דיאלוג עם הזמן: לגלות את הגיל השלישי

הסיור "דיאלוג עם הזמן" במוזיאון הילדים בחולון, מפגיש את הילדים עם הזקנה, מוותר על הקלישאות ומעודד חשיבה עצמאית

נורית אסיאג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נורית אסיאג, עכבר העיר

כבר הספקנו לפגוש במוזיאון הילדים בחולון את עולם העיוורים בדיאלוג בחשיכה ונחשפנו לעולם החירשים בהזמנה לשקט. עכשיו, בסיור החדש, "דיאלוג עם הזמן", יצאנו למסע למחוזות הזִקנה. להבדיל משני הסיורים הוותיקים, שחושפים את המבקר לעולמות שהוא לא חווה וסביר שלא יחווה, עולמות שאולי גם לא פגש בסביבתו הקרובה, הסיור החדש מוביל אותנו בתוך העולם שלנו. כולנו מנהלים דיאלוג עם הזמן, כולנו נפגשים עם הזקנה בסביבתנו הקרובה, וכולנו נהיה יום אחד זקנים.

» דיאלוג עם הזמן - לכל הפרטים» מוזיאון הילדים» חופש אמנותי: קיץ עם הילדים במוזיאוןחוויות חדשות ישנות הסיור שלנו התחיל במסדרון שבו כתובות על הקירות, על התקרה ועל הרצפה כל מיני שאלות העוסקות בגיל ובתחושה האישית שלך לגבי גילך כמו בן כמה אתה נראה? האם שיקרת לגבי הגיל שלך?; משם עברנו לחדר שבו כמה תחנות המדגימות את הקשיים הפיזיים בזקנה - כיצד רואים את העולם עם קטרקט, איך פותחים מנעול כשהידיים רועדות, איך עולים מדרגות כשהגוף מרגיש כבד, איך מתנהלים עם הזמנת טלפונית אוטומטית (האמת, אתגר מתסכל בכל גיל) ועוד.מסע שמתחיל במסדרון. דיאלוג עם הזמן (טל קירשנבאום)שחווינו את החיים בגיל השלישי, התוודענו למדריך המקסים שלנו אברהם נמרוד, המכונה אוֹבּוֹ, בן 80 פלוס, המתגורר בדיור מוגן בחולון. אובו פרש בפנינו את תולדות חייו מההווה לעבר הרחוק בליווי מצגת ואז הנחה אותנו בין התחנות שבסיור, שבכל אחת מהן הפעלה או משימה שגרמו לנו להסתכל פנימה לתוך עצמנו ולבחון כיצד אנחנו תופסים את הזקנה, איך אנחנו מתייחסים לזקנים ובאיזה אופן אנחנו מתבוננים בהם, וגם בנו. בהמשך גם הקשבנו לסיפוריהן של ארבע דמויות המשקפות שתי גישות לחיים בזקנה (והתפעלנו מהטכנולוגיה שגורמות לפסלים להיראות בשר ודם). את הסיור קינחנו בשיחת סלון שבה סיכמנו את החוויה. קשה לא להתפעל מתפיסת הזקנה של אובו, שאמנם לא פורש אותה ישירות, אך היא נגלית ונחשפת בין הסיפורים והאנקדוטות. אובו מודע למגבלות הפיזיולוגיות המגיעות עם הגיל, אך לא מקטר עליהן. הוא לא מנסה להפגין רוח צעירה וסחבקית, וגם לא מאמץ את דמות הזקן החכם והיודע כל. הוא לא נלחם בזקנה ולא מתכחש לה, הוא מקבל אותה וחי איתה, ונראה שבשלום.לאחר חולקים חוויות בין תחנות. דיאלוג עם הזמן (צילום: טל קירשנבאום)

מסע אישי אל תוך הנפש מסע בזמן הוא מסע למחוזות הזקנה, אך יותר מכך הוא מסע אישי לתוך הנפש. אין כאן נפנוף בקלישאות ובסיסמאות, אלא העלאת שאלות. אין עיסוק בהיבטים החברתיים־כלכליים של הזקנה, אלא בחינת התפיסה האישית של כל אחד ביחס לסטריאוטיפים. יש מקום לשיפור - ראשית הרגשנו שמסגרת הזמן לכל תחנה לא מספיקה, והיה נחמד אם היה קצת יותר זמן לדבר ולעבד כל משימה; ושנית, יש מקום לשפר את ניהול הדינמיקה הקבוצתית בכל משימה, לתת למדריכים עוד כלים למקסם את המפגש בין האנשים. אך החוויה הכללית היא מרתקת, מאתגרת ומגרה את החשיבה.אין ספק שהושקעו מאמצים ומחשבה בבניית הסיור, בבחירת המדריכים ובהכשרתם. הן המטלות והפעילויות והן המדריכים (או לפחות אובו שלנו) לא מנסים לחנך אותך להתייחס בכבוד לזקנים, ובטח ובטח לא שוטפים אותך בכל מיני פתגמים וקלישאות. למרות שהתחנות השונות מספקות קצת מידע ונתונים על הזקנה, ברור שזו לא המטרה אלא אמצעי. הסיור מנסה - ומצליח - לעודד חשיבה עצמאית: הוא גורם לך לבדוק את תפיסת הזקנה שלך, לבחון עד כמה אתה מושפע מסטריאוטיפים ולהתבונן במערכת ההנחות שלך באור אחר. ובכך, למעשה, לראות מחדש גם את עצמך.

תופסים את הזקנה מחדש. דיאלוג עם הזמן (צילום: טל קירשנבאום)וכמה מילים על גיל כניסה: הפעילות באופן רשמי מיועדת לבני 12 ומעלה. אני לא חולקת על ההחלטות המקצועיות של הצוות, אך אני בטוחה שיש גם בני 11-10 שיוכלו להשתלב בסיור בהנאה ולספק תובנות לעצמם ולאחרים. במוזיאון הילדים בדרך כלל מקפידים על גיל הכניסה ולכן גם אם אתם בטוחים שבני העשר שלכם יוכלו להשתלב בסיור, בררו מראש אם השתתפותם אפשרית. ודרך אגב, אל תחכו שבית הספר/מקום העבודה ייקחו אתכם לסיור. יש ערך מוסף לסיור הזה בקהל רב גילי ודורי, שחושף את הפנים השונות של תפיסת הגיל והזקנה.דיאלוג עם הזמן, מוזיאון הילדים בחולון. 62 שקלים לכניסה. יש לתאם מראש