ספרי ילדים5 ספרי הדרכה לקטנטנים שכל הורה צריך בבית

מתחילים גמילה מחיתולים או מוצץ? מנסים להקנות הרגלי צחצוח שיניים נכונים? הנה 5 ספרי הדרכה עלילתיים שיקלו עליכם ועל הקטנטנים

מור דבורקין-פוגלמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
המוצץ של סבא - ספרי ילדים
"המוצץ של סבא"צילום: כריכת הספר
מור דבורקין-פוגלמן

זה קורה בסביבות גיל שנתיים - אתם מתעוררים בוקר אחד ומגלים שמישהו החליף את הילד שלכם. במקום הזאטוט המתוק שנשא אליכם עיניים בהערצה ועשה כמעט כל מה שביקשתם, יש לכם עכשיו ילדון שנראה בדיוק כמוהו, אבל מתנהג כמו דיווה רודנית וגחמנית שחוטפת התקף זעם בכל שעה עגולה. ואם זה לא מספיק, אז בזמן שהוא ואתם עוברים את הסופה המתמשכת הזאת, מגיע גם השלב ההתפתחותי, בו אתם צריכים להקנות הרגלי אנוש בסיסיים כמו עשיית צרכים בשירותים, צחצוח שיניים ומקלחת, לגמול אותו מהמוצץ או ה"שמיכי".

מדור ילדים - כל הכתבות
מה עושים היום
המלצות לסופ"ש עם הילדים
טיולים לכל המשפחה
הצגות לילדים

אחת הדרכים להקל על תהליכי גמילה ולהקנות הרגלים לפעוטות, היא לספר להם סיפורים בנושא. אז נכון שמדף ספרי הילדים עמוס לעייפה במגוון אדיר של ספרים כאלו, אבל לא כולם איכותיים ובעלי ערך ספרותי חינוכי אמיתי. לכן, הכנו עבורכם רשימה של כמה ספרים שבאמת יסייעו לפעוטות ולכם, לצלוח את האתגרים החינוכיים שלפניכם בדרך צבעונית, מהנה ומשמחת.

"המוצץ של סבא" מאת שירי צוק
איתי בן השנתיים צמוד למוצץ האהוב שלו ואמא אומרת שבגילו זה עוד בסדר. אבל מה קורה כאשר איתי מתבגר ומסרב להפרד מהמוצץ גם כשהוא צועד אל מתחת לחופה ואפילו כשהוא הופך כבר לסבא? שירי צוק לוקחת אל מחוזות ההומור והאבסורד משפטים שקטנטנים בתהליכי גמילה שומעים ללא הפסק כמו "מה, גם לאוניברסיטה תלך עם מוצץ?". בכך היא מכניסה אל הסיטואציה המתוחה רגעים משותפים של צחוק בין הילד להורים, ומסייעת לפוגג את מאבקי הכוחות, הלחץ והעקשנות שמלווים לרוב את התהליך.

"יוני והדובים" מאת לירון אלנקווה פיין
ליוני יש חדר מלא בצעצועים צבעוניים ומשוכללים, אך מכולם הוא קשור דווקא לדובי קטן שקיבל כשנולד ומלווה אותו מאז לכל מקום. יוני מסרב בכל תוקף להפרד מהדובי, עד שטיול משפחתי לגן החיות ומפגש עם דב אמיתי ובודד, גורמים לו לבחון מחדש את ההזדקקות לדובי שלו ובמקביל הוא מפתח ניצנים ראשונים של אמפתיה כלפי הזולת. לירון אלנקוה-פיין כתבה סיפור המקפל בתוכו בעדינות רבה את התהליך הרגשי המלווה בעצם כל סוג של גמילה, מחיתול ועד שמיכי, כאשר במקביל להנאה וההזדהות שמעניק הסיפור לקטנים, הוא מזכיר להורים המקריאים, כי מה שאנחנו הגדולים תופסים כ"גמילה", הוא למעשה תהליך פרידה רגשי ומורכב עבור הילד, וכי יש לנהוג בו ברגישות ובחמלה מתאימים.

יוני והדובים - ספרי ילדים
"יוני והדבים"צילום: כריכת הספר

ספרי "לולו" מאת קמילה ריד
לולו היא ילדה קטנה המתמודדת, במהלך ספרי הסדרה השונים, עם שלל אתגרים מחיי היומיום של פעוטות: בספר "הסיר של לולו" היא מתרגלת לשימוש בסיר ובשירותים, בספר "הבגדים של לולו", היא לומדת להתלבש בעצמה, בספר "לולו אוכלת ארוחת צהרים" היא מתנסה בסוגי מזון שונים ועוד. הספרים מאוירים ומעוצבים בצורה אינטראקטיבית המאפשרת לפעוטות לפתוח, למשוך, לקפל ולהרים פרטים שונים ולגלות הפתעות חדשות בכל פינה.

הבגדים של לולו - ספרי ילדים
"הבגדים של לולו"צילום: כריכת הספר

ספרי "נפתלי" מאת אלונה פרנקל
אי אפשר לדבר על הקניית הרגלים לקטנטנים מבלי להזכיר את ספרי נפתלי, הילדון החמוד והמתולתל שהופיע לראשונה ב-1975 בספר "סיר הסירים" מאת אלונה פרנקל ומאז הפך לקלאסיקת ילדות ישראלית הנמצאת כמעט בכל בית בו פעוט נגמל מחיתולים. מאז נוספו לסדרה עשרות ספרים העוסקים בהקניית הרגלי אכילה, נימוסים, לבוש, ביקור אצל הרופא ועוד. "ספר האמבטיה של נפתלי" שראה אור ב-2014, מומלץ במיוחד. מדובר בספר משעשע ומלא דמיון, שיגרום גם לסרבני המקלחת העקשנים ביותר לזנק בשמחה אל האמבטיה.

סיר הסירים - כריכת ספר ילדים
"סיר הסירים"צילום: אלונה פרנקל

"פיץ וציפה ושלולית של פיפי" מאת אקסל שפלר
פיץ הארנבון וציפה העכברונת הם חברים טובים שנהנים מאוד לבלות יחד, וכאשר פיץ מתארח בביתה של ציפה, הם שקועים כל כך במשחקים שהוא שוכח ללכת לשירותים, ופתאום יש שלולית באמצע החדר. פיץ נבוך ומתבייש, אבל ציפה העדינה ורבת התושיה מנחמת אותו ומסבירה שתקלות מהסוג הזה קורות לכל אחד. היא מנקה את הרצפה, נותנת לו לבחור בגד צבעוני ממגירת הבגדים שלה, והשניים ממשיכים לשחק ולהנות יחדיו. בפעם הבאה שפיץ צריך פיפי - הוא עושה אותו בסיר. זהו ספר ייחודי על מדף ספרי הגמילה, שכן הוא מוציא את ההורים מהסיטואציה ומעניק לפיץ הנגמל ולפעוט המאזין, תמיכה והבנה מדמות בת גילם המנוסה בחוויה דומה ומבינה ללבם ובכך משדר תחושה חשובה בשלב זה: מסוגלות ועצמאות.

פיץ וציפה ושלולית של פיפי
"פיץ וציפה ושלולית של פיפי"צילום: כריכת הספר

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ