13 שירים. "תהליך העבודה על הדיסק היה מאתגר", מספרת לי, "כי שנינו גדלנו על המוזיקה של פעם וזיהינו את הצורך של הילדים במוזיקה אמיתית שתדבר אליהם בגובה העיניים. לכן בחרנו ליצור תכנים שמעסיקים ילדים בחיי היומיום שלהם מבלי להתעסק בתכנים שמדברים על פלאפונים או מחשבים".

  מוזיקה אמיתית שתדבר אל הילדים בגובה העיניים. הדיסק "ילד פעם"

על הבמה עומדים חברי הלהקה לבושים בחולצות של ילד פעם. אין תפאורה נוצצת או אביזרי במה מתוחכמים, רק מוזיקה ואנשים שנהנים לעשות אותה. החברים מנגנים על תופים, קלידים, גיטרות וחליל. מדובר בצוות של שבעה אנשים בוגרים ונראה שכולם באו לפה באמת בשביל לשמח את הילדים.

הילדים של היום לא פחות ביקורתיים מהילדים של פעם, כך התכנים שמעסיקים אותם היו ונשארו זהים - בית ספר, שיעורי בית, יחסי אחים ואחיות, ארוחת ערב משפחתית, תחרות בין ילדים וכמובן אהבה בין בת ובן.

זה בלתי נמנע לצפות במופע ולא להיזכר בשירי הכבש השישה עשר, ולהקת ילד פעם זכתה לביקורת על הדמיון הזה. אז אמנם התכנים מזכירים זה את זה ברעיון העיקרי, אבל שונים כמו שילדי 2011 שונים מילדי 1978. ההשוואה הזו דווקא מחמיאה לחברי הלהקה, ואין זה פלא שלא מעט אמנים מן השורה הראשונה נהנים להשתלב במופע ולשיר יחד איתם על הבמה את שירי הדיסק. במופע התארחו כבר קורין אלאל, גורי אלפי, דני רובס ועידן אלתרמן, והרשימה רק מתארכת.

לאורך המופע מתארחים על הבמה הילדים מהקהל, כאשר בכל שיר יש לילד אחר תפקיד. עצם ההפעלה הייחודית והרצון להיות חלק גורמים לתחושה ביתית. אין ריחוק בין הקהל ללהקה וכולם משפחה אחת גדולה. זוהי הזדמנות לתת לילדים להתפרק קצת ולקחת חלק בחוויה קסומה. מהופעה להופעה יותר ויותר ילדים רוצים להיבחר, לעמוד על הבמה ולשיר את השירים של ילד פעם, שירים שמתנגנים ברכב גם אחרי שהילדים יוצאים ממנו, שירים שלעולם לא יימאס לשמוע אותם שוב ושוב.

ילד פעם. המופע הקרוב: שבת 12.2, 11:30. מועדון שבלול, נמל תל אביב. לגילי 10-2. 70-60 שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ