איך מתחילים גמילה מחיתולים?

החלטתם לגמול את הקטנטן מחיתולים? כל מה שאתם צריכים לדעת לפני ותוך כדי התהליך לפי המומחית שלנו. כתבה ראשונה בסדרה

מיכל גרוסברג-וולף
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סיר וחיתולים
הרגע הגדול הגיע. גמילה מחיתולים צילום: \ Ilka-erika Szasz-fabian | Dream
מיכל גרוסברג-וולף

על אף שאין עונה נכונה באמת לגמילה מחיתולים, הורים רבים מעדיפים לנצל את התקופה המתחממת כדי לשחרר את הילדים מהחיתולים, בין אם מדובר בגיל המקובל (בין שנה וחצי לשנתיים וחצי) ובין אם הילד או הילדה עולים בשנה הבאה לגן טרום-טרום חובה, שם ישנה ציפייה שיהיו גמולים. אבל איך יודעים שהילדים מוכנים לעבור לתחתונים? במה צריך להצטייד לפני שמתחילים בגמילה ואיך מסבירים להם שעכשיו הם כבר ילדים גדולים ועצמאיים? מורה נבוכים לגומל המתחיל.

כוננות ספיגה: פרויקט גמילה מחיתולים
חוכמת ההורים: כתבה שניה בסדרה
מוצרי גמילה מנצחים: כתבה שלישית בסדרה


עוד במדור ילדים:
מדור ילדים - כל הכתבות
מה עושים היום
המלצות לסופ"ש עם הילדים
טיולים לכל המשפחה
הצגות לילדים

רגע לפני שמתחילים
"מבחינת הגיל הנכון לגמילה, אני רוצה לשבור מיתוס", אומרת לריסה גינת, מייסדת "סמול טוק" - המרכז הארצי להנחיית הורים, "אין גיל נכון, במובן הזה שכמו שאנו יכולים להכין ילד או תינוק לכל תהליך למידה אחר.  אנו יכולים לייצר הכנה לתהליך למידה של גמילה מחיתולים".

"השלב הראשון, הוא שלב הכנה כמו בכל תהליך למידה, באמצעות תקשורת ודוגמה אישית", מסבירה גינת, "למשל מדיניות דלת פתוחה, בובה שעושה את צרכיה בשירותים, להסביר שעוד מעט הם יעשו פיפי וקקי כמו אימא ואבא באסלה או כמו החברים בגן, לקחת אותם לחנות ולאפשר להם לבחור תחתונים עם ציורים שהם אוהבים או לבחור סיר ומקטין אסלה".

גינת מציעה גם לחשוף את הילדים לסרטונים וספרים בנושא, כמו למשל הספר "סיר הסירים" של אלונה פרנקל. אצל ילדים גדולים יותר ניתן להראות סרטונים על מערכת העיכול ולהסביר: "אני אוכל, לוקח ביס, האוכל מתעכל בקיבה, במערכת העיכול והמעיים", וכך למנוע חרדות אצל הילדים בכל הנוגע לקקי. "חשוב שתהליך ההכנה לא יהיה ארוך יותר משבוע-שבועיים, כי בזמן זה נוצר מומנטום בו הילד רוצה להיות כמו אימא ואבא, ובחלוף חלון הזמנים הזה הוא לא יגיע לשם", אומרת גינת.

לריסה גינת - SmallTalk
דבר המומחית. לריסה גינת - SmallTalk צילום: ניקי סוביק

השלב הבא הוא תהליך המודעות אצל הילד, שהוא השלב הקריטי ביותר על פי גינת. "כשאנחנו צריכים להתפנות, זה מעקצץ בבטן, הולך ומתגבר עד למצב שקשה לנו להתרכז במשהו אחר ואז אנו הולכים לשירותים וכשאנו מתרוקנים, מגיעה תחושת שחרור. אלה תחושות פנימיות שהילד צריך ללמוד, אך לילד אין מודעות לכך כל עוד הוא לובש חיתול חד פעמי. כל עוד הילד עם החיתול, יש 'תהליך למידה שקרי' שהנוזל שיוצא הוא כלל לא נוזל והדרך היא לעודד את הילד להוריד את החיתול ולהתחיל ללבוש תחתונים - אבל לא בבת אחת".

זמן להוריד חיתול
כדי שתהליך הלמידה יוטמע באופן אפקטיבי, הורדת החיתול צריכה להיות הדרגתית, באורך של שעה בימים הראשונים ובכל יום להוסיף 10 דקות. "כשמשנים לילד את המציאות באופן חד מדי, התהליך שעשוי להיווצר יהיה לא אפקטיבי ועלול לייצר חרדות אסלה והרטבות מכוונות", היא מזהירה. בזמן שאנחנו עם הילד מהר מאוד נזהה את שפת הגוף שלו לפני, כך שחשוב לאפשר לו לפספס, ואז להסביר לו שבפעם הבאה שהוא מרגיש את הפיפי או הקקי מתקרב, להתריע על כך ולגשת איתו לסיר או לשירותים. חשוב מאוד להיות אמפתיים כלפי הפספוסים - ובטח לא להיגעל.

"התהליך צפוי לארוך כמה ימים: ראשית הילד אומר אחרי המעשה, אחר כך בזמן שהוא עושה ובין לבין הוא לומד להתאפק או לשחרר בצורה מודעת", מסבירה גינת, "בנקודה הזאת אפשר לשקף לו: 'אני רואה שאתה מתאפק לפיפי', וכשמגיעים לשלב בו הוא אומר שהוא צריך פיפי - תדעו שאתם יכולים לעשות וי על שלב המודעות".

כשמגיע השלב המיוחל, בו הילד מודיע שהוא רוצה לעשות פיפי, חשוב לשאול אותו: אתה רוצה לעשות פיפי איפה שעושים? ואם הוא משיב שכן, יש לקחת אותו לסיר או לשירותים. כשהילד עושה את צרכיו חשוב לזכור לא לעשות מזה עניין גדול.

ילדה יושבת על סיר
לא לשכוח להתחיל עם מודעות. גמילה מחיתולים צילום: Lianna2013 | Dreamstime.com

גמילה בזמן הגן
לאחר שלב הגמילה מחיתולים במהלך היום כשהילדים כבר מודיעים על הרצון להתפנות - מגיע השלב של הגמילה במסגרת. "שילוב נכון של התהליך בגן יכול להוות מפתח מרכזי להצלחת התהליך וההתקדמות שלו", אומרת גינת, "דברו עם הגננת כמה ימים לפני ושתפו אותה בכך שהתחלתם תהליך גמילה. אם יש ילדים אחרים בגן שעושים צרכים בשירותים - שתיקח גם את הילד שלכם. אבל שימו לב לכך שהתהליך לא ילווה בהשוואות ('תראה איך הילד הזה עושה והילד הזה עושה ואתה לא' - מ.ג.), אלא לשתף ממקום של דוגמה אישית".

כשהילד מתריע שהוא רוצה לשירותים, ניתן כבר ביום למחרת להביא אותו למסגרת עם תחתונים, חשוב לצייד אותו בזוגות תחתונים נוספים וסטים נוספים של בגדים. כמו כן, לקחת בחשבון שהאווירה בגן שונה לגמרי מהבית - בגן יש המון ילדים עם פחות אנשי צוות, מצב בו הילד עלול לפספס יותר.

"כדי לעזור לילד להשתלב בצורה מנצחת בגמילה בגן אני ממליצה על מפגש פסגה", אומרת גינת, "בבוקר לקחת אותו ואת הגננת או המטפלת האהובה עליו לשירותים ולציין בפניהם - 'אם אתה צריך פיפי, תבקש ממנה והיא תקח אותך לשירותים כאן', ולה - 'אם את שומעת שהוא מחפש אותך או קורא לך, קחי אותו לשירותים'". חשוב שהתגובות בגן יהיו דומות לתגובות בבית - מחבקות, אמפתיות וענייניות.

ילד יושב על סיר
גם בגן חשוב לשתף פעולה. גמילה מחיתולים צילום: Reno12 | Dreamstime.com

ומה בשינה?
"את הגמילה בלילה חשוב לעשות רק כאשר הגמילה ביום ובמסגרת כבר מוטמעת", אומרת גינת, "כעבור כמה ימים בהם הילד יתריע באופן קבוע שהוא צריך לשירותים והחיתול מוחלף בתחתונים לכל אורך היום, ניתן להתחיל לשלב גם הורדה של החיתול בלילות".

בשינה עמוקה הצורך לפיפי לא קיים, עם זאת, קיימת בעיה: אם שלפוחית השתן מלאה, לא ניתן להירדם לשינה עמוקה. "מהרגע שיש לילד מודעות ביום, הוא בעל מודעות בלילה, וברגע ששילבנו את התהליך בגן והילד מתקדם, אפשר להתחיל את התהליך בלילה. לפני השינה אומרים לילד: 'אם אתה צריך פיפי או אם אתה מרגיש שפיפי מתקרב, תקום ותלך לעשות'. הימנעו מהשכמות יזומות כדי לאפשר להתפנות, מאחר שהמטרה היא לחדד את תהליך הלמידה גם בלילה".

גינת ממליצה להצטייד במשטחי החתלה ו/או שעווניות למיטה כדי להתמודד עם הפספוסים, ולהשתמש בתחתוני גמילה מבד הניתן לכביסה. בניגוד לחיתולי גמילה, בהם הילד לא מרגיש את הרטיבות, בתחתוני הבד לגמילה, מרגישים אותה וזה מסייע לתהליך המודעות הגופנית. התהליך עשוי לארוך זמן מה ולפתע תחזרו להתעורר מספר פעמים בלילה, חשוב להיאזר בסבלנות.

גינת חולקת עוד שני טיפים לגמילה מוצלחת בלילה: "אם הילד נוטה להרטיב בעיקר בתחילת הלילה - יתכן שהוא הולך לישון מאוחר מדי. נסו להקדים את שעת ההשכבה ותראו שיפור גם בהרטבות לילה. אם אתם מבחינים שההרטבות מתרחשות לפנות בוקר - יתכן שהילד חולם שהוא הולך לשירותים. נסו לשוחח איתו על החלום ואם מתאפשר, נסו להבחין אם יש לילד שפת גוף שהוא עומד להרטיב. בשלב הזה עודדו אותו לקום וללכת לעשות פיפי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ