תערוכת לילה טוב: עוברים מהיום אל הלילה

עם חללים מיוחדים, יצירות מכל העולם ושיר ערש בשלל שפות, התערוכה החדשה במוזיאון ישראל מביאה את חווית השינה לכל המשפחה

גלי פיאלקוב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי פיאלקוב, עכבר העיר

"ערב-ערב עם רדת השמש עולים הכוכבים ומאירים את שמי הלילה הכהים. הבית רוחש פעילות לקראת השינה, כי הרי ההליכה לישון אינה רק פעולה לתחזוק הגוף, אלא טקס מעבר ממהומת היום אל מנוחת הלילה ואל מתיקות השינה", כך מתאר האוצר קובי בן מאיר את נושא התערוכה החדשה שנפתחה בסוף חודש מרץ באגף הנוער והחינוך לאמנות במוזיאון ישראל שבירושלים.תערוכת לילה טוב - כל הפרטיםשם התערוכה הוא לילה טוב וכולה סובבת, עוטפת, מחבקת ומספרת סיפור לפני השינה לנושא שנבחר עבורה. בן מאיר מוסיף ומתאר: "התערוכה מציצה אל תוך הבית פנימה ובוחנת תהליכי הירדמות ודימויים של שינה. היא גם פותחת צוהר אל השינויים שמתרחשים בטבע בעת החשכה, והירח המנחם המלווה את המבקר וחושף מחוזות של מסתורין ודמיון". כבר בתיאוריו של בן מאיר ניכרים הרגישות, הדרת הקודש, הרכות וההכלה ששורים על התערוכה כולה, שמורגש כי נהגתה, נאצרה, טופלה והוצאה לפועל ממש בכפפות של משי.

חללים מושקעים ומיצגים מזמינים כמו בתערוכות עבר גם הפעם זכה האגף היפה המוקדש לילדים ולנוער בעיצוב מחודש ובמראה התואם לנושא התערוכה. בשתי הקומות בהן היא מוצגת ממתינים למבקרים חללים מוחשכים, חדרון הקרנה אפלולי בו מתנגנים שירי ערש, מזרן עצום-ממדים עליו ניתן להתרפק ולשקוע בהאזנה לספרי ילדים המוקראים בלחש; "חדר לילה טוב ירח" - חדר ילדים תלת-ממדי שנבנה על פי איור המופיע בספר המוכר הנושא שם זה, בו יכולים הילדים לשחק; תקרה עליה מוקרנים שמיים זרועי כוכבים אשר משתנים בהתאם לתזוזת גופם של המבקרים ועוד. חלק מהמיצגים סגורים מאחורי ארונות זכוכית וניתן רק להתבונן בהם ולהתרשם מהם ואילו אחרים פתוחים ומזמינים את המבקרים הצעירים והוריהם לגעת, להפעיל, לחשוב, ליהנות ולהיות יצירתיים.מומלץ מאוד להצטייד בקטלוג התערוכה הדו-לשוני המושקע, ולקרוא בו מעט (אפשר גם לעשות הכנה מראש בקריאת התכנים המופיעים גם באתר התערוכה). הקטלוג מביא הסברים מעמיקים על הרציונל שניצב מאחורי התערוכה, החשיבה שהולידה את היצירות, וכן על הנושא והשלכותיו הרחבות יותר, עם הפנייה מעניינת לעיסוק בו במיתולוגיה, בתרבויות עתיקות, ובפסיכולוגיה המודרנית. בין מיתולוגיה לעולם המודרני. תערוכת לילה טוב (עבודתו של נדב וויסמן)

מגוון תרבויות ותקופות ב"לילה טוב" מוצגות מבחר יצירות אמנות עכשווית של אמנים ישראלים ואמנים בינלאומיים כמו: דארן אלמונד, יונס דלברג, מריאנה וסילווה, שרון יערי, נעמי לשם, ואנג פו, טליה קינן, גבריאלה קליין, קלר פונטיין, ג'וליאן שוורץ, דינה שנהב ואחרים. מופיעים בה גם חפצים ממגוון תרבויות ותקופות המשקפים את העל-זמניות של הנושא, שהוא אחד המרכזיים בחוויה האנושית - המעבר של היום אל תוך הלילה. ריטואל שחוזר על עצמו מדי יום ביומו מינקותנו ועד ערוב ימינו.בין עשרות המוצגים ניתן לראות בתערוכה אוסף של צילומי בני נוער מכל העולם בזמן שהם ישנים, עליו חתומה האמנית נעמי לשם. בקומה השנייה תקבל את פניכם יצירה גדולה וייחודית של אמן סיני שחי בברלין ושמו ואנג פו. ביצירתו מציג פו תריסר בובות ילדים זהות השכובות על מזרונים זהים שמסודרים בטור. רק גוני השיער וצבעי המצעים מייחדים כל דמות מהאחרות. היצירה הזכירה לחלק מהמבוגרים שטיילו בתערוכה מראות של גוויות המוטלות זו לצד זו בשקיות, אבל בהחלט מדובר באסוציאציה חופשית ובעניין של פרשנות אישית. בקטלוג התערוכה מתוארים הדברים כך: "האמן הסיני ואנג פוּ מציג את מתיקות שנת הילדים. הוא יצק בשרף פוליאסטר ובתבנית אחת תריסר מזרנים ועליהם ילדים ישנים, מתוקים כמלאכים. וגם מכך ניתן ללמוד כמה מגוונת השפעת האמנות על הקהל שצורך אותה". ב"גשם של כוכבים", יצירתה היפהפייה של האמנית רונית אגסי, אפשר לזהות במטריות כהות המשתלשלות מהתקרה כשהן מנוקבות בחורירים זעירים, דמויות וצורות המנצנצות ככוכבים שבשמים. אגסי עוסקת ביצירה זו בסיוטי הלילה שתקפו אותה כבת קיבוץ שלנה בבית הילדים. כולם דומים בשנתם. תערוכת לילה טוב (עבודתו של ואנג פו)האמנית דינה שנהב מביאה אל התערוכה מחזה מכושף של חדר ילדים צהבהב ומרגיע שכולו עשוי ספוג. את הבחירה בחומר הגלם מסבירים ככזו שבאה לנהל דיאלוג עם חוקי הכבידה וכמשולה לגופו הרפוי של הנרדם המאבד את תחושת משקלו. גם מאחורי הבחירה בצבעו ההומוגני והרך של חדר הספוג יש כוונה נסתרת לרמז להיעלמות המחשבה הרציונאלית, כשהפרטים מיטשטשים והגבולות כבר אינם ברורים; סלוגן ניאון כחלחל של צמד האמנים קלר פונטיין, שפועל בפריז, תלוי על אחד הקירות ובו נכתב בערבית המשפט "אנחנו איתכם בלילה". משפט המותיר מקום למחשבה רבה, כמו גם היותו מנוסח דווקא בערבית.

ביצירה "שיר ערש", שכבר הוזכרה קודם לכן, אפשר לצפות בלי הפסקה והיא פשוט מהלכת קסם על המבקרים. הדסה גולדויכט וענת וובנובוי צילמו בווידאו מתנדבים מבוגרים מעובדים, ומבקרי המוזיאון שולפים מזיכרונם שירי ערש ששמעו בילדותם לפני השינה ומזמרים אותם נרגשים. התרגשותם מדבקת ומפתה להתבונן במייצג הזה עוד ועוד (ועוד). הדבר מתאפשר כי מדובר ב-50 שעות וידיאו מצולמות שנדמה שאילו יציע אותן המוזיאון למכירה על גבי דיסק-און-קי יזכו לביקוש רב.

50 שעות שירי ערש. חלק קטן מתוך הסרט המוצג בתערוכה:לא שוכחים את הקטנטנים

שני מיצגים שיקסמו לבטח לילדים, בעיקר לקטנים שבהם, נמצאים ממש בכניסה לתערוכה - האחד הוא מעין ארון גדול ונטול דלתות שבתוכו מסודרים בצפיפות מזרן, כלי מיטה, דובונים, שעונים מעוררים ועוד מני פרטי לילה נאים אותם ליקטו מעצבות התערוכה המוכשרות דבורה ורשבסקי ויפעת פינקלמן. ממול לארון ממתין למבקרים הצעירים מזרן פעילות בגודל 5X5 מטרים המאובזר בכל האלמנטים הקשורים בשינה: תאורת לילה מיוחדת, פינות רביצה, עמדות בהן אפשר לשמוע הקראת סיפורים של לפני השינה, איורים מספר ילדים ועוד. השאלה היחידה הנשאלת היא האם להתחיל את הביקור בתערוכה עם הילדים בעמדת המזרון האטרקטיבית, שעשויה להפיל עליהם תרדמת קלה, או להתיש אותם ברחבי התערוכה ולסיים את הטיול בין מוצגיה בבילוי על המזרן שממנו הדרך הביתה, הישר למיטה, בטוחה ונינוחה. ובעצם נדמה שהתשובה היא בגוף השאלה. לילה טוב!לילה טוב, מוזיאון ישראל בירושלים. ימי ושעות הפתיחה: ראשון, שני, רביעי וחמישי 10:00-17:00, יום שלישי 16:00-20:00, יום שישי 10:00-14:00 ושבת 10:00-17:00. (בחגים יתכנו שינויים בשעות הפתיחה והסגירה)