נורית אסיאג, עכבר העיר

מוזיאון תל אביב לאמנות החל להציג השבוע את התערוכה החדשה לכל המשפחה: "אנדי וורהול: ציור של צעצוע". בתערוכה עשרות עבודות הדפס מקוריות ויפהפיות של וורהול מתוך סדרה לילדים, שהיא חלק מאוסף מוגרבי המוצג בימים אלה בתערוכה "Wanted". וורהול, שהיה ידוע בין השאר בחיבתו לאוספים, יצר בסדרה זו עבודות בהשראת אוסף הצעצועים שלו, או ליתר דיוק בהשראת האריזות של הצעצועים. להבדיל מתערוכות קודמות לכל המשפחה במוזיאון, כמו "בכל אופן" ו"יש מצע?", שעסקו בנושא מסוים מכמה היבטים, התערוכה הנוכחית מתמקדת בעבודות של אמן אחד, ויותר מכך - היא מתכתבת עם תערוכה אחרת במוזיאון, לכן אפשר לראות אותה כחלק ממכלול, ומומלץ לשלב בביקור את שתי התערוכות. » אנדי וורהול: ציור של צעצוע - לכל הפרטים» חנוכה 2013 - לכל האירועים

יחד עם זאת, ולמרות החריגה מהמתכונת המקובלת של תערוכות לילדים, ברור שמדובר בתערוכה שפונה לקהל הצעיר. דווקא לא בגלל דימויי הצעצועים הצבעוניים על הקירות אלא בגלל התחנות האינטראקטיביות הפזורות בחדר ומאפשרות לילדים להתנסות ולחוות את האמנות גם דרך מגע, וכך ללמוד ולהכיר את האמן, את יצירתו ואת תפיסתו האמנותית. בהחלט ניכר שהושקעה מחשבה ביצירת כר חווייתי שידגיש את הפנים השונות של האמן ואמנותו - את הצבעוניות, את השימוש בקווים ובכתמים, את החזרתיות, את העיסוק בתרבות הצריכה, ביומיומי, באריזה וגם את התרומה שלו לאוסף המשפטים האלמותיים של תרבות הפופ, ובראשם "15 דקות תהילה".

מתוך התערוכה. The Andy Warhol Foundation for the Visual  Arts, Inc. / Artists Rights Society (ARS), New York 2013

כדאי לדעת שלצד ההפעלות שהן חלק מהתערוכה עצמה, מוצעת סדנת הדפס בתשלום, במסגרתה הילדים לומדים על אופן יצירת ההדפס ומכינים בעצמם עבודת הדפס בהשראת צעצוע. הסדנה, המיועדת לבני שמונה ומעלה ונמשכת כשעתיים, חושפת בפני הילדים את הטכניקה ומדרבנת אותם לחפש את הביטוי האישי בתוך פס הייצור. היא מראה כיצד אפשר ליצור שוב ושוב את אותו דימוי וכיצד בכל פעם הוא נראה קצת אחרת - לעתים כתוצאה מהתהליך עצמו ולעתים מתוך עבודה של האמן על הדימוי. זו סדנה מקסימה, בחדר שעוצב בהשראת הסטודיו של וורהול (הפקטורי), וההדרכה נפלאה, אבל מדובר בתענוג לא זול בכלל (70-80 שקלים לסדנה).

שווה את הכסף. סדנה בתערוכה "ציור של צעצוע" (צילום: נורית אסיאג)

"החיים הם סדרה של דימויים החוזרים על עצמם" אינטראקיטביות היא דבר שהפך זה מזמן לבון טון בכל פנייה לקהל הצעיר. מצד אחד ברור שאי אפשר לצפות מילדים, בטח לא מהקטנים, שיעמדו ויביטו, לא יתקרבו, לא ייגעו, לא יצעקו ויתנהגו יפה. במובן זה, קיומו של אגף או חדר נפרדים שבהם כללי ההתנהגות קצת פחות נוקשים ויש אפשרות להתקרב ולגעת, גם אם לא בעבודות עצמן, הוא אכן מוצדק. מצד שני לעתים נדמה שהאינטראקטיביות הופכת להיות המרכז, וההתבוננות נזנחת. התחושה היא שלעתים הילדים פשוט עוברים מהפעלה להפעלה ושוכחים מהעבודות עצמן. אין ספק שהאינטראקטיביות או הממד החווייתי חשובים, אך דומה שהשפעתם חזקה יותר כאשר הם חלק מהיצירה ולא לצדה. כך, למשל, אחת החוויות האמנותיות החזקות ביותר של ילדי היא עבודתו של אגם באולם הכניסה של מוזיאון תל אביב, ובכל ביקור הם רצים מצד לצד ומתפעלים מכך שבכל קצה היצירה נראית אחרת. בעיה נוספת היא שהחלל באולם אלן ודוד האפט, שבו מוצגות התערוכות לכל המשפחה, קטן יחסית, ובשבתות המקום בדרך כלל צפוף ורועש, והרבה פחות מזמין.

כדאי לקחת את הילדים גם אליה. התערוכה למבוגרים Wanted (צילום: נורית אסיאג)

ובכל זאת, בתערוכה מוצגות עבודות מדהימות ופחות מוכרות וזו הזדמנות פז להיחשף אליהן, ללא קשר לגיל ולמצב המשפחתי. כמו כן ל"ציור של צעצוע" יש יתרון שאין לתערוכות קודמות בחלל המשפחתי - ההתכתבות הברורה שלה עם "Wanted". דבר זה יוצר הזדמנות פז לנצל את האינטראקטיביות הכל-משפחתית ולרתום אותה, הפעם באמת, לטובת החוויה האמנותית. כדאי להתחיל את הביקור בתערוכה לילדים, למצות את ההפעלות עד תום, לבחון את סדרת הדפסי הצעצועים, ואחר כך לעבור לתערוכה באגף העליון ולהתבונן בנחת, בחסות המרחב המרווח, בעבודות האחרות, היותר מוכרות, של וורהול. כאן אין הסחות דעת ואפשר להסתכל ביצירות, שמתקשרות להפעלות המוצעות בתערוכה לילדים. הרפטטיביות של הדימויים, העיסוק באריזות, התהילה, תרבות הצריכה, הנעליים ובקבוקי הקוקה קולה - העבודות ייראו אחרת וייחוו אחרת. אם יש באפשרותכם, אנחנו ממליצים לעשות זאת בסתם יום חול, כשהמוזיאון פחות עמוס, והאווירה באגף לילדים פחות רועשת ולחוצה. זה יכול להיות בילוי משותף נפלא שחורג מהשגרה, בילוי ששווה יום חופש מהעבודה, ובהחלט שווה יום חופש מבית הספר.

שעות פתיחת המוזיאון: יום א' - סגור, ימים ב',ד' - 10:00-16:00, ימים ג',ה' בין 10:00-22:00, ימי ו' בין 10:00-14:00 ושבת בין 10:00-16:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ