לאה גולדברג מדברת לילדים עם מכחול

המושררת והסופרת גם איירה בזמנה החופשי. תערוכה חדשה במוזיאון חיפה לאמנות מציגה ציורים מיצירות שלה, ומציעה בילוי מלבב ויצירתי לכל המשפחה

רמי רוטנברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי רוטנברג, עכבר העיר

"לא להדגיש את הצד הדידקטי בצורה מופרזת. לדבר אל הילד ברצינות אך לא להפסיד את חוש ההומור" / לאה גולדברג.

לאה גולדברג נולדה לפני 100 שנה, עלתה לארץ בגיל 24, ומאז ועד היום, למרות שנפטרה ב-1970, מעשירה את עולמם של ילדי ישראל. תערוכה חדשה המוצגת במוזיאון חיפה לאמנות - "לאה גולדברג, המשוררת שאהבה לצייר" - מספקת מבט מהנה ולפרקים אף מרגש אל שלל הכובעים שחבשה, ושבכל אחד מהם חוללה קסמים: משוררת, סופרת, עורכת וגם ציירת. במיוחד מדגישה התערוכה את השידוכים המוצלחים בין מילים לבין דימויים חזותיים, ואת המבט האישי, עתיר הדמיון, ההומניות וההומור של גולדברג, בתקופה שבה תרבות הילדים נצבעה ברובה בגוונים לאומיים מגויסים.

לאה גולדברג, המשוררת שאהבה לצייר - כל הפרטיםלקרוא מחדש את לאה גולדברג

התערוכה היא קודם כל כיף לילדים, שמוזמנים ליצור בעצמם ולשחק. בחלל צנוע, צבעוני ומאיר פנים פזורות עמדות ובהן דפים, עפרונות והצעות לאיורים, לרישומים ולציורים. תוך כדי יצירה, ודרך התבוננות באיורים השונים שנעשו ליצירות של גולדברג, יכולים הילדים ללמוד על סוגי קווים, על צבעוניות, יחסי גודל, תנועה, הבעות פנים, רגשות, ועוד - ולהציב לעצמם (ולהורים) אתגרים כמו לצייר טווס יפה זנב, להביע בלבול דרך קווים וצבעים או לאפיין חלום באמצעים ויזואליים. אטרקציות נוספות הן שולחן אור ולצידו שקפים המאפשרים לילדים לצייר במדויק את הילד הרע, את כובע הקסמים ועוד, ופינה ובה משחקים שונים הקשורים לחרוזים ולחריזה. ספרייה, ובה "דירה להשכיר" האלמותי, "כך ולא כך", "ניסים ונפלאות" הנפלא, "החלום הוא צייר גדול", "ידידַי מרחוב ארנון" ואחרים, מציעה קריאה נוספת של הקלאסיקות האהובות.

שליחות של ממש

לאה גולדברג, מספרת אוצרת התערוכה עדי שלח, האמינה שחשוב לחשוף את הילדים לכמה שיותר סוגי אמנות ואף ראתה בכך שליחות של ממש. היא יצרה את אחד הקומיקסים הראשונים בארץ ("אורי כדורי", יחד עם המאייר אריה נבון), ושיתוף פעולה שלה עם הבובנאית אדית סמואל (שכמוה, אהבה ילדים אבל נשארה רווקה כל חייה) הוליד את הספר "בנים, בנות, בובות". הגיוון מאפיין גם את התערוכה: אחד הצירים המרכזיים של התערוכה הוא מבט השוואתי אל מבחר סגנונות איור, באמצעות הצגת איורים שונים לאותה יצירה ("פזמון ליקינטון", "המפוזר מכפר אז"ר" עוד מגלגולו הראשון כ"המפוזר מהֹר ההר", "מה עושות האיילות" ועוד).

איורים לכל גיל. צפו במצגת תמונות מתוך התערוכה

גם ההורים יוצאים נשכרים ומקבלים מנת נוסטלגיה מרגשת. בין השאר מוצגים צילומים של פלוטו ה"אמיתי" - הכלב שגידלה משפחת רון (ארי רון אייר את פלוטו ואשתו דינה כתבה את הסיפור. לאה גולדברג, תחת הכובע של עורכת ספרי ילדים ב"ספריית פועלים", הפכה את הטקסט למחורז); מכתב של לאה גולדברג לארי רון, שנפתח במילים "סלח לי שלא עניתי חורף"; וגזרי עיתון מקוריים מעיתוני ילדים שבהם כתבה גולדברג ובהמשך גם ערכה - למשל, דף משנת 1936 המתאר את בניית נמל תל-אביב באמצעות איור של נחום גוטמן וטקסט של גולדברג; או הפרסום הראשון של "ערב מול הגלעד", שיר ילדים בוגר המיטיב להמחיש את היכולת המופלאה של לאה גולדברג לבחון את המציאות דרך נקודת המבט של הזאטוטים ובניגוד לתפישה הרווחת באותם ימים - ולצידו איור קסום של גוטמן המציג הורים ישנים בביתם, תינוק נם לבדו בבית התינוקות ובתווך כבשה מערסלת טלה בדיר.

בילוי חיפאי

לפרספקטיבה הרחבה שמעניקה התערוכה תורמים המאיירים אורה איתן, רינת הופר, נטלי וקסמן שנקר, אבנר כץ, שמואל כץ, אריה נבון, עפרה עמית, רות צרפתי, כריסטינה קדמון, בתיה קולטון, דני קרמן, חנה ריבקין בריק, ארי רון ורות שלוס - וכפי שמתחייב משם התערוכה, מוצגות בה גם רפרודוקציות לאחדים מציוריה של גולדברג, שהרבתה לצייר בצעירותה וחזרה לכך בשנים האחרונות לחייה.

מה שבטוח, התערוכה עצמה מספקת בילוי מלבב של כשעתיים לכל המשפחה. המיקום של מוזיאון חיפה לאמנות - סמוך לוואדי ניסנאס הססגוני והרב-תרבותי (ועם הפלאפל הכי טוב בארץ), ובמרחק הליכה מגני הבהאים הקסומים - מאפשר לשלב את התערוכה במסגרת יום כיף בעיר המיוחדת הזו.

בימי חול מיועדת התערוכה "לאה גולדברג, המשוררת שאהבה לצייר" לבתי ספר ולקבוצות מאורגנות. בשבתות פתוחה התערוכה לקהל הרחב (בין השעות 10:00-14:00), ומתלוות אליה פעילויות נוספות. בשבתות של חודש נובמבר מוקרן במוזיאון הסרט "לאה גולדברג בחמישה בתים", סרט תיעודי נוגע ללב שיצר יאיר קדר. גם המחירים נוחים: לילדים עד גיל 5 הכניסה היא בחינם, בני 5 עד 18 - 20 שקלים, מבוגרים - 30 שקלים, אזרחים ותיקים - 15 שקלים וכרטיס משפחתי 80 שקלים.

לאה גולדברג, המשוררת שאהבה לצייר - כל הפרטים

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?