הולכים על זה בתל אביב: סוף שבוע של סיורים בחינם בעיר

אירוע הסיורים הבינלאומי מגיע לישראל ויכלול טיולים רגליים ברחבי תל אביב בהם תוכלו לצלם בכיכר רבין, לשמוע סיפורים בשכונת נווה צדק, לטייל בין בתי קולנוע ותיקים - וכל זה ללא תשלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בסוף השבוע הקרוב, 6-7 במאי 2011, יתקיים לראשונה אירוע הסיורים השכונתי Jane's Walk בתל אביב. האירוע, שחוגג את חיי הרחוב בעיר, יתרחש במקביל בעוד 70 ערים ברחבי העולם: ניו יורק, ברלין, בייג'ין, מומבאי, לובליאנה, ברצלונה ועוד.

במהלך סוף שבוע אחד תתקיים ברחבי העיר סדרת אירועים וטיולים שכונתיים, כאשר בכל טיול נבנה סיפור ייחודי ומסלול הליכה על ידי המשתתפים, שגם יכולים להשפיע עליו במהלך הדרך. הטיולים יתקיימו באתרים במרכז העיר כמו כיכר רבין וכיכר דיזנגוף, אבל גם בין בתי ספר ביפו או בהיסטוריה של הכפר סומייל. הטיולים עוסקים בשאלות שמעסיקות אנשים שחיים בעיר, כמו הנגשת הרחובות לבעלי מוגבלויות ולילדים, בנייה לגובה, גרפיטי, או חיפוש אחר ספוטים חדשים לסקייטרים. המשתתפים באירוע מוזמנים להכיר מחדש את המרחב השכונתי שלהם, ללמוד על אנשים שגרו בעבר בשכונה, על התכנון שלה, ולשתף בסיפורים על החיים שלהם בעיר. המטרה של האירוע היא לקדם אוריינות אורבאנית, לעודד תושבוּת פעילה ולפתח רחובות המזמינים הליכה ברגל.

כל הטיולים הם בחינם, נגישים לנכים, ופתוחים לכולם - מבוגרים וצעירים. כל מה שצריך לעשות כדי להשתתף זה לברר את נקודת הציון והשעה, ולהצטרף להליכה. אין צורך בהרשמה מראש.

» מטיילים עם ילדים - לכל הכתבות» סיור מאורגן בתל אביב

מה מחכה לכם:

» בין שתי דירות: טיול אישי עם האורבניסט יואב לרמן בתוך תכנית גדס. מפגשים עם חברים ובעלי עסקים מקומיים, התבוננות בתמונות, ושיחה על הפרטים הקטנים שעושים את החיים בעיר לטובים יותר.נקודת מפגש: היציאה מגן יעקב לכיוון שדרות ח"ן. סיום באזור פרישמן פינת דיזנגוף. מתי: יום שישי ה- 6.5 ב- 11:00.משך הסיור: כשעה וחצי.

» הליכה בין בתי ספר ביפו: טיול שיתמקד במעמד השפה הערבית במרחב הציבורי בעיר יפו. הטיול יעבור בין בתי ספר ציבוריים ופרטיים, גינות משחקים והמרכז הקהילתי הערבי יהודי. משתתפים: תלמידים, מורים, ותושבי השכונה.  נקודת מפגש: רחוב יפת, מול תיכון אג'יאל. סיום במרכז היהודי הערבי, מול הים.מתי: יום שישי, ה- 6.5 ב- 14:00.משך הסיור: כשעה וחצי.

» מקום לסקייטרים: סקייטרים מרחבי המטרופולין נפגשים בפארק גלית פארק האקסטרים הראשון בישראל. לרכיבה בין ספוטים בשכונת יד אליהו.נקודת מפגש: פארק גלית, ליד היכל נוקיה.מתי: יום שישי ה-6.5 ב-15:00משך הסיור: כשעה וחצי.

» שנתיים לחזית - שיחה על העתיד של כיכר דיזנגוף: לאחר שנתיים של קמפיין ציבורי להורדת כיכר דיזנגוף למפלס הרחוב, עיריית תל אביב מקיימת בימים אלו סקר בין התושבים שיכריע את עתיד הכיכר. מור גלבוע והפעילים המרכזיים ב"חזית להורדת כיכר דיזנגוף" יספרו על הקמפיין שהובילו וירימו כוסית לחיי עתיד הרחוב.נקודת מפגש: ליד המזרקה בכיכר דיזנגוף.מתי: יום שישי, ה- 6.5 ב-15:00.

מה יקרה לכיכר דיזנגוף? (צילום: דניאל צ'צ'יק)

» הגלוי והנסתר - מהכיכר לים: הבימאית והיוצרת שרית חיימיאן תוביל סדנת צילום שתתמקד בפרטים שבהליכה יומיומית נסתרים מהעין. במהלך הסיור  יבחנו השדרה, האנשים והבתים במבט אחר, דרך המצלמה. יש להצטייד במצלמות (אין צורך בידע קודם בצילום).נקודת מפגש: כיכר רבין, על המדרגות. רחוב מלכי ישראל. סיום בכיכר אתרים. מתי: יום שישי, ה-6.5 ב-17:00.משך הסיור: כשעה וחצי.

» ללמוד מהמקום: סיור בהובלת האמן יונתן משעל באזור התחנה המרכזית הישנה ונווה שאנן. הסיור יעקוב אחר דרך החיפוש והשיטוט הייחודית של יונתן בעיר ככלי ללמידה של המקום. במסגרת הסיור: כניסה למקומות נטושים וקצת מפחידים, מפגש עם אנשי השכונה על החיים בה, ולימוד על ההיסטוריה של המקום. (חלק מהרחובות אינם נגישים לנכים).נקודת מפגש: רחוב סלומון פינת נווה שאנן, ליד תחנת האוטובוס של שדרות הר ציון (קו 4). מתי: יום שישי, ה-6.5 בשעה 15:00.משך הסיור: כשעתיים.

» התחדשות עירונית בשבזי-נווה צדק: יובל כהן, אדריכל צעיר ובן השכונה, יוביל סיור בין מבני ציבור, בתי עסק ושטחים פתוחים לאורך השכונה. בסיור  יודגשו המרכיבים העירוניים שהופכים את השכונה למקום נעים לחיות ולשהות בו. יערך דיון ביתרונותיו של התכנון העירוני הוותיק על פני זה של התכנון המודרני. תיערך פגישה עם תושבים נוספים סביב הבעיות החברתיות והסביבתיות שנוצרו בעקבות תכניות הפיתוח המודרני של השכונה וסביבתה. נקודת מפגש: ליד השומר בכניסה למתחם התחנה. סיום במרכז סוזן דלל, רחוב שבזי.מתי: יום שישי, ה- 6.5 ב-12:30.משך הסיור: כשעה וחצי.

גם שכונת נווה צדק משתתפת בסיורים (צילום: יח"צ)

» חפירות אבן גבירול: הליכה בעקבות ההיסטוריה של רחוב אבן גבירול. טיול בהדרכת האדריכל עודד הס שיתמקד בסודות של הרחוב המפורסם בישראל. הסיור יעבור דרך מושבת הטמפלרים בשרונה, הפרדסים בכיכר רבין והכפר הפלסטיני סומייל, ונדבר במהלכו על ההיסטוריה, הארכיטקטורה והפוליטיקה של המקום. נקודת מפגש: רחוב קפלן פינת אבן גבירול, ליד בורקס עמיקם. סיום בשכונת סומייל.מתי: שבת, ה-7.5 ב- 12:00.משך הסיור: כשעה וחצי.

» מנדידה לאורבאניות - הליכה כלייף סטייל: הליכה חווייתית לאורך שדרות נורדאו עם האוסטיאופתית גבריאלה כהן. שיחה על הגוף האנושי ככלי תחבורה בעיר ועל ההתפתחות של ההליכה ברגל לאורך ההיסטוריה. נקודת מפגש: שדרות נורדאו פינת אבן גבירול. נקודת סיום: גן העצמאותמתי: יום שישי ה- 6.5, ב-10:30.משך הסיור: כשעה וחצי.

»  פלורנטין 2020 : הליכה על העתיד (והעבר) של השכונה. אנשים שחיים בפלורנטין, או שסתם אוהבים את השכונה, מטיילים בין מקומות אהובים ומדברים על העתיד של השכונה. בסיור נעבור בין עסקים שכונתיים, מבני ציבור, פרויקטים נדל"ניים ושטחים פתוחים. נסיים בקפה בגינה הקהילתית. מומלץ להזמין ילדים!  נקודת מפגש: רחוב פלורנטין פינת וושינגטון. סיום בגינה הקהילתית בפלורנטין.מתי: שבת, ה- 7.5 ב-11:00.משך הסיור: כשעתיים.

» סינמה סיטי: הליכה בין בתי הקולנוע הנטושים של בת ים. סיור סביב כיכר המצבה והמרכז העירוני, בין שלושה בתי קולנוע ותיקים: קולנוע בת ים שהפך למגדל מגורים, קולנוע העצמאות העומד נטוש וקולנוע סביון המיועד להריסה. תמונות ישנות, סיפורים וחוויות מתקופת הזוהר של הקולנוע, ושיחה על העתיד המבטיח של הכיכר כמרכז הבילוי והתרבות המתחדש של העיר. נקודת מפגש: מעבר להולכי רגל בכיכר המצבה. סיום ב"מטעמי שרעבי", רחוב רוטשילד.מתי: שבת, ה-7.5 ב-17:00.משך הסיור: כשעתיים.

» לקראת בתים מבפנים 2011 - שיחה: האדריכל אלון בן נון יספר על התכניות לאירוע הארכיטקטורה השנתי הגדול בישראל. שיחה פתוחה על אדריכלות, אירועים עירוניים, והעיר תל אביב. נקודת מפגש: בקומה העליונה של בית קפה The Streets (קינג ג'ורג').מתי: שבת, ה-7.5 ב-10:00בתים מבפנים - לכל הפרטים

» חוזרים לגן: הליכה בגן העצמאות המחודש ושיטוט בין הפינות השונות של הגן: פסלי החוץ, המדשאה הגדולה, מלון הילטון, בית העלמין המוסלמי ואנדרטת הטייסים. במהלך הדרך תתקיים שיחה על תפקידו ההיסטורי של הגן בחיי הקהילה הלהט"בית, על השפעת השיפוץ שעבר לאחרונה על הפעילות החברתית המתקיימת בו ותישאל השאלה האם לגנים ציבוריים יש בימינו עדיין תפקיד כאתרי מפגש קהילתיים. המשתתפים מוזמנים להביא עמם זיכרונות אישיים מהגן, תמונות ישנות, שתייה וחברים. נקודת מפגש: גן העצמאות, ליד "פסל השלום". מתי: יום שישי, ה-7.5 ב- 16:30.משך הסיור: כשעתיים

לפרטים נוספים: www.janeswalk.net

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ