גמילה מחיתולים: טיפים מהורים מנוסים

מה לקנות ולהכין, אילו ספרים וסרטים כדאי להראות לקטנטנים, איך מגיבים לפספוסים ואיך משכנעים את הטף לשבת על הסיר. כתבה שניה בסדרה

מיכל גרוסברג-וולף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד על סיר
צילום: Volodymyr Maksymchuk | Dreamstim

כמו הורים רבים לבני השנתיים והשלוש, בטח גם אתם נמצאים בעומקו של תהליך גמילה מחיתולים שהתחיל כבר בתקופת החופש. פספוסים? רגרסיות? זעקות "לבד, לבד" של הילד? תאמינו לנו - אתם ממש לא לבד. אספנו את פרלמנט האימהות הגומלות שלנו, ושאלנו אותן מה העצות הכי טובות שלהן.

כוננות ספיגה: פרויקט גמילה מחיתולים
איך מתחילים גמילה מחיתולים? - כתבה ראשונה בסדרה
מוצרי גמילה מנצחים - כתבה שלישית בסדרה


8 סיפורי ילדים נהדרים שאפשר למצוא ביוטיוב
8 אתרי משחקים איכותיים וחינמיים לילדים
20 הצגות ילדים לצפייה ישירה ברשת
מה עושים בבית? המלצות אונליין עם הילדים
3 הצעות לטיול ב-100 מטרים שליד הבית

רגע לפני שמורידים את החיתול
מאיה, אם לנעמי בת שנתיים וחודש: "לא לחסוך על כמויות התחתונים - אבל כן לנסות לחסוך בכסף, כי בסופו של דבר הרבה מהם יילכו לפח. אפשר לקנות מארזי תחתונים בזול בחנויות אונליין, למשל בנקסט, וגם בחנויות סטוק במארזים. לא לחסוך על שעווניות ומגני מזרון לפספוסים, אבל עד שתגיעו לזה - אפשר להשתמש במגבות או במפות חד פעמיות".

יאנה, אם ללי בת שנתיים וחודשיים ואור בן ה-4: "ולא לשכוח לגלגל שטיחים".

כך תכינו את הילד להורדת החיתול (וגם אחרי):
הילה, אם לדוד בן שנתיים וחצי: "אנחנו אוהבים להקריא את 'הסיר של לולו' וגם להקרין את 'האסלה הקסומה'".

אנה, אם למיכל בת שנתיים וחצי: "אצלנו מאוד עזר לתת לילדה לבחור: איזה סיר, איזה שירותים, ללכת עם אימא או עם אבא? את קודם או אימא קודם? וכדומה".

תנו לילד לבחורצילום: \ Elvira Koneva | Dreamstime.com

גמילה #התחלנו
רות, אם לאילה בת שנתיים ושלושה חודשים ועדי בת ה-5: "צריך סבלנות, זה תהליך וכל יום המצב משתפר מעט. יש ימים של רגרסיה ואז שוב ימים יבשים. צריך לזכור שזה לא יימשך לנצח".

הילה: "כל פעם שהם מפספסים - חשוב להזכיר שפיפי עושים בשירותים. לוקח זמן לקשר בין השניים ויש כאלה שגם חוששים לעשות בסיר בהתחלה".

יושבים? קבלו
מאיה: "אנחנו מושיבים יזום כל 20 דקות בערך, כי שמנו לב שזו התדירות. כן, אנחנו חווים התנגדויות, אבל צריך הרבה סבלנות".

רות: "אני ממליצה להשתמש בטיימר בטלפון - כל חצי שעה הוא מצפצף וזה אומר שהגיע הזמן לפיפי".

על פספוס, איפוק ומה שביניהם
הגר, אם לעידו בן השנה ו-11 חודשים ואייל בן ה-4: "פתאום הם מבינים מתי הם צריכים לשירותים ואז הם כבר מתחילים לשלוט בזה ולהספיק לומר לפני שבורח. גם אם בורח - לרוץ לאסלה ושיברח או במקרה הטוב יותר - לרוץ לאסלה ולהספיק".

אנה: "כל אחד בקצב שלו. יש ילדים שמתאפקים שעות אחרי שהבינו את הקטע של הפספוסים - אצלנו למיכל לקח שבוע להבין שפיפי לא רצוי על הבגדים - אבל אז לקח שבוע נוסף להבין שלא צריך רק להתאפק, אלא גם לשחרר".

צילום: Julia Druzenko | Dreamstime.com

והבנים, מה איתם?
הגר: "אפשר ללמד מההתחלה את הבנים לעשות פיפי בעמידה. בהתחלה מחזיקים, ליתר דיוק לוחצים לכיוון למטה, מסבירים להם להוריד למטה".

לקבוע עובדה או להעביר לילדים את האחריות?
רות: "גיל שנתיים זה גיל שקובעים בו עובדות, לא לשכנע ולא להפוך את זה לשאלה של 'צריכה פיפי? רוצה ללכת לסיר?'"

יאנה: "אני יותר התחברתי לשיטה של העברת אחריות לפעוט. לתת לו לפספס אבל גם להחליט לבד שהוא רוצה. אני חושבת שזה יותר עניין של מה מתאים לאופי הילד".

בכל מקרה שתיהן מסכימות ש"לא משנה אצל מי האחריות - אל תצפו לגמילה שאורכת פחות מחצי שנה".

בבית הכל טוב ויפה, אבל מה עושים בחוץ?
מאיה: "יוצאים לטיול בגינה אחרי הגן או לסיבוב בשבת בבוקר? בגדים להחלפה, בגדים להחלפה, בגדים להחלפה".

הגר: "לפיפי בחוץ כדאי לקנות סיר מתקפל, אבל זאת לא חובה. אם הם מעדיפים את השיחים - מה שעובד".

כך לא תאספו את הילד עם חיתול בסוף היום
אנה: "כדי להתחיל גמילה בגן, סופר חשוב לתאם עם הגננות למה לצפות. אנחנו תאמנו מול הגן לאחר שבועיים של גמילה בבית".

מאיה: "אל תתביישו לבקש מהגננת לפתוח קבוצת וואטסאפ לילדים הנגמלים. הגננת תוכל לחלוק מה מצופה מהילדים ולהדק את שיתוף הפעולה בין ההורים לצוות הגן".

רות: "כשנוצר מאבק מול צוות הגן אם להחזיר חיתול או לא - בסופו של דבר חשוב לזכור שאתם ההורים ואתם מחליטים. זאת הצבת עובדה. מביאים יותר בגדים ולא מביאים טיטולים - הם יסתדרו".

לכל ילד יש קצב משלוצילום: Tommyandone | Dreamstime.com

לא כל מה שעובד אצל ילד אחד - בהכרח גם יעבוד אצל האחר
מי שמסתובב מספיק בפייסבוק ומתעניין בנקיון הפספוסים של הנגמל הטרי, בוודאי מכיר את קבוצת הפייסבוק "גמילה מחיתולים - המקום לשאול ולהתייעץ". גם שם תוכלו להיחשף לאינספור עצות וטיפים מעולים, כמו אלה שקראתם כאן, ולקצב המסחרר של עולם הרשתות החברתיות ולחוכמת האימהות, יש להציע.

פעם היה לנו את הדודות והסבתות שלימדו אותנו הכל, היום אין. קצב החיים שלנו מסחרר, ולכן המקום של קבוצות תמיכה של עוד הורים שחווים תהליך דומה, בעלת חשיבות גדולה. ההורים הטריים מקבלים מידע מאימהות בעלות נסיון שמספרות שאצלהן קרה דבר דומה בבית", אומרת דפנה גרייס, בעלת מרכז להדרכת הורים ולגמילה מחיתולים, "היום זו פלטפורמה שצריך לדעת לכבד והיא חשובה בזכות הידע הרב שמצטבר בה".

מה עושים כשעצה מוצלחת שהורה אחד מציע, לא בהכרח עובדת להורה אחר? "הסכנות שעליהן פחות מדברים, הן שהורים פעמים רבות חושבים שיש קבוצה שמלמדים בה איך לגמול ושמדובר בתהליכי אינסטנט. זה לא עובד כך", מסבירה גרייס. "אנחנו מדברים על תהליכים חינוכיים. יש הרבה ידע שיכול להסביר איך לצאת אל הדרך, אבל כשהתהליך לא מסתדר לאורך זמן, הורים צריכים לזכור להגיד 'עד כאן' ולהבין שלא הכל יכול להפתר בפוסט בפייסבוק. כל עצה שתיזרק לכיוון הורים הנמצאים במצוקה, עלולה להגביר את הקושי, כי ההורה מנסה הכל, ובעקבות זאת הילד מתקשה בתהליך הגמילה".

גמילה מחיתולים היא תהליך שמלחיץ הרבה הורים שרוצים לעשות זאת קצר ומוצלח,  אבל לכל ילד קצב משלו. לשם כך, גרייס פיתחה מודל המשלב את עולם חוכמת הרשת עם עולם הליווי המקצועי.

עבור מי שחווים קשיים מעבר לקשיים הראשונים, קיימות קבוצות פייסבוק קטנות ומצומצמות שההשתתפות בהן כרוכה בתשלום. הקבוצות מונות עד 20 משתתפים לתקופה של שלושה שבועות ומלוות על ידי מדריכות וסדרת סרטוני הדרכה. "זה מתאים למי שהתחילו כבר את התהליך ועולים קשיים בנוגע לתהליך עצמו, בתקופה שלאחר החודש הראשון לגמילה", אומרת גרייס, "אחרי חודש זה כבר לא תהליך גמילה ואם עולה קושי שנמשך לאורך זמן, צריך להבין שהקושי הוא לא בלמידה, אלא באיזושהי דינמיקה שהתקבעה והרבה פעמים משרתת צורך אחר של הילדים".

צילום: ID 135942325 © Derektenhue | Dr

בקבוצות האינטימיות מתבצע תשאול לעומק על ידי מדריכות, שיאפשר להכיר את הילד ואת המאפיינים שלו ולתת מענה לאורך שעות הבוקר, הצהריים והערב. "כך ההדרכה היא יותר אישית עד כמה שניתן. אנחנו משתמשות בניהול הקבוצות האלה כדי שההורים יוכלו להזדהות, להתמודד עם קשיים משותפים ולקבל מוטיבציה, כולם מתחילים לשתף וזה מאוד מעודד".

אז בין אם אתם מסתדרים מצוין לבד, אוספים רשמים מחברים ולא מורידים את האצבע מהגלילה של הפייסבוק, מלווים בייעוץ מקצועי או מיואשים מנהרות הפספוסים - חשוב שתעשו את מה שהכי נכון לכם ובעיקר לקטנטנים שלכם, ותזכרו: סבלנות! זה באמת לא נמשך לנצח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ