מצגת: פסטיבל הקרח בירושלים

מגדל דוד קפוא, אגדות מקרח ומשטח החלקה אחד - אלה רק חלק מהדברים שמחכים לכם בפסטיבל הקרח בירושלים. לא לשכוח להתלבש חם

גלי פיאלקוב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי פיאלקוב, עכבר העיר

השלג שנחת בירושלים בסוף השבוע אולי כבר נמס, אבל בעיר הבירה לא מוותרים כל כך בקלות על האטרקציות הקפואות, ומה שלא עושה הטבע עושה העירייה. ביום שלישי ה-6.3 יפתח בירושלים פסטיבל הקרח הראשון, שיפעל במשך חודשיים במתחם הרכבת בעיר. במסגרת הפסטיבל מצפה לבאים תערוכה של פסלי קרח אדירי ממדים, והאמת? יפהפיים לגמרי. לצידה של התערוכה רחבת החלקה ענקית, שם יוכלו המבקרים להחליק או לראות מופעי החלקה שונים.

פסטיבל הקרח 2012 - לכל הפרטיםחופשה לבנה: ביקור משפחתי בחרמוןהכל התחיל, כך מספרים אנשי עיריית ירושלים, ברעיון שעלה בתחילת נובמבר האחרון. רק מספר חודשים חלפו מאז והנה כבר קרם הרעיון עור וגידים ובעיקר הרבה קרח. הביקורת היחידה שאפשר לתת על הפסטיבל הייחודי היא שאולי אם המארגנים היו לוקחים קצת את הזמן, היינו זוכים להשקעה רבה יותר גם באיזור שמסביב למתחם התערוכה, שלא נראה מלהיב במיוחד מבחוץ. כך או כך התערוכה מיועדת לפעול עד סוף אפריל, אך לאור הביקוש כבר מדברים בעירייה על ההארכה של חודש נוסף.

יוזמה ישראלית, תערוכה בינלאומית

היוזמה להביא אלינו את ההנאה הקפואה הזו היא אמנם ישראלית, אבל מדובר בתערוכה בינלאומית שמוצאה מסין. חברה סינית מהעיר חראבין היא שחתומה על החלק האמנותי של הפסטיבל. ברזומה של החברה נרשמו כבר תערוכות קרח, שהתקיימו ברחבי העולם: ארצות הברית, בלגיה, גרמניה, קנדה ועוד. על הפקת האירוע הופקדו החברה העירונית אריאל (ציון תורגמן המנכ"ל הוא היוזם) שיחד עם 35 אמנים, חמישה מעצבים ישראליים, פסלים, תאורנים, מעצבים ובנאים סינים אשר הוטסו לישראל במיוחד לקראת הפסטיבל, עבדו כנמלי קרח בקור המקפיא כדי להכין את התצוגה המקסימה.

התערוכה המקומית מתגאה בשטח מרווח במיוחד - 1,500 מטרים רבועים (כארבעה מגרשי כדורסל), מה שהופך אותה לאחת התערוכות היותר גדולות שהחברה הקימה. בתערוכה האם, שמוצגת בעיר חראבין, ממתינים לכם תחת כיפת השמיים ולא במבנה סגור כמו בירושלים (שתקרתו יש להודות קצת מקלקלת את היופי), דגם של החומה הסינית באורך חמישה קילומטרים, מגדל אייפל ועוד. אצלנו הוחלט על קונספט מעט יותר אזוטרי, אבל לא פחות מלהיב - אתריה המפורסמים של ירושלים מקרח, לצד מוטיבים וכוכבים אהובים מאגדות ילדים. במלים אחרות אפשר לומר שמדובר בהחלט בפסטיבל שקורץ לדור הצעיר, אבל עושה נעים בגב (יחד עם צמרמורת קור) גם להוריהם.ככה זה נראה בחו"ל. פסטיבל הקרח בירושלים (צילום: החברה לפיתוח אומנות הקרח, פרובינצית הילונגג'יאנג בע"מ)

מה מחכה לכם בתערוכה?

שיטוט ברחבי התערוכה לא אורך יותר מכחצי שעה. למה? כי קר. כמה קר? קפוא. בכניסה יחלקו לכם, אם תרצו, מעילים בהשאלה, אולם מומלץ בהחלט להביא איתכם ביגוד מתאים משלכם, במיוחד לקטנים (בעיקרון הביקור בתערוכה לא מומלץ לילדים מתחת לגיל שלוש). מחוץ לתערוכה עצמה ימתינו לכם בתי קפה ומסעדות, בהם יוקרנו סרטים שונים, וכאמור מתחם ההחלקה על הקרח עם המחלקיים שיחולקו למי שיתחשק לו להחליק. מאחר שהפסטיבל אמור, לפי ההערכות, למשוך אליו מבקרים רבים, שחלקם יגיעו אל הבירה מרחוק, מובטח שיתוף פעולה עם מלונות העיר, שיעניקו הנחות למי שיחפוץ להישאר ללילה.

התערוכה עצמה מתחלקת לארבעה מתחמים - אתריה הייחודיים של ירושלים: מגדל דוד, גן החיות התנ"כי, תחנת הקמח של מונטיפיורי, "המפלצת" המפורסמת ועוד; עולם החיות וסיפורי ילדות עם דמויות מהסיפורי הילדות "דירה להשכיר", "תירס חם" ואחרים; מתחם הפנטזיה בו מוזמנים המבקרים לשוטט בין אגדות כדוגמת "עמי ותמי", "סינדרלה" ועוד. במתחם זה אפשר גם ליהנות ממגלשות קרח מיוחדות, בהן מותר להשתמש, אבל זהירות - ראשית זה עושה נורא קר בטוסיק ושנית - בגלל הקרח הגלישה מהירה נורא והיא מסתיימת בדיוק איפה שעומדים ההורים הגאים ומצלמים, כך שהעניין עלול להיגמר בערימה משפחתית של גבישי קרח. עוד ממתין לאורחי התערוכה בר אלכוהול מצמרר מקרח.

מבצע קפוא ומורכב

והנה קצת נתונים שיבהירו כמה מורכב להכין תערוכה שכזו: שבעת אלפים בלוקים של קרח נדרשו כדי לפסל את התערוכה; המבנה המיוחד בו הוקמה התערוכה יובא מבלגיה והותקן על ידי חברת "עיצוב במה"; תשתיות החשמל הרבות שנדרשו כדי להקפיא את שטח התצוגה הן פעם וחצי מכמות החשמל שנדרשת כדי להאיר את אצטדיון טדי. וכמה עלתה הפקת התענוג? סכום ההשקעה עומד בסך הכל על כ-15 מיליון שקלים, אבל בעירייה מתכננים להמשיך להשתמש בתשתית למשך שנים רבות ולהקים בעיר פסטיבל קרח דומה בכל שנה מעכשיו.

המבקרים ייכנסו דרך "שער יפו" בגרסתו הקפואה, ויעברו במסלול התערוכה המעגלי המצופה בשטיחים מקיר לקיר למניעת החלקה. המארגנים מוכרים את הכרטיסים לפי תאריך ושעה מדויקים (בשבתות סגור), ומקצים את שטח התערוכה בכל זמן נתון לכעד 600 אורחים. אתם מוזמנים לבלות במקום כמה זמן שתרצו, אבל סביר שאחרי זמן מה תחלטו שדי לכם ותצאו לקור הירושלמי הסטנדרטי כדי להפשיר. תבואו - יהיה קרררר!

פסטיבל הקרח 2012 - החל מיום שליש ה-6.3 עד ה-30.4. המתחם יפעל בימים ראשון עד חמישי, ב- 23:00-10:00, בימי שישי ב- 14:00-10:00 ובמוצ"ש ב-22:00-19:30. מחיר: 65 שקלים. מיועד לכל המשפחה, מגיל 3 ומעלה