"תנינים על הראש" הוא כנראה מופע הילדים הכי טוב שרץ כרגע, אל תפספסו

תזמורת מארש דונדורמה מעזה ליצור מוזיקה אינטיליגנטית ומורכבת, שלא פונה רק לילדים, ובכך מצליחה להפוך את תופעת "תנינים על הראש" לקלאסיקה על-זמנית

עלמא אליוט הופמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
להקת מארש דונדורמה במופע "תנינים על הראש" על הבמה
מוזיקה מלאת חיים ומסקרנת. "תנינים על הראש", מארש דונדורמהצילום: נגה כהן אלורו
עלמא אליוט הופמן

לא ברור מה קדם למה בעולמו של האלבום "תנינים על הראש" - סיפור למוזיקה, או מוזיקה לסיפור. כך או כך שתי האמנויות הללו הצליחו להשתלב זו בזו באורגניות ובטבעיות, במופע שהעלו מארש דונדורמה בפסטיבל הפסנתר (שבת, 16 בנובמבר) והתוצאה - לא פחות ממופלאה.

תנינים על הראש - לוח הופעות
מדור ילדים - כל הכתבות

מה עושים היום
הצגות לילדים

אולם אסיא במוזיאון תל אביב מלא, רוחש ומתרגש, כשעל הבמה עולים הנגנים-מקהלה, חברי התזמורת, לבושים בחליפות צבעוניות שונות. אחרי הצגה קצרה מצטרף הקריין והשחקן יואב יפת, בחליפת תכלת ומגבעת. דיאלוג קצר בינו לבין אודי רז (סוזפון) ודותן יוגב (הקשה) מתקשה להתניע צחוק בקרב הקהל, אבל ברגע שהמוזיקה מתחילה – השתיקה המביכה נעלמת ומתחלפת בריקודים ספונטניים בכסאות.

להקת מארש דונדורמה במופע "תנינים על הראש" במסגרת פסטיבל הפסנתר 2019
מרפא מוזיקלי יוצא מן הכלל. "תנינים על הראש", מארש דנדורמהצילום: נגה כהן אלורו

הסיפורים נהדרים. האלבום (והספר היפהפה, שמאויר על ידי אביאל בסיל) כבר מלא חיוּת וצבע, אך הקריינות מלאת התשוקה של יפת מקבלת שוב חיים חדשים על הבמה, כשהוא מציג ומשחק בחינניות רבה את הדמויות והסיפורים. המוזיקה של מארש דונדורמה היא חד-פעמית, מלאת חיים ומסקרנת, נעה בין אפריקאית, ברזילאית, ג'אז, Fאנק ועוד, קופצת בין עולמות ומאחדת מגוון תרבויות והשפעות, כולן שמחות, כולן מעלות חיוך. התִזמוּר נכון, מחושב, משרת את התוכן ומוסיף לו קריצה, והכוריאוגרפיה של הבימאית ירדן בר-כוכבא מלאת מחשבה, הופכת את נגני התזמורת לחלק בסיפור, ובכך למקשה אחת עם הקריין. כך למשל, כשהוא מתנדנד כסוחב משקל כבד על ראשו - כל החברים על הבמה נעים יחד איתו בתנועה מתואמת. זאת בנוסף לאביזרים קטנים ופשוטים דוגמת אוזני חתול שחובשים כולם, ומספקים מסגרת לגיבורים העלילתיים.

המופע נפתח עם סיפור-שיר הנושא "תנינים על הראש" (עיבוד לסיפור-עם אפריקאי), שמתאר את עלילותיה של משפחת תנינים שנקלעת לצרה ופוגשת צייד שמסכים לסייע. כאן כמובן, רק מתחילות הצרות. בהמשך "מעשה בחתוּלָיִים" (ע. הלל) מלווה זוג חתולים שחור ולבן שלא מפסיקים להתחרות ולמדוד את עצמם האחד ביחס לרעהו, ו"כזה עפיפון בדיוק" (שכתבה נעה סגל, מתופפת התזמורת) שמתאר את מעלליהם של נדב והעפיפון שקיבל מדוד אנטון ליום ההולדת. המנגינות מאפיינות דרך צלילים קצביים וייחודיים מעשה או פעולה, את הדמויות השונות, ואת הרקע והתפאורה הדמיונית שהייתה על הבמה אילו הייתה זו הצגת תיאטרון סטנדרטית. החתוּלָיִים למשל, מספקים טעימה מהג'אז הבראסי של ניו אורלינס, מסקא ומרגאיי, כשאחד מיוצג דרך ג'אז דאון-טמפו חלקלק ואיטי, ואילו השני מיוצג בחגיגת כלי נשיפה קצבית ושמחה. הסך של הערבוב המוזיקלי הזה הרמוני מאוד, נעים לאוזן. המשחק של רז ויוגב – שמבצעים את צמד החתוּלָיִים בריקוד ובפִּרצוּף, מוסיף עניין והומור. בין שניהם מדלג יפת, שכמו משמש לאורך המופע הזה מבוגר אחראי, אך לא-יותר-מדי.

מארש דונדורמה על הבמה במופע "תנינים על הראש" במסגרת פסטיבל הפסנתר 2019
טעימה מניו אורלינס. "מעשה בחתוּלָיִים", מארש דונדורמהצילום: נגה כהן אלורו

נקודת שיא הוא "ציפורים נודדות", שמלבד היותו שיר יצירתי ומתוק מאוד, מבריק בתקשורת שהוא מייצר עם הקהל, גם מבחינת התנועות וגם מבחינת משחק השאלה-תשובה הקלאסי. בת השנתיים וחצי הפרטית שלי לא הפסיקה לשיר אותו (ולבקש להאזין לו פעם אחר פעם) ביומיים העוקבים שאחרי המופע. בכלל, מלבד ה'פראות' המוזיקלית המבורכת ששלטת בכל היצירות, השימוש במילים כאילו היו הן עצמן כלי נגינה (כמו למשל בסולו ששר רז ב"תנינים על הראש", "נומתינגיענומתינגיענומתינגיענומתינגיע?", משל היה קולו חצוצרה) – מלא מעוף ומתחמק מהבנאליות הרגילה שרווחת בשירי ילדים. גם בעיבודים לשירים קיימים כמו אלה ל"רוח רוח", או "שבת בבוקר", חברי התזמורת לא מפחדים להתפרע, לשבור מבנה ולקחת את הקלאסיקות המוכרות לטריטוריה היצרית וה'מחוצפת' שלהם. זוהי בחירה שניכר כי היא נובעת מאהבה גדולה למוזיקה - ליצור יצירות אינטילגנטיות ומורכבות, ולא 'מוזיקה לילדים', וככזו, היא נותנת חיי מדף ארוכים לשירים הללו, שלא נמאסים גם בשמיעה משותפת הלוך-וחזור של האלבום.

להקת מארש דונדורמה במופע "תנינים על הראש" במסגרת פסטיבל הפסנתר 2019
חגיגה של אמנויות הבמה. "תנינים על הראש", מארש דונדורמהצילום: נגה כהן אלורו

במופע של כשעה מארש דונדורמה רקחו, יחד עם הבימאית המוכשרת עד-אין-קץ, מרפא מוזיקלי יוצא מן הכלל, מלא חן וצחוק, תום, רוח שטות ובעיקר – בעושר גדול. "תנינים על הראש" הוא עולם סיפורים מרהיב, שלוקח הן ילדים והן את הוריהם למסע מרתק בדמיון. השפה מלאה בדימויים מגרים, המוזיקה גדולה מסך מבצעיה - ממש חגיגה של אמנויות הבמה. דבר אחד צרם, והוא אי-השימוש במלך הכלים, הלוא הוא הפסנתר, שעמד יתום בפינה השמאלית של הבמה, מוסתר, בפסטיבל שכולו על טהרתו. אילו היו מצרפים לחגיגה המיוחדת הזו את הסמל לשמו התכנסנו, ייתכן שהיא אף הייתה ממריאה לגבהים חדשים. יחד עם זאת, יעידו ההורים והילדים הרוקדים והעולזים בסופה – לא היה חסר בה דבר.

"תנינים על הראש", מארש דונדרומה בפסטיבל הפסנתר, 16 בנובמבר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ